USDC Artık Ethereum’dan Cardano’ya Akabilir

Ethereum’dan USDC, artık Ethereum ve Cardano blok zincirlerindeki tokenlerin etkileşime girebilmesi için inşa edilen Iagon köprüsü aracılığıyla Cardano’ya akabilir. 

Iagon Token Bridge kısa süre önce beta sürümünde piyasaya sürüldü ve Iagon’un yerel varlık (IAG) token’larını Ethereum ve Cardano blok zincirlerinde açmak ve sarmak için tasarlanmış bir token dönüştürücüdür. Diğer ERC-20 token’ları için destek daha sonra eklenebilse de, köprü şu anda USDC’yi destekliyor.

Cardano’nun ana şirketi IOHK’nın en son haftalık raporuna göre, kapalı Vasil test ağı, belirli bir dApps ve kullanıcı grubuyla işlevselliğini değerlendirmek için zaten başlatıldı. Cardano ekibi, Haziran ayında gerçekleşecek Vasil Hard Fork Combinator (HFC) etkinliği beklentisiyle fikir birliğine özel geliştirmeler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Topluluk, Vasil’in Cardano blok zincirindeki borç verme uygulamalarının akışına yardımcı olabileceğini tahmin ederken, hard fork birleştirici etkinliği için beklentiler devam ediyor.

Cardano blockchain Insights’a göre Cardano, 24 saat içinde 343.453 ödeme kaydetti. Bu bağlamda ödemeler, Ethereum gibi hesap tarzı blok zincirlerinde yapılan işlemlerdir. Bu rakam ile %80 efektif blok kapasitesinde 3,96 efektif PPS (saniyede ödeme) değerine ulaşılmaktadır. Yaklaşan Vasil güncellemesi, IOHK’ya göre dört farklı CIP sunacak: CIP-31 (Referans Girişleri), CIP-32 (Satır İçi Veriler), CIP-33 (Referans Komut Dosyaları) ve CIP-40 (Teminat Çıkışları).

Vasil Hard Fork’un kredi uygulamaları akışına nasıl katkıda bulunabileceğini açıklayan Cardano Blockchain Insights şunları yazdı:

“Vasil hard fork’tan sonra, dApp geliştiricileri CIP-33’ü ve kullanıcı toplu işlemlerini kullanmaya başlarsa, en azından minimum (ihtiyatlı olarak) bekleyebiliriz. Bu değerin x10’u yaklaşık 40 PPS’de, ancak daha çok 250 PPS’de. Bu, çok çeşitli uygulamaların (ör. dApp’leri ödünç verme) nihayet canlı hale gelmesine izin vermelidir.”

Genel olarak, referans komut dosyalarının (CIP-33) amacı işlem maliyetlerini düşürmektir. Şu anda, her işleme yeni komut dosyalarının dahil edilmesi gerekiyor. Komut dosyaları, onları zincire iten referans komut dosyaları kullanılarak etkileşime girebilir. Sonuç olarak, akıllı sözleşmeler etkileşimi minimuma indirilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum'da Bundan Sonra Ne Olacak?

Yaklaşan Vasil Hard Fork, 29 Haziran’da ana ağ lansmanı olarak planlanan Haziran ayı başlarında halka açık test ağında mevcut olabilir. ADA, yazım anında 0,47 dolardan işlem görüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu