Tornado Cash (TORN) Nedir? Tornado Cash (TORN) Geleceği ve Yorum 2022

Tornado Cash (TORN) Nedir?

Tornado Cash, zkSNARKs teknolojisine dayalı Ethereum ağı için gözetimsiz bir güvenlik çözümüdür. Protokol, kullanıcıların alıcı ve hedef adres arasındaki işlemlerin güvenliğini artırmak için zincir içi etkinlikte bir bağlantıyı kesmesine olanak tanır.

Karmaşık bir token karıştırıcısı olarak hareket eden Tornado Cash, ETH’de yapılan mevduatları kabul eden ve ardından diğer adreslere çekilen akıllı sözleşmeler kullanır. Projenin akıllı sözleşme likidite havuzlarından para çekme işlemi yapıldığından, asıl gönderenin kim olduğunu bilmenin bir yolu yoktur.

Tornado Cash, bir kullanıcı varlığa her para yatırdığında gizli bir karma oluşturur. Akıllı sözleşmeleri daha sonra, taahhüt olarak bilinen karmalardaki depozitoyu kabul eder. Emanetin amacı, gerçek mudiyi belirlemek ve söz konusu kullanıcının para çekme anında varlığın sahibi olduğunu kanıtlamaktır. Kullanıcı, istek sırasında bir karma girerek, zincirin tüm üyelerine anonim kalırken esasen kendisini doğrular.

Bilgisayar korsanlarının Tornado’nun akıllı sözleşmelerinden birine varlık yatırdığını görüyorsunuz, ancak nereye gittiklerini bilmenin bir yolu yok. Örneğin, iyice düşünmeye başlarsanız, iyi bir fikir ortaya çıkabilir: Örneğin, madencilikte aynı miktarda çalınan Tornado Cash para çekme işlemlerini takip edin. Etherscan’da çalınan varlığın adresini aradıktan sonra, bilgisayar korsanının parayı aklamak için Tornado Cash kullandığını göreceksiniz.

Bu nedenle, bir bilgisayar korsanı 100 ETH çalarsa, bu miktar için tüm para çekme işlemlerini izlemek iyi bir plan olacaktır. Anonim kişi birkaç adım ilerisini tahmin edecek kadar akıllı değilse, mevcut faaliyete bağlı olarak potansiyel aday sayısını birkaç adrese indirmeyi başardınız.

Ancak bilgisayar korsanı bu durumdan kaçınmanın bir yolunu düşünmüş olsaydı, muhtemelen 10 ETH’yi on kez geri çekerdi. Bu şekilde, para çekme işlemleri diğer işlemlerle birleşerek bilgisayar korsanının kim olabileceğini tam anlamıyla ayırt etmeyi mümkün kılar. Daha da iyisi, kullanıcı kimliğinin korumasını en üst düzeye çıkarmak için toplam Ether’i aylık aralıklarla rastgele çekebilir.

Tornado Cash basit bir tasarıma sahiptir, ancak herkesin izlerini gizleyebilir. Düzeni sağlamak için yapılan soruşturmalar olmadan, kimse için para yatırma ve çekme işlemlerini yapılandırmasının bir yolu yoktur ve Ethereum blok zincirinde çalıştığı için Tornado sadece süper erişilebilir değil, aynı zamanda yeni başlayanlar için de kullanımı kolaydır.

Yönetişim modeline katılmak isteyen topluluk üyeleri, öncelikle ilgili yönetim sözleşmesinde token’ları kilitlemelidir. Bir yönetişim teklifi oluştururken veya oylarken, yatırılan TORN token’ın kilidi, teklif çalışma süresi sona erene kadar açılamaz. Kendileri oy kullanmak istemeyenler oy haklarını başka bir adrese devredebilirler.

Tornado Cash, korumalı iki aşamalı bir likidite madenciliği sistemine sahip olarak anonim madencilik sırasında bile gizlilik oluşturur. Varlıkları karıştırıcıya yatırdıktan sonra, kullanıcılar korumalı bir hesapta Anonim Puanlar (AP) biriktirir.

Kişisel hesaplar, kullanıcının bakiyesi, cüzdan adresi veya diğer bilgileri hakkında hiçbir şey göstermez. Uygun sayıda AP’ye ulaşıldığında, kullanıcı Tornado’nun özel AMM’si aracılığıyla bunu TORN token’larına dönüştürebilir. AP sadece önceden kullanılmış Tornado Cash biletleri için talep edilebilir. Talep süreci, kullanıcıların puanlarının geçtiği blok sayısına bağlı olarak AP bilgi işlem platformunda sıfır bilgi kanıtları oluşturmasını gerektirir. Hesap bakiyesine eklenen tutar korunur.

Kripto para birimi karıştırıcıları, kripto endüstrisinde yeni değil. Tornado Cash kadar gelişmiş olmasalar da, günümüzde bu tür birçok hizmet mevcuttur. Protokol tamamen ademi merkeziyetçi olduğundan ve karıştırıcılar tehlikeli faaliyetlerle ünlü olduğundan, kripto meraklıları Tornado Cash’in güvenli olduğuna güvenebilir mi?

Her zaman olduğu gibi, bir projenin akıllı sözleşmelerini test etmek, bir platformun kullanımının güvenli olup olmadığını bilmenin tek yoludur. Tornado durumunda, sözleşmeleri Aralık 2019’da blockchain firması ABDK Consulting tarafından denetlendi. Ethereum Vakfı araştırmacısı Dmitry Khovatrovich tarafından analiz edilen akıllı sözleşmeler, o sırada ciddi bir sorun yaşamadı ve tüm önemli sorunlar güvenlik kontrollerinden sonra çözüldü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Numeraire (NMR) Nedir? Numeraire (NMR) Geleceği ve Yorum 2022

Proje, bir yıl sonra, yönetişim modelinin yayınlanmasından kısa bir süre önce Pessimistic tarafından yeniden denetlendi. Kötümser rapor, kullanıcıların oy kullanmasını engelleyen yalnızca küçük sorunlar ve düşük düzeyli idari güvenlik açıkları buldu. Ancak, denetimden sonra tüm sorunlar misyonun gerektirdiği şekilde çözüldü. Bu bağlamda Tornado Cash’in güvenli olduğunu ve varlıklarınızı kaybetme ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta anlık krediler madenciliğin günümüzde dikkat çeken tek örneğidir ve burada böyle bir özellik yoktur.

Tornado Cash (TORN) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Roman Storm
  • Kuruluş Yılı: 2020
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 10,000,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 1,099,794
  • Piyasa Değeri: ₺ 501,013,987
  • En Düşük Fiyat: ₺ 281.96
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 1,705.03
  • Proje Amacı: Tornado Cash, zkSNARKs teknolojisine dayalı Ethereum ağı için katılımsız bir güvenlik çözümüdür. Protokol, kullanıcıların alıcı ve hedef adres arasındaki işlemlerin güvenliğini artırmak için zincir içi etkinlikte bir bağlantıyı kesmesine olanak tanır.

Tornado Cash (TORN) Geleceği

Torn coin yorumlarının 2022 için çok ilgi gördüğünü ve işini en iyi şekilde yapan kişiler tarafından yürütüldüğünü söylemek yanlış olmaz. Toplam arzın çok yüksek olduğu, hatta 10 milyon adet olduğu biliniyor. Kriptonun oy alabilmesi için tek yapmanız gereken 1000 tedarik birimine katkıda bulunmak. Dünyadaki birçok hükümet bunu engellemeye çalışsa da, bazı mahremiyetler sonsuza kadar blok zincirine dayalı olacaktır.

Birçok analist, yatırımcıların oynaklık sürecini beklemesini tavsiye ediyor. Tanınmış kripto uzmanları, TORN token fiyat hareketlerini yatırımcılarla paylaşıyor. Son zamanların en dikkat çeken altcoinlerinden biri olan TORN coin, yatırımcılarına mükemmel kazanç fırsatları sunuyor. Algoritma tabanlı sonuçlar ve temel teknik analiz, kripto analistlerinin TORN fiyatına ilişkin tahminlerinde görülebilir. Deneyimli analistler, Tornado Cash (TORN) token’ın fiyatının değişebileceğini bu şekilde bildiriyor.

TORN’un gelecek fiyatı ile ilgili beklentiler gitgide daha fazla olsa da mevcut piyasanın yükseliş ve düşüş trendine dikkat ederek alım yapmaya özen göstermelisiniz. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Tornado Cash (TORN) Yorum

Tornado Cash, Ethereum ağının üzerine inşa edilmiş basit bir güvenlik çözümüdür ve genel tabirle tek bir şey yapar: kripto varlıklarını toplamak ve onları yeni adreslere göndermek, yaygın olarak “karıştırıcı” olarak bilinen bir hizmet. Kripto düzenlemeleri yeterince katıysa, bayilerin geçmişte neden karıştırma hizmeti kullandığınızla ilgili sorular gönderdiği bir duruma bile düşebilirsiniz.

Kötü niyetli faaliyetler nedeniyle yaptıysanız, ileride çok fazla sorununuz var. Ancak bu, yalnızca Tornado Cash için değil, tüm kripto güvenlik çözümleri için geçerlidir. Tüm bu projeler hesabınızda iz bıraktığı için bu kısmı geçmenin gerçekten bir yolu yok.

Tornado Cash (TORN) Nereden ve Nasıl Alınır?

Tornado Cash (TORN)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu