2020'de Dikkat Edilmesi Gereken 3 Kripto Dolandırıcılığı - BTC MAGAZİN

2020’de Dikkat Edilmesi Gereken 3 Kripto Dolandırıcılığı

Bitcoin ve diğer kripto para birimi türleri gibi ortaya çıkan para sistemleriyle ilgilenmeye başladığınızda, bu işlemlerin doğasında bulunan tehditleri anlamanız uzun sürmez. Hayır, fiyat belirsizliğinden bahsetmiyoruz. Dolandırıcılar, ister banka dolandırıcılığı ister PayPal dolandırıcılığı olsun, her yerde çevrimiçidir ve kripto para borsaları bu tehlikelerden muaf değildir. Çeşitli başlangıç ​​ve ticaret sitelerine yatırım yapmayı düşündüğünüzde, kripto para yatırımları %100 güvenli olmadığı için nihayetinde hayati birikimlerinizi kaybetmenize neden olabilecek risklere dikkat edin.

Uzmanlar, dijital kripto para şirketlerine ve yeni kurulan şirketlere bakarken, bunların Blockchain destekli olduğunu onaylamanızı öneriyor. Ayrıca, gerçek sorunları çözmek için iyi stratejik teklifleri olup olmadığını kontrol edin. Şirketlerin dijital para likiditesi ve ICO yasalarını tanımlamaları gerekmektedir. İşin arkasında gerçek insanlar olması gerekiyor. Yatırım yapmayı planladığınızda, bu özelliklerden herhangi biri yoksa, kararınızı çok daha dikkatli düşünün.

Bir Kripto Para Dolandırıcılığının Avına Düşmeyin

Bitcoin, zaten başlı başına riskli bir fırsattır. Bitcoin ve diğer kripto dolandırıcılıklarının kurbanı olarak paranızı kaybetme riskinizi artırmayın. Olası Bitcoin sahtekarlarına karşı tetikte olun ve sezginize güvenin. Herhangi bir şey, kulağınıza gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, bu genellikle bir aldatmacadır.

Kesin olan bir şey var: Bitcoin’in meteorik büyümesi çok ilgi çekti. İnsanlar Bitcoin’in altında yatan teknolojileri veya teorileri anlamıyor. Yine de, insanlar, Bitcoin’in değeri 2017’de olduğu gibi büyüdükçe; birkaç bin doları milyonlara çeviren erken yatırımcıların ve bilge tüccarların hikayelerini görüyorlar.

Ne yazık ki, servet arayan biri, aynı zamanda, kripto dolandırıcılığı yapan fırsatçı dolandırıcıların ve bilgisayar korsanlarının da kurbanı olabilir. Kripto para birimlerinin avantajlarından biri, hükümet tarafından kontrol edilmemesi ve tamamen güvenli olmasıdır. Yine de dolandırıcılar tarafından suistimal edilmeye hazırdır.

Kripto para birimiyle ilgiliyseniz, olası dolandırıcılıklara karşı dikkatli olun.

İşte en popüler dolandırıcılıklara bir göz atalım ve kripto para birimlerinin heyecan verici dünyasına girerken bunlara çok dikkat edin.

1-Yasal Olmayan Web Siteleri

Geçerli girişim ​​şirketlerini taklit etmek için kurulmuş şaşırtıcı sayıda web sitesi var. URL çubuğunun yakınında, koruma gösteren küçük bir kilit simgesi yoksa ve site adresinde “https” yoksa, banka ayrıntılarınızı vermeden önce iki kez düşünün.

Site, ziyaret ettiğinizi düşündüğünüz siteyle aynı görünse bile, kendinizi başka bir ödeme portalına yönlendirilmiş bulabilirsiniz. Örneğin, meşru bir site gibi görünen bir bağlantıya tıklarsınız, ancak saldırganlar içinde ‘o’ adresi yerine sıfır (0) olan sahte bir URL oluşturmuştur. Bundan korunmak için, tarayıcı pencerenize tam linki dikkatlice yazın. Bunu da iki kez araştırın.

2- Sahte Mobil Uygulamalar

Kripto para birimi yatırımcılarını kandırmanın bir başka popüler yöntemi de Google Play ve Apple App Store’dan indirilecek sahte uygulamalardır. Şuana kadar binlerce kullanıcı sahte Blockchain yazılımı indirdi.

Bu, Android uygulamaları için daha yüksek bir risk olsa da, herhangi bir katılımcı olasılığın bilincinde olmalıdır. Kopyada ve hatta uygulamanın adında belirgin yazım hataları var mı? Sahte uygulamalar, garip bir gölgeleme veya uygun olmayan bir logo ile gerçekçi görünebilir mi? Bununla ilgilenin ve indirmeyi yeniden düşünün.

3 – Zayıf Mesajlar ve Diğer Sosyal Ağ Uyarıları

Sosyal ağ kişiliklerini ve görevlilerini izliyorsanız, bunların resmi sayfalar veya sahte olduğundan emin olamayabilirsiniz. Aynısı, kötüye kullanılan değerlerin, başka kimliğe bürünen kişilerin ve botların yaygın olduğu kripto para birimleri için de geçerlidir. Özellikle sonuç olası görünmüyorsa, Twitter veya Facebook’tan gelen tekliflere güvenmeyin. Her yerde sahte hesaplar var.

Bu sitelerde herhangi biri kripto paranızın küçük bir miktarını istenirse, varlıklarınızı asla geri alamazsınız. Sırf diğerleri teklife tepki veriyor diye, onların da bot olmadıklarını varsaymayın. Ekstra dikkatli olmalısın.

Sonuç

Tüm iyi şeylerin bir bedeli olduğu gibi, kripto paralarında bir bedeli var. Kripto işlemlerinizde ve yatırım yaparken dikkatli değilseniz, birikimleriniz boşa gidebilir, bu yüzden kripto ile ödeme yapmaya veya kriptoya yatırım yapmaya devam etmeden önce iyi araştırdığınızdan ve yukarıda belirtilen 3 noktayı bir bütün olarak aklınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu