Whatsapp Endonezya'da Dijital Ödemeleri Başlatmaya Hazırlanıyor - BTC MAGAZİN

Whatsapp Endonezya’da Dijital Ödemeleri Başlatmaya Hazırlanıyor

Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma servisi WhatsApp’ın, Endonezya’da dijital ödeme hizmetleri başlatmak için devlete ait bir bankanın yanı sıra, birden fazla dijital ödeme firmasıyla yapılan ön görüşmelerde olduğu iddia edildi.

Reuters, bu gelişmeyi 20 Ağustos’ta isimsiz kaynaklardan öğrendiğini bildirdi . 

Rapora göre, WhatsApp şu anda ulaşım rezervasyon hizmeti Go-Jek, mobil ödeme sağlayıcısı DANA, fintech firması OVO ve devlete ait Bank Mandiri ile görüşüyor. Bank Mandiri, bir dijital cüzdan servisi işletiyor. 

WhatsApp’ın Endonezya için planı, Reuters’in kaynaklarına göre bölgedeki dijital cüzdanlar aracılığıyla yapılan ödemeleri destekliyor. Rapor ayrıca, Facebook’un Endonezya’daki anlaşmalarının, daha sonra yabancı dijital cüzdan yasaklarıyla ilgili olarak yerel yönetmeliklere uymak için kullanacakları bir şablon haline gelebileceğini düşünüyor.

Bir Facebook sözcüsü, WhatsApp’ın Endonezya’nın mali ortakları ile pazarlık ettiğini doğruladı, ancak ayrıntıları açıklamayı reddetti.

“WhatsApp, Endonezya’daki finansal ortaklarla yapılan ödemelerle ilgili görüşmelerde bulunuyor, ancak tartışmalar erken aşamada ve bu aşamada paylaşacak başka bir şeyimiz yok.”

Kaynaklar, Facebook’un üç ödeme firmasıyla yaptığı anlaşmanın kısa sürede sonuçlanacağını belirtsede, bu hizmetlerin piyasaya sunulması 2020 yılına kadar beklenmiyor. Çünkü WhatsApp kaynaklara göre aynı anda veya daha erken bir zamanda Hindistan’da piyasaya sürülmeyi bekliyor. Rapora göre, Facebook hâlâ WhatsApp tabanlı ödemeleri başlatmadan önce Hindistan’dan yasal onay bekliyor. 

Daha önce bildirildiği üzere, Facebook kripto cüzdanı servisi Calibra’yı WhatsApp ve tüm platformlarına entegre etmeyi planlıyor. Calibra, Facebook’un planlanan kripto para birimi Libra’ya ev sahipliği yapacak.

Bir Calibra sözcüsü, Nisan ayında şu açıklamada bulundu:

“Libra blok zinciri küresel olacak, ancak nerede çalışacaklarını ve çalışmayacaklarını belirlemek için gözaltı cüzdan sağlayıcılarına bağlı olacak. Calibra, kripto para birimlerini yasaklayan ülkelerde bulunmayacak. ”

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu