Vitalik Buterin Bitcoin Stok Akış Modelini Eleştirdi, İşte Nedeni

Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin, Stok Akış (S2F) modelini eleştirdi ve modelin Bitcoin (BTC) fiyatı hakkında yanlış tahminler verdiğini iddia etti. Yanlış tahminler veren finansal modellerin insanları fiyatların yükseleceğine inandırdığı için zararlı olduğunu düşünüyor.

Buna karşılık, S2F modelinin yaratıcısı PlanB, bazı insanların kripto piyasası çöküşünden sonra başarısız projeleri ve yanlış yatırım kararları için başkalarını suçlamaya çalıştığını savunuyor.

Vitalik Buterin, S2F Modelini Yanlış Tahminler Verdiği İçin Eleştirdi

Vitalik Buterin 21 Haziran’daki bir tweet’te S2F modelini Bitcoin fiyatı hakkında yanlış tahminler verdiği için eleştirdi. Tweet, kripto piyasası çöküşünden sonra Bitcoin (BTC) fiyatının S2F trend çizgisinden büyük ölçüde ayrılmasından sonra geldi.

“Stok akışı şu anda gerçekten iyi görünmüyor. Böbürlenmenin kabalık olduğunu biliyorum, ama bence insanlara yanlış bir kesinlik ve sayının artacağı konusunda önceden belirlenmişlik duygusu veren finansal modeller zararlıdır ve karşılaştıkları tüm alayları hak ederler.”

Vitalik Buterin

S2F modeli, BTC fiyatlarını tahmin etmek için en iyi modellerden biri olarak kabul edilir. Tarihsel olarak, model Bitcoin fiyatını doğru bir şekilde önermişti, ancak iki kripto piyasası çöküşü ve yükselen FUD, önemli farklılıklara neden oldu.

PlanB, Vitalik Buterin’in tweetine yanıt olarak, bazı acemilerin ve liderlerin başarısız projeleri ve yatırım kararları için başkalarını suçladığını söyledi. Ayrıca, bir kazadan sonra başkalarını suçlamaktan daha güçlü durmanın önemini vurguladı.

Ancak, 20 Haziran’daki bir tweet’te PlanB, modelin gelecekte daha az kullanışlı olabileceğini iddia etti.

“S2F modeli kesinlikle Mar2019’dan (BTC 4K) Mart2022’ye (BTC 45K) kadar iyi bir performans sergiledi. Şimdilik: ya BTC aşırı derecede düşük değerli ve yakında geri dönecek ya da S2F gelecekte daha az kullanışlı olacak.”

PlanB

Başkaları da S2F Modelini Eleştirdi

Bitcoin (BTC) fiyatı S2F trend çizgisinden önemli ölçüde saptıktan sonra, birçok kişi S2F modelinin yanlış olduğundan korkuyor. Ethereum eğitimcisi ve melek yatırımcı sassal.eth, Terra’dan FatMan ve diğer Ethereum destekçileri S2F modelini eleştirdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Fundstrat Baş Uzmanı Bitcoin'in Yükseliş İçin Aşması Gereken Seviyeleri Belirledi

Vitalik Buterin, S2F modelinin Ethereum (ETH) fiyatına ve mevcut ETH akışına uygulandığında değerin negatif çıktığını da açıkladı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu