2023 En İyi 15 NFT Oyunu – Bu Yıl Bitcoin Yatırımından Daha Fazla Kar Elde Edebileceğiniz P2E Oyunlar

Oynayarak para kazanmaya hazır mısınız? 2023’te satın alabileceğiniz en iyi 15 nft kripto para projesini sizler için derledik.

Web3 devriminin adımları günden güne güçlenirken blok zinciri teknolojisi bu alana öncülük ediyor. NFT’ler, blok zinciri üzerinde dijital varlık sahiplenmeyi, aktarmayı ve varlıkları tokenize etmeyi kolaylaştırıyor. NFT’lerin yaygın kullanım alanlarından biri, oynayarak kazandıran P2E oyunları. Bu oyunlar, eğlenceli olmanın yanı sıra şimdiye kadar olan “pay to win” paradigmasını kırarak oyun ekonomisini demokratikleştiriyor.

NFT oyunları, hem sürükleyici ortamları hem de seviye atlama, görev yapma, başarımlara ulaşma, rakipleri yenme ve benzeri durumlarla alternatif gelir akışı sundukları için her gün daha fazla ilgi görüyorlar. Blok zincirinin etkili kullanım durumlarından birini temsil eden bu oyunlar, oyuncuları kripto para ve NFT’lerle ödüllendirirler.

Artık oynadığınız oyunlara sürekli para saçmaktansa oyunu oynayarak para kazanmak istiyorsanız 2023’ün en iyi NFT oyunları listesini aşağıda derledik.

NFT Soccer Games (NFSG)

NFT Soccer Games (NFSG)

NFT Soccer Games, futbol menajerlik oyunlarını sevenler için Avalanche blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir NFT oyunudur. Bu oyunda kadronuzu kurup oyuncularınıza iyi antrenman yaptırarak onları geliştirir ve maçlara hazır hale getirirsiniz. Hazırlık maçları, ödüllü maçlar, turnuvalar, antrenmanlar ve daha fazlası, NFT Soccer Games oynayarak token kazanmanızı sağlayan özelliklerdir.

NFT futbolcular ile kurduğunuz kadroyla turnuvalara katılarak rakiplerinizle mücadele edersiniz. Kendinize özel formasyon ve taktikler belirleyebilir, oyuncularınız için sınırlı güçlendirmeler kullanabilirsiniz. Oyunun arayüzü yakın zamanda yenilenmiş ve animasyonlarla iyileştirilmiştir.

Düzenlenen turnuvalarda birçok takım, finale çıkıp kazanan olmayı hedefliyor. Oyun aynı zamanda Chiliz mainnet’te de yayında olmayı kutlamak amacıyla oynaması ücretsiz bir turnuva da duyurdu. Bu turnuvada takım oluşturma, katılım ve diğer şeyler ücretsiz olacak.

NFSG 0,49$ fiyat ve 69,000$ piyasa değeriyle mükemmel bir potansiyele sahip. Projenin web arayüzünün Nisan ayında yenilenmesi ve Mayıs ayında Chiliz 2.0’a geçiş yapması bekleniyor. NFSG’yi yükselmeden önce Pangolin üzerinden satın alabilirsiniz.

NFT Champions (CHAMP)

NFT Champions (CHAMP)

NFT Champions, masaüstü işletim sistemleri Windows ve MacOS ile uyumlu bir MMORPG oyunudur. Unreal Engine oyun motoru ile geliştirilen oyun, 2021’de piyasaya sürülmüştür. Oyunun özelliği, alanında ilk oyunlardan biri olmasıdır. Oyna – kazan tabanlı NFT video oyunları arasında ilklerden biri NFT Champions’tır.

Bu sürükleyici oyun, oyuncuların keşfetmeleri, antrenman yapmaları, savaşmaları ve öğrenmeleri için birçok özellik sunmaktadır. Her oyuncu, çeşitli özelliklere sahip NFT canavarları olan bir kadroya sahiptir. NFT’ler zaman geçtikçe büyüyerek gelişirler. Özel beceriler ve temel istatistikler, NFT’leri rakiplerine karşı öne çıkaran detaylardır. Bu özellikler sayesinde oyun rekabetçi kalmayı sürdürür.

NFT Champions, geçmişten şimdiye kadar geliştirilen başarılı MMORPG oyunlarının unsurlarını inceleyerek geliştirilmiştir. Web3 dünyasına giriş için ideal bir oyun olan NFT Champions, birçok oyun içi ödüle sahiptir. Oyundaki araziler oyuncular tarafından satın alınabilir, sahiplerine pasif gelir kazandırabilir.

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity, blok zinciri tabanlı oyunlar arasında en çok oynanan ve en çok bilinen oyunlardan biridir. Sevimli evcil hayvanlar olan Axie’lerle oynanan oyunda bu hayvanları büyütüp savaştırarak kripto para kazanabilirsiniz.

Bir krallık inşa etmek istiyorsanız Axie’lerinizi büyütmelisiniz. Onlarla savaşlara katılarak ödüller toplayabilir, seviye atlayabilirsiniz. Axie’ler yeterince büyüdüklerinde onları çiftleştirerek yeni Axie de üretebilirsiniz. Herhangi bir Axie aynı zamanda bir NFT olduğu için ikincil pazarlarda alınıp satılabilir.

Ethereum tabanlı bu oyun, kâr elde etmek için sayısız fırsat sunar. Uzun süredir çok fazla oyuncu tarafından oynandığı için kullanıcı deneyimi de iyileştirilmiştir. Oyuncular bu oyunun evreninde yatırım yaparak, staking yaparak ve araziler alarak sanal ekonomi yaratabilir, pasif gelir elde edebilirler.

Grit

Grit

Grit, eski batıda geçen bir battle royale oyunudur. Gala Games tarafından Fortnite’tan ilham alınarak geliştirilen bu oyun, savaşçıları bir haritaya bırakır ve oyunun yalnızca bir kazananı olacaktır. Amaç, haritada bulunan son trene binerek onu ele geçirmektir. İsterseniz başkalarıyla işbirliği yapabilir veya trende yalnızca siz sağ kalmaya çalışabilirsiniz.

Yeni donanımların kilidini açmak ve yeteneklerinizi iyileştirmek için Wild Card NFT’leri satın alabilirsiniz. Bu NFT’ler, kahraman NFT’nizi özelleştirmenizi ve geliştirmenizi sağlar. Bu sayede oyundan daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Battle royale türü oyunlar, blok zinciri ve NFT dünyasına henüz çok fazla dahil olmadı. Grit’in oynaması ücretsiz modu, NFT satın almadan oyunu deneyimleyebilmenin iyi bir yolu. Üstelik oynaması ücretsiz modda da para kazanabilir ve NFT satın almak için kullanabilirsiniz.

Grit’in gerçekten iyi seviyede kaliteli grafikleri ve Fortnite gibi milyonlarca kişi tarafından severek oynanan bir oyuna benzer dinamikleri vardır. Bu yüzden 2023’te bu oyuna bir şans verilebilir.

Polka City

Polka City

Polka City, büyümesini sürdüren ve fiziksel dünya ile işbirliği içinde olan bir metaverse oyunudur. Geçtiğimiz sene metaverse evrenini açan oyun, kendi evreni içinde birçok farklı oyuna sahiptir. Oyuncular, geniş haritayı keşfedebilir, oyun merkezlerine gidebilir ve bu yenilikçi dünyanın keyfini sürebilir.

MetachainOne ile işbirliği içinde olan oyun, sanal at yarışlarını evreninde barındırır. Bu yarışlara bahsinizi koyabilir, favori at ve jokeyinizi destekleyebilir, bir yarış atı alarak doğrudan yarışlara dahil olabilirsiniz. MetachainOne’ın beta test lansmanı 17 Mart 2023’te yapılmıştır.

ReadyPlayerMe entegrasyonu ise herkesin yaratıcılığını gösterebilmesini sağlıyor. Avatarınızı benzersiz aksesuar ve kıyafetlerle özelleştirerek Polka City içinde diğer kullanıcılardan ayrışabilirsiniz. Her avatarın bir NFT olduğunu unutmayın.

Polka City’de pasif gelir elde etmek için limuzin, taksi, otel ve benzeri şeyler satın alabilir ve onlar kullanıldıkça gelir akışı sağlayabilirsiniz. POLC tokenın piyasa değeri güncel olarak 2 milyon 190 bin dolardır.

Sorare

Sorare

Sorare de NFT Soccer Games gibi futbola ve ondan farklı olarak NBA ve MLB’ye de odaklanan bir NFT oyunudur. Bu oyunda dünyanın büyük liglerindeki futbolcuların yaygın veya nadir NFT kartlarına sahip olabilir, onlarla lig kadroları kurabilir, haftalık yarışmalara katılabilirsiniz. Çok fazla yarışan olduğu için nadir NFT kazanma imkanı kısıtlı olsa da her hafta kadro kurarak diğer oyuncularla rekabet etmek eğlencelidir.

Futbolda her lig için dört farklı mevkiden iki oyuncu seçebilirsiniz. Bir maaş sınırınız olur ve futbolcuların maaşları son 5 ve 15 maçlarında aldıkları puana göre değişmektedir. Her hafta kadroya beş oyuncu alınır ve biri kaptan seçilir. Oyuncuları güncel değerleriyle farklı oyuncularla takas edebilirsiniz.

NBA’de de yine beş oyuncu seçilmektedir. NBA’de yalnızca kendinizde olan oyuncu NFT’lerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda antrenman sayesinde her oyuncuya her antrenmanla +%0,5 daha fazla puan getiren yükseltme ekleyebilirsiniz. Hem futbol hem de NBA’de oyun haftalarında ilk 1000 ila 1500’e girmeniz gerekmektedir, yoksa nadir NFT ödülü kazanmazsınız.

Sorare’nin henüz bir kripto parası veya kripto para çıkarma planı yoktur.

The Sandbox (SAND)

The Sandbox (SAND)

Sandbox, blok zinciri teknolojisi, DeFi ve NFT’leri birleştiren bir 3D metaverse oyna kazan oyunudur. Oyuncular, oyunlarını oluşturmak, dijital materyallerini değiştirmek, avatarlar, sanal ürünler ve oyunlar oluşturmak için VoxEdit ve Game Maker gibi ücretsiz tasarım araçlarını kullanabilirler.

Sandbox, Minecraft ve Roblox gibi oyunlara benzeyen bir metaverse oyunudur. Bu oyunlar gibi, oyuncular alanlarını dekore edebilir ve diğer oyuncularla etkileşim kurabilir. Sandbox’ta oyuncuların farklı deneyimler oluşturabilecekleri LAND NFT’leri satın almaları gerekir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   John McAfee Yeni Gizlilik Parasını Tanıttı - Bu Gerçek mi?

Gods Unchained (GODS)

Gods Unchained (GODS)

Gods Unchained bir NFT kart oyunudur. Şu anda oyunu oynaması ücretsiz. Ancak, oyuncuların yarışmadan önce kart alması gerekir. Bu kartlar satın alınabilir veya PVP eşleşmelerinden elde edilebilir. Bu oyunun beceri ve stratejiye dayalı olduğunu unutmayın. Böylece oyuncular, doğru becerilere sahiplerse eşleşmeleri kazanırlar.

Ayrıca Gods Unchained, oyuncuları eşleştirmek için bir sıralama modu kullanır. Yani kendi seviyenizdeki insanlarla oynarsınız. Bir maçı kazanmak için oyuncular, taktikleri ile rakiplerinin canını sıfıra indirmeye çalışmalıdır. Kazanırlarsa, deneyim çubuğuna konulacak deneyim puanları alırlar. Deneyim çubuğu dolduğunda, yeni bir kart destesi ile başka bir sıralamaya geçerler.

Oyuncular kartlarını oyunun pazarında takas edebilirler. Bu kartlar, ERC-721 NFT’lerdir. Oyuncular, yerel token olan GODS karşılığında kartlarını oyunculara satabilirler.

Illuvium (ILV)

Illuvium (ILV)

Illuvium, Pokémon’dan ilham alan bir NFT oyunudur. Oyuncular, yakalanabilecek, yükseltilebilecek ve tabii ki diğer benzer canavarlarla savaşlarda oynanabilecek Illuvium canavarlarıyla dolu devasa bir açık dünyayı keşfetmeye davet ediliyor.

Projenin temel amacı bir usta olmak. Bunun için güçlü Illuvium ekibinin sahibi olmak ve herkese bu dünyadaki gerçek ustanın kim olduğunu göstermek. Oyun, evcil hayvanlar ve araziler gibi birçok oyun içi varlığı satma özelliği ile oynaması ücretsiz olarak konumlandırıldı.

Ftribe Fighters (FMC)

Ftribe Fighters (FMC)

Ftribe Fighters, etkileşimli metaverse’de AR ve VR headset’leri destekleyen ücretsiz bir P2E çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası (MOBA) oyunudur. Oyuncular, dövüş becerilerinin, takım çalışmasının ve hayatta kalma içgüdülerinin önemli olduğu birden fazla gezegende gerçekleşen savaşlara katılır. Tek başınıza, bir partnerle veya tüm takımla oynayabilirsiniz.

Oyuna katılmak için pazar yerinden satın alınabilecek en az bir NFT’ye ihtiyacınız var. Katıldığınız her maç için, NFT’nizin gücüne ve liderlik tablosundaki sıralamanıza bağlı olarak FMC token kazanırsınız. Bu tokenları doğrudan USD’ye kaydırabilirsiniz.

Idle Cyber

Idle Cyber

Idle Cyber, blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş bir RPG kahraman oyunudur. Oyun, oyuncuların dünyayı ele geçirmeye çalışan garip yaratıkları çağırmasına, birleştirmesine ve onlarla savaşmasına olanak tanır.

Muazzam miktarda içeriğe, seviyeye ve oyuncuya karşı oyuncu moduna sahip türünün ilk örneği olduğu için özeldir. Oyunun alfa versiyonu 2021’de piyasaya sürüldü.

The Walking Dead: Empires

The Walking Dead: Empires

AMC’nin The Walking Dead serisi artık çok oyunculu bir strateji hayatta kalma oyununa sahip. İkonik zombi serisinin dünyasında geçen The Walking Dead: Empires, Ember Entertainment tarafından yaratıldı ve Gala Games tarafından piyasaya sürüldü ve oyuncuların ekip kurmasına, “yürüyen ölüleri öldürmek, zanaat yapmak ve hayatta kalmak için savaşmasına” olanak tanıyor.

Daryl Dixon gibi ünlü karakterlerin de yer aldığı ve oyuncuların ölümsüzler ordusuna karşı kendileri ve müttefikleri için güvenli bir yer inşa edebilecekleri NFT’leri kullanan oyunun ilk halka açık oyun testi 31 Ağustos 2022’de yayınlandı.

Upland (UPX)

Upland (UPX)

Upland, hem Android  hem de  iOS mobil  cihazlarda oynanabilen bir metaverse oyunudur. Bunu, gerçek dünyadaki mülkleri sanal alanda alıp satabileceğiniz bir Monopoly oyunu olarak düşünün. Bu proje ile benzer konsepte sahip diğer çevrimiçi oyunlar arasındaki fark, oyuncuların kripto para biçiminde gerçek mülkiyete sahip olmalarıdır. Yani oyunda (gerçek dünyada adresi olan) bir mülk satın aldığınızda, akıllı sözleşmeler sayesinde size ait olacaktır.

Dark Throne

Dark Throne

Dark Throne, ‘hack and slash’ten ilham alan’ bir aksiyon rol yapma oyunudur. Epic League tarafından geliştirilen oyun 2022’nin 3. çeyreğinde piyasaya sürüldü. Oyunun ekosisteminden Paladin, Assassin ve Demon Hunter gibi kahramanlar, ekipmanlarını ve yeteneklerini kullanırken rastgele oluşturulmuş zindanlarda birden fazla iblisle savaşırlar.

Oyun oynarken NFT’lere ihtiyaç duyulur ve şu kategorilere ayrılır:

  • Kullanıcıların oyun oynarken elde ettikleri belirli öğelerle kendi NFT’lerini oluşturmalarına olanak tanıyan Kullanıcı NFT’leri. NFT’leri diğer kullanıcılarla da takas edebilirsiniz.
  • Avatar biçimindeki Totem NFT’leri (Paladin, Assassin ve Demon). Her karakterin kendi pozu ve özelliği vardır. Seçtiğiniz avatarın oyun içinde oynayacağı bir rolü vardır.

Genopets (GENE)

Genopets (GENE)

Genopets, artırılmış gerçeklik oyunu oluşturmak için Pokémon Go ve CryptoKitties’in en iyi unsurlarını birleştirir. Katılımcılar fiziksel aktivite için teşvik edilirler. Oyunda fitness takipçisi veya bir akıllı telefon, fiziksel aktiviteyi temsil eden adım sayısını ölçer.

Bu oyunda oyuncular nesneler üretebilir ve hayvanları toplayabilir. Evcil hayvanlar, faaliyetlerine tepki olarak büyür ve değişir. Oynamak ücretsizdir ve başlarken kripto cüzdanı oyunun yönergeleriyle oluşturulabilir. Oyunda ilerlemek için fiziksel çaba gerekmektedir.

Bir NFT oyununa nasıl katılırım?

Genel olarak MetaMask gibi bir kripto cüzdanına ihtiyacınız var ve bunu oyunun web sitesine bağlamanız gerekir. Bir oyun oynaması ücretsiz olsa bile, bu oyunlar yine de token ödülleri sunacağından bir cüzdan bağlamanız gerekir. Kripto ödüllerinizi toplamak için atmanız gereken kolay adımlar şunlardır:

  • Bir kripto cüzdanı oluşturun. Metamask çok kullanılır. Ardından Ethereum satın alarak cüzdanınıza yollayın. Eğer oynayacağınız oyun Ethereum değil de başka blok zincirindeyse o blok zincirin yerel kriptosunu satın alın.
  • Bir oyun kendi tokenını kullansa bile muhtemelen blok zinciri kripto parasına ihtiyacınız olacaktır.
  • Cüzdanınızı oyunun web sitesine bağlayın ve NFT satın alın.
  • Ayrıca OpenSea gibi pazar yerlerinde oyunun NFT’sini satın alabilir ve cüzdanınızda tutabilirsiniz.
  • Oyunu oynayın, NFT kahramanınızı veya yaratığınızı geliştirin, rekabetçi olun ve kazanın.

NFT oyunlarını ücretsiz oynayabilir miyim?

Evet, bazı NFT oyunları oynaması ücretsiz versiyon sunuyor. Ücretsiz olarak oynadığınızda genel olarak, giriş seviyesi kahraman sahibi olursunuz ve eşyalarının gelişiminin bir sınırı olacaktır.

NFT oyunlarında para kazanabilir miyim?

Esasen bu, P2E oyunlarının ana noktasıdır. NFT öğeniz, araziniz veya karakteriniz, bir kripto para birimine bağlı olduğu için gerçek bir dünya değerine sahiptir. Bir oyunda örneğin benzersiz özelliklere sahip bir karakter geliştirirseniz ve bunlara yalnızca siz sahip olursanız, NFT’nin değeri yüksek olacaktır. Daha sonra karakterinizi bir blok zincirindeki bir pazar yerinde satabilir ve gerçek para kazanabilirsiniz.

Tehlikeler, kripto paraların fiyatlarıdır ve NFT fiyatları da yükselebileceği gibi düşebilir de. Birçok NFT oyunu, fiyatın düşmesiyle birlikte oyuncuların oyundan ayrılmasıyla sonuçlanmıştır. Oynaması ücretsiz modlar, ayrılan oyuncuların yerine yenileri gelmesi için teşvik olabilir.

Son Düşünceler

NFT oyunları sadece oyun dünyasında yeni ekonomik fırsatlar açmakla kalmayacak, aynı zamanda oyuncuların deneyimlerini istedikleri gibi kişiselleştirme gücüne sahip oldukları yenilikçi oyun biçimlerine de yol açabilecektir. Sunulan tüm bu avantajlarla, NFT’lerin önümüzdeki yıllarda video oyunu geliştirmede büyük bir güç olacağına şüphe yok.

NFT oyunları ile oyuncular, en sevdikleri oyun türlerinden bazılarının keyfini çıkarırken aynı zamanda kazanç elde ettikleri için mevcut NFT trendinin ön saflarında oyunlar var. Bir yatırımcı olarak NFT trendinden faydalanabilir ve oldukça karlı bazı oyunlarla kripto portföyünüzü büyütebilirsiniz.

Ancak, NFT projelerine yatırım yapmanın cüzdanınız için riskli ve tehlikeli olduğunu unutmayın. Yeterli mali durumunuz yoksa, lütfen harcamaktan ve yatırım yapmaktan kaçının. Sonuçta, tüm yatırımlarınızı kaybetme olasılığı vardır. Yatırım tavsiyesi değildir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu