Yeni Web3 Sosyal Medya Friend.tech Nedir? Nasıl Para Kazanılır? Friend.tech Davet Kodu

Yeni Web3 Sosyal Medya Platformu Friend.tech Nedir? Friend.tech’ten Nasıl Para Kazanılır? Friend.tech’e Nasıl Kaydolunur? Friend.tech Güvenilir mi? İşte tüm ayrıntılar!

Friend.tech, Ağustos 2023’te hayatımıza giren, Ethereum ağı işlem hacmini ve gas ücretlerini bir kez daha tırmandıran kripto destekli bir Web3 sosyal ağdır. Kullanıcılar friend.tech üzerinden başka kişilerin sosyal medya hisselerini satın alarak birbirleriyle iletişime geçerler. Friend.tech’e Twtiter hesabı ile kaydolunur ve herkes kendi hesabına bağlı hisselere sahip olur.

Kişilere bağlı hisseler, hisse fiyatının ne kadar düşeceğine ve yükseleceğine bağlı olarak alınıp satılabilir. Makalenin devamında friend.tech’i nasıl kullanabileceğimizi ve olası risklerle nasıl başa çıkabileceğimizi birlikte tartışalım.

Friend.tech’e Giriş

Friend.tech'e Giriş

Friend.tech, piyasanın düşük volatilitede olduğu bir süreçte kripto severlerin uğraş edinebileceği yeni bir sosyal medya platformu olarak ortaya çıktı. Bu yeni dApp, ilk benimseyenlere hatırı sayılır gelir elde etme fırsatı sunsa da birçok gizlilik endişesine de sahip. Friend.tech’e kaydolmak için davet kodu elde etmeli ve bazı gizlilik ayarlarını gözden geçirmelisiniz.

Kullanıcılar, X (eski adıyla Twitter) hesaplarını kullanarak friend.tech’e kaydolabilirler. Bu dakikadan sonra herkes kendi hesabının hisselerinin sahibi olur. Bu hesabın hisseleri alınıp satıldıkça hesap sahibi işlem ücretlerinden para kazanır. Ağustos 2023’te Base isimli Ethereum L2 blok zincirinde piyasaya sürülen friend.tech, kısa sürede yüz binlerce kullanıcıya ulaştı.

Friend.tech platformu kendisini bir arkadaş pazar yeri olarak adlandırmayı tercih ediyor. Twitter’da 115 binden fazla takipçiye ulaşan uygulama, herkesin Twitter hesaplarını hisseleştirerek başkalarına satabilmesine olanak sağlıyor. Bir hesabın hisselerini başkası satın aldığında bu iki kişi arasında doğrudan sohbet kanalı oluşuyor. Friend.tech’te yakın arkadaşlarının profilleri değerli olanlar, bu sayede kendi profillerine de değer katıyorlar. Birçok kişi 0,001 ETH’ye aldığı hisseleri sonrasında 0,1 ETH ve daha yüksek fiyatlara sattı. Bir profilin hisseleri ile alım satım yapanlar daha sonra kendilerine spekülasyon yapabilecekleri farklı profiller arıyorlar.

Friend.tech Nasıl Kullanılır?

Friend.tech Nasıl Kullanılır?

Friend.tech Davet Kodu

Friend.tech hâlâ davet esasına göre çalışan bir platformdur. Platforma kaydolmak için kayıtlı bir arkadaşınızdan davet kodu almalısınız. Her profilde birden fazla sayıda arkadaş davet kodu bulunmaktadır.

Friend.tech’e Kaydolmak

Mobil cihazınızdaki tarayıcınızdan friend.tech adresine girerek platforma kaydolabilirsiniz. Masaüstü cihaz üzerinden erişim mümkün değil. Beta modda olan uygulamaya bir Google Play Store veya App Store uygulaması aracılığıyla da ulaşılmıyor. Kaydolurken bir e-posta adresi kullanmalısınız.

X (Twitter) Hesabı Bağlamak

Davet kodunuzu girdikten sonra yapmanız gereken şey X hesabınızı friend.tech profilinizde doğrulamaktır.

ETH Yatırma

Friend.tech’te yolunuza devam etmek için uygulama içi cüzdanınıza bir miktar ETH yollamalısınız. En az 0,01 tutarında ETH yolladıktan sonra devam edebilirsiniz. Ethereum mainnet blok zincirini veya Base Layer-2 blok zincirini kullanabilirsiniz.

Profili Tamamlama

Gönderdiğiniz ETH uygulama içi cüzdana geçtikten sonra artık ilk hissenizi ücretsiz şekilde satın alabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz X kullanıcısının hesaplarının hisselerini satın almak için arama yapabilirsiniz. Ayarlarda ise portföy değerinizi ve hesabınızın hisselerinin alınıp satılmasıyla elde ettiğiniz işlem ücretlerini görebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Mart 2022'nin En İyi Metaverse Tokenleri

Base blok zinciri, Ağustos 2023’te halka açık yayına geçtikten hemen sonra friend.tech bu ağ üzerinde popüler oldu. Friend.tech aynı zamanda Blur pazar yerinden beri en çok konuşulan dApp haline geldi.

Sadece birkaç günde 100 bin kullanıcı aşan dApp, kullanıcıların günde 1,7 milyon dolardan fazla işlem ücreti kazanmasına da aracı oldu. Bu, kısa süreliğine de olsa Ethereum’un en yüksek gelir getiren dApp’inin friend.tech olmasını sağladı. Uygulama, Lido ve Rocket Pool gibi büyük staking uygulamalarını bile solladı.

Ancak friend.tech etrafında dönen heyecan, yeni bir sosyal medya ağı algısı dolayısıyla değil, işlem ücretleri ve hisselerle elde edilen gelirle alakalıydı. Herkes bir başka hesap üzerinde spekülasyon yaparak daha fazla kâr elde etmeye çalışıyor ve bir yandan da kendi hesabının hisselerini pazarlıyordu. FriendMEX isimli site, friend.tech üzerindeki X hesaplarının tarihi değer döngüsünü bile takip etmeye başladı.

Kullanıcılar, Twitter’da yüksek takipçi sayısına ve etkileşime sahip hesapları bulup onların hisselerini friend.tech’te satın alıp daha yüksek fiyata satmak için “Maksimum Çıkarılabilir Değer” botları kullanmaya başladı. Aevo gibi kripto türev platformları, yatırımcıların tüm friend.tech hesaplarının toplam piyasa değeri üzerine bahis oynayabileceği endeks sözleşmesi bile oluşturdu. Tüm bunlar, friend.tech’te elde edilen gelirlerin yalnızca birkaç gün içinde %95 düşecek olmasının habercisi olmuştu.

Friend.tech için Gizlilik Endişeleri

Friend.tech için Gizlilik Endişeleri

Friend.tech’i kullanma şartlarından ilki, X hesabınızı uygulama hesabına bağlamaktır. Ancak bu durumda friend.tech’e X hesabınız üzerinden tweet atma ve retweet yapma izni tanırsınız. X hesabınızı bir kez bağladığınızda daha sonra hesap ayarlarından izinleri iptal edebilirsiniz.

Veriler Sızdırıldı

21 Ağustos 2023’te bir Github deposu, friend.tech’te kayıtlı 101 binden fazla kullanıcının cüzdan adresleri ve X kullanıcı adlarını paylaştı. Sızdırılan bu bilgiler, friend.tech’in API’larını kazıyan biri tarafından elde edildi. Friend.tech, gizlilik politikasında kullanıcılara yeterince bilgi vermiyor. Hatta politika yenilendiği için şu anda görmek isteyenler “Coming soon” bildirimiyle karşılaşıyor.

Son düşünceler

Merkeziyetsiz sosyal medya platformları, kripto ödülleri ile güçlendirildiğinde, yüz binlerce kullanıcının ve milyonlarca dolar para akışının merkezi olabiliyorlar. İçerik oluşturucular, sanatçılar ve influencer’lar, tüm bu friend.tech hengamesinden kârlı çıkanlar oldu. Bu yepyeni uygulamanın hype kaybettiği kesin. Yine de düzenli bir kullanıcı sayısı ile devam etmek isterlerse bir ponzi veya dolandırıcılık şeması olmadıklarını kanıtlamak zorundalar.

Kripto dünyasındaki herhangi bir platformu kullanmadan önce dikkatli olmalı ve kendi araştırmanızı yapmalısınız.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu