Total Value Locked (TVL) Nedir? Neyi Gösterir?

DeFi protokollerinin ve akıllı sözleşme platformlarının başarılarında kilit bir gösterge olan Toplam Kilitli Değer ne anlama geliyor? Büyümeye devam eden DeFi ekosisteminin başarısı TVL ile ölçülebilir. DeFi protokollerine değer katmaya istekli ve bunun karşılığında farklı şekillerde faiz kazanan insanlar, bu protokollere güvenerek kripto paralarını kilitlerler. Ne kadar çok kilitli kripto para varsa ekosistemin büyüme potansiyeli o kadar artar.

TVL Ne İşe Yarar?

Total Value Locked (TVL) Nedir? Neyi Gösterir? 2
TVL Ne İşe Yarar?

TVL, DeFi protokollerine kilitlenmiş tüm kripto varlıkların toplam değerini göstermektedir. DeFi protokolleri bize ödünç verme, stake etme, likidite havuzları ve daha birçok işlev sunar.

2022’nin Ocak ayında 229 milyar dollar ile zirveye ulaşılmıştı, daha sonra 5 Nisan’da 185 milyar dollar ile yerel bir zirve oluşmuştu, ancak o tarihten sonra kripto piyasasında yaşanılan çöküşle birlikte TVL değeri de düşmüş ve 28 Eylül itibariyle 72 milyar dollara kadar gerilemiştir. TVL, akıllı sözleşmelere kilitlenen kripto varlıklarının bir ölçüsü olarak piyasaya olan güvenin en iyi göstergelerindendir. Son düşüş gösteriyor ki kilitlenen kripto miktarı aşağı yukarı sabit kalmış, ancak kripto paraların fiyatlarının düşmesi haliyle TVL’nin USD cinsinden değerini düşürmüştür.

Her blok zinciri kendi bağımsız TVL değerine sahiptir. Aynı zamanda her blok zincirindeki her DeFi protokolü de yine kendi TVL değerine sahiptir. DeFi ekosistemindeki toplam TVL değerinin yarısından fazlasını 49,5 milyar dollar ile tek başına Ethereum oluşturur. Ethereum’da ise MakerDAO, 7,23 milyar dollar ile en yüksek TVL’ye sahip protokoldür.

TVL Neden Önemlidir?

Total Value Locked (TVL) Nedir? Neyi Gösterir? 3
TVL Neden Önemlidir?

DeFi protokollerine artan ilgiyi ve benimsenmeyi ölçmek için TVL’nin büyümesini izleyebiliriz. Buna ek olarak birkaç madde daha sayabiliriz.

  • Protokollere kilitlenen değer ne kadar artarsa DeFi’daki aktivite seviyesi de o kadar artar.
  • Herhangi bir DeFi protokolüne olan güven TVL ile ölçülebilir.
  • TVL, insanların risk altına atmaya değer gördüğü değeri gösterir. Ekosistemde on milyarlarca dollar kilitli varlık olması, insanların ekosisteme karşı güvenini gösterir.
  • Bir DeFi protokolünün daha yüksek TVL’ye sahip olması, o protokolün daha büyük likiditeye, daha fazla getiriye ve daha iyi fırsatlara sahip olabileceği anlamına gelebilir. Düşük TVL ise kullanıcılar için daha düşük getiri ve likidite demektir. Düşük TVL’ye sahip platformlar genellikle çok kullanıcı bulamaz.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Injective (INJ) Nedir? Injective (INJ) Geleceği ve Yorum 2022

TVL, protokollerin yerel tokenlarının değerini ölçmek için de kullanılabilir. Genellikle TVL ile protokol tokenının piyasa değeri birbirine yakın olma eğiliminde olsa da bazı protokollerde TVL bariz şekilde daha yüksektir.

Total Value Locked (TVL)Piyasa Değeri
Uniswap5.145.000.0004.600.000.000
Wrapped Bitcoin4.585.000.0004.580.000.000
Aave4.240.000.0001.045.000.000
Lido5.800.000.0001.000.000.000
PancakeSwap2.845.000.000655.000.000

DeFi Protokollerinin TVL’lerini Öğrenme

Total Value Locked (TVL) Nedir? Neyi Gösterir? 4
DeFi Protokollerinin TVL’lerini Öğrenme

Herhangi bir DeFi protokolünün TVL’sini hesaplamak için protokole kilitlenen kripto paraların fiyatlarını toplamak yeterlidir. Bu bireysel olarak yapılabilecek bir hesaplama değildir. Protokollerin TVL’sini görmek için theblock.co, defipulse.com ve coingecko.com gibi web siteleri kullanılabilir.

Ekosistemdeki çeşitli projeler hakkında bilgi ve fikir edinmek için, işlem yapmak için iyi bir DEX seçmek için her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız ve araştırma yöntemleriniz arasında TVL’yi de eklemelisiniz. Her platform kendi TVL’sini şeffaf olarak açıkladığını iddia etse de bu bilgilerin her zaman tamamen doğru olmadığını unutmayın. Birden fazla dApp analiz aracı kullanıp protokollerin aktivitelerini izleyerek hangilerinin sektörde diğerlerinin önünde olduğunu ve hangilerinin yatırım yapmaya değer olduğunu keşfedebilirsiniz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu