Yatırımcı Psikolojisi: Kendinizi Nasıl Hissediyorsunuz ? - BTC MAGAZİN

Yatırımcı Psikolojisi: Kendinizi Nasıl Hissediyorsunuz ?

Kripto borsalarda yatırımcı psikolojisini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunları; hislerle hareket etmek, piyasalarla inatlaşmak, bir çırpıda zengin olma düşüncesi, mevcut spekülasyonlara aldanmak, tembelce beklemek vb. kavramlarla açıklayabiliriz.

Önceki yazılarımda bu maddelerden bazılarına az da olsa değinmiştim. Eğer yukarıda değindiğim konulara ait halıhazırda kişisel defansınız yoksa tehlikedesiniz demektir. İşler iyi de gidebilir kötü de. Önemli olan, her durumda sizin sağlam psikoloji ile ayakta kalmanızdır.

Size bağlı olmayan kötü gidişlerde uygun pozisyon alıp beklemek, yatırımınızı nakde çevirmek, yahut yatırımınızı başka bir güvenli limana(başka bir altcoine) taşımak birer seçenektir. Bütün bu hareketler güçlü psikoloji ve yerinde özgüven ile ama en önemlisi yeterli bilgi ile yapılabilir.

Çoğu başarısız yatırımcı genelde başarısızlığına ortak arar. Kendisi gibi başka bireylerle hatalarını çoğullaştırarak sürü psikolojisinde içini rahatlatmaya çalışır. Ve aynı hataları yapmaya ve daha çok kaybetmeye devam eder. Halbuki yapılması gereken, başarısızlığı kabul edip müdahalede bulunmaktır. Bunun yerine daha çok risk alıp kaybettiğini geri kazanmaya çalışmak sadece iflah olmaz bir kumarbazın yapacağı bir şeydir. Unutmayın bizler kumarbaz değiliz.

İşler iyiye giderken bile aslında bazı yatırımcılar için tehlike mevcuttur. Daha çok kazanma arzusu ile açgözlülük yaparak uygun yerde karını almayan yatırımcılar bir süre sonra bu şanslarını da tamamen kaybedebilirler. Ne demiştik “Az kazanmak hiç kazanmamaktan iyidir”

Özetle toparlamak gerekirse kripto borsalarda altcoinle ile işlem yapanlar için önemli noktalar şunlardır:

  • Bilginize güvenin, ama hislerinize güvenmeyin.
  • Teknolojiye inanın, araştırın ama spekülasyonlara inanmayın.
  • Kar etmeyi amaçlayın ama çabuk zengin olmayı amaçlamayın.
  • Etrafınızdan fikir alın ama kararlarınızı da kendiniz alın.
  • Tadında özgüven iyidir, abartmayın.
  • Çok mutluyken veya çok mutsuzken yatırım yapmayın.

Uzun uzadıya anlatmak yerine kısa bir özet geçtim. Her türlü soru ve fikirleriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu