Türkiye’de Kripto Para Regülasyonu Sonrası Olacaklar

Türkiye kripto para regülasyonuna yaklaşıyor.

Bölüm 1: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kripto Para Regülasyonundan Sonra Yapacakları!

Kripto Para Alım-Satım Vergisi

Tahminimce Türkiye hükümeti yakında kripto paralardan vergi almaya başlayacak ve direk olarak kripto paraları tanımış olacak, tabii bunun için yeni vergi  kanunlarının çıkarılması gerekmekte. Türkiyede alınan bütün vergiler ya ticari organizasyonlardan ya da ticari olmayan organizasyonlardan alınabilir. Ticari olan organizasyonlardaki ticari kazançlardan %18 oranında KDV tahsili uygulanırken, ticari olmayan organizasyonlarda 2018 yılı için 27 bin TL yi aşan gelir varsa vergiye tabi olur. Yani şu an bile 27 bin TL yi aşan kazanç durumunuz var ise vergi borcunuz  oluşabilir. 

Peki kripto para alım satımından geriye yönelik vergi borcu oluşabilir mi? Bu soru henüz ülkemizde net değil. Sebebi ise  kripto paraların tam olarak bir emtiamı yoksa paramı olarak kabul edileceği bilinmediği için net değil. Eğer bir emtia olarak değerlendirilir ise geriye dönük vergi borcu çıkabilirken, kripto paralar, para olarak nitelendirildiğinde yeni kanunlara ihtiyaç duyulabilir. Diğer ülkelerde kripto para vergilendirmesi nasıl diye bakarsak: Almanya’da kripto paralar Euro ile işlem gördüğünde ve uzun süreli yatırımlardan vergi alınmaz iken, devamlı trade edenlerden ve kripto para ile eşya alım satımlarında vergi alınıyor. Kripto parayı aldıktan sonra 1 yıl süre satmazsanız veya yıllık kar 600 Euro yu aşmaz ise devlete vergi ödenmiyor. ABD’de durum biraz daha farklı olsada kripto para kazançlarından vergi alınmaktadır. Slovenya, Danimarka, Belarus ve Güney Kore’de ise henüz kripto paralardan vergi almamaktadır. G20 ekonomik forumunda devletlerin  konuştuğu konuların içerisinde kripto paralardan alınacak vergiler ve ekonomik düzenlemeler yer almaktadır. 

Zorunlu Bireysel Emeklilik Fonlarına Bitcoin ve Altcoin Fonu Eklenmesi

Bireysel emeklilik sistemi, düzenli birikim yaparak çalışma döneminizdeki hayat standardınızı emeklilik döneminizde de sürdürebilmenizi sağlamaya yardımcı bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Türkiye’de yapılan düzenleme ile 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir. Sistemde en az 10 yıl kalarak ve 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanılabilir. Zorunlu bireysel emeklilikte emekli olunduktan sonra hiç kayıp yaşamadan toplu olarak para alınabilir. BES’de devlet katkısı %25 olmasına rağmen halen çok tercih edilebilir bir yatırım aracı olarak görülmemektedir. Bu durumun sebebi  zorunlu bireysel emeklilik fonlarının yüksek getiri sunmaması olabilir.

İşte bu noktada  sektörün hareketlenmesi için gelecekte eklenebilecek ”Bitcoin ve altcoin yatırım sepeti ” kullanıcılar arasında oldukça popüler olabilir. Özellikle  hisse senedi gibi risk portföyü yüksek olan fonlardan  Bitcoin ve altcoin fonlarına doğru kayma oluşabilir. Gelecekte tüm yatırım sepetlerinin en riskli varlığı olarak Bitcoin ve altcoin yatırım sepetlerinin portföylerde küçük dilimler ile yer bulabileceğini tahmin ediyorum. Kişisel kanaatim kripto para fonlarının BES’in vazgeçilmezlerinden biri olma ihtimalinin yüksek olduğu yönündedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BTC 36 Bin Doların Üstünde, BNB, LINK Rekor Kırıyor

IMKB Hisselerinin, Dijital Menkul Kıymet Tokenlerine Dönüşümü

Security token yani türkçe karşılığı ile dijital menkul kıymet token’leri  adından da anlaşılacağı gibi bir menkul kıymetin dijital olarak tokenleşmiş halidir. Peki menkul kıymet nedir?

Menkul taşınabilir demektir. Menkul kıymetlere tahvil, bono, hisse senedi gibi taşınabilir değerli evraklar örnek gösterilebilir. Eğer ilerde Apple, Microsoft, Tesla, Akbank, Garanti, Petkim gibi hisse senetleri tokenleşirse bunların isimleri Security tokenler yani ” Dijital menkul kıymet tokenleri” olarak adlandırılacaktır. Böylece yurt dışından yatırım ülkemize daha kolay çekilebilecek veya yurt dışına yatırım daha kolay yapılabilecektir. Normalde ABD borsasından TESLA hissesi alabilmek için hem Türkiye’den hemde ABD den menkul kıymet aracılarına ihtiyaç varken bu ortadan kalkacaktır.

Ayrıca Türkiye’de SPK tarafından denetlenen  ”Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” şu anda faaliyettedir. Bir ara çok meşhur olan bu sistem aslında  inşaat sektörünün borsaya uyarlanmış hali olarak düşünülebilir. Ben umuyorum ki gelecekte Türkiye’de ”Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” Dijital Menkul Kıymet Tokeni ( Security Token) olarak şekil değiştirecek ve tüm dünyanın yatırımına açılacak ve sıcak parayı daha kolayca Türkiye’ye özellikle inşaat sektörüne çekecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Resmi Kripto Parası

Venezülla’nın petrol destekli Petro’su; İran’ın altın destekli Payman ‘ı; devletlerin yeni fırsatları görerek süratle kripto paralara yönelmelerine yol açmaktadır. Özellikle eski ve yozlaşmış swift sisteminden bazı devletlerin uzaklaşma eğilimleri devletlerin kendi kripto paralarını yaratmasına yol açmaktadır. Benim tahminim Türkiye Cumhuriyeti resmi kripto parası altın destekli olabilir. Dünya üzerinde rezerv para olan doların altın karşılığının kaldırılmış olması durumu ilginç kılmaktadır.

Türkiye kripto para oluşumu 3 aşamada tam olarak ortaya çıkacaktır. İlk etapta sadece bankalar arası transfer yapılacakken, ikinci etap başladığında artık vatandaşlarda kripto parayı alıp kullanmaya başlayacaklardır. Son aşamada ise resmi kripto paramız devletler arasında ticaret için yani ithalat ve ihracat için kullanılmaya başlanacaktır.

Devlete Bağlı Resmi Kripto Cüzdanlar

Muhtemelen ilerde her resmi kuruluşun ödeme işlemlerini sağlamak için kripto para cüzdanları olacak. Mesela vergi dairesine kripto para ile vergi öderken, sınav için kripto para ile harç yatırırken, devlet hastane veznelerinde, belediyelere harç ve vergi ödemelerinde  bu resmi kripto para cüzdanları kullanılabilecek. Peki bu resmi kripto para cüzdanları nerede olacak? Tabii ki şu anda devlete ait hesaplar nerede ise aynı yerde, yani devlet bankalarında olacak diye tahmin ediyorum. Bizler resmi devlet kurum ödemelerini devlet bankalarında bulunacak resmi kripto para cüzdan hesaplarına gerçekleştireceğiz. Muhtemelen bu işlemler için halen kullanılan kare kod sistemi de kullanılmaya devam edecektir.

Bölüm 2 için tıklayın

Telegram adresim: https://t.me/Kripto_Tunc

Twitter adresim: https://twitter.com/KriptoTunc

E-mail adresim: kriptotunc@gmail.com

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu