Yeni Zelanda Merkez Bankası CBDC'yi Araştırıyor - BTC MAGAZİN

Yeni Zelanda Merkez Bankası CBDC’yi Araştırıyor

Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Christian Hawkesby, bugün Banka’nın kendi CBDC’sini ele alışını detaylandırdı. Bir konuşmasında, Yeni Zelanda Kraliyet Nümizmatik Cemiyetine, Yeni Zelanda’nın para ve ödemeler teknolojisinin gelişimi hakkında “açık fikirli” kalacağını, ancak bankanın bir CBDC başlatmasının yakın gelecekte olabileceğini söyledi:

“Açık olmak gerekirse, Yeni Zelanda’da bir CBDC başlatmak için acil bir planımız yok. Ancak gelişmeleri çok dikkatli takip ediyoruz ve CBDC’leri aktif olarak araştıran bankaların %80’i arasındayız.”

Bununla birlikte Hawkesby, Merkez Bankası’nın perakende CBDC’sini aktif olarak araştıracağını ve aynı şekilde küresel gelişmeleri takip edeceğini söyledi:

“Biz de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, perakende merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) araştırıyor. Bir CBDC yayınlamak için herhangi bir yakın planımız olmamasına rağmen, birbirimize çok iyi bağlıyız ve bu gelişmeleri çok yakından değerlendiriyoruz.”

Konuşmasında ayrıca Merkez Bankası’nın ödemelerde nakit kullanımına ilişkin gündemine de değindi. Hawkesby, nakite erişimin, bir ödeme aracı olarak nakitin, rolünün azalmakta olduğunu söyledi. Ayrıca yerel bankaların COVID-19 sırasında dijital ödemelere geçişte müşterilerine yardımcı olduklarını da kabul etti.

“Bugün, Yeni Zelanda’nın para bakiyelerinin büyük çoğunluğu dijital olarak temsil ediliyor ve banknotlar likit paranın yalnızca yüzde yedi ila dokuzunu oluşturuyor.”

Ancak Hawkesby, Covid-19’un dayattığı karantinanın ilk aylarında Yeni Zelanda’nın nakit talebinde bir artışa tanık olduğunu ve nakit dolaşımının ikinci çeyrekte artmaya devam ettiğini söyledi.

Şimdiye kadar, dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke CBDC’lerine ilişkin planlarını tartıştı ve Çin, dijital yuanının kitlesel olarak benimsenmesini hızlandırdı.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu