Altın Piyasasından Bitcoin’e Kötü Haber

Spot altın günlük grafiğinde bir “death cross” (ölüm kesişimi) oluşturmaya doğru ilerliyor ve bu da devam eden aşağı yönlü düzeltmeyi, bir düşüş trendine dönüştürebilir.

Bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalaması, uzun vadeli hareketli ortalamasının altına düştüğünde bir death cross meydana gelir. Birçok analist, bunu bir satış dalgasının işareti olarak görüyor ve bu da uzun vadeli bir aşağı yönlü harekete yol açıyor.

Altın Piyasasından Bitcoin'e Kötü Haber 2
Altın, 80$’lık düşüşün ardından Death Cross oluşturma riski taşıyor. Kaynak: TradingView

Şu anda, altının 50 günlük hareketli ortalaması 1.880$ iken, 200 günlük hareketli ortalaması 1.801$’dır. Değerli metalin olumlu COVID-19 haberlerinin ardından düşüşü, hareketli ortalamaları arasındaki 79$’lık boşluğu önümüzdeki çeyrekte kapatabileceğini ve böylece bir death cross oluşturabileceğini gösteriyor.

Bitcoin’e gelince, altın piyasasındaki düşüş trendi, Bitcoin’i de benzer bir düşüş riski altında bırakabilir.

Bununla birlikte, 2020 yılında haftalık bir zaman dilimindeki BTC/USD kuru, aylık grafiklerde XAU/USD kurunu takip ettiğinde dair kanıtlar gösterdi.

Bağımsız bir analiz firması olan TradingShot, Fibonacci geri çekilme seviyelerini ve Göreceli Güç Endekslerini kullanarak benzerliği tespit etti.

Altın Piyasasından Bitcoin'e Kötü Haber 3
Eylül 2018’den beri Bitcoin-altın korelasyonu. Kaynak: TradingView

Yukarıdaki tabloya göre, Bitcoin’in rekor yüksekliği, 1.1382 Fib seviyesine yakın bir yerde, yaklaşık 25.000$ civarında bulunuyor. Ancak kripto para birimi, altının tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştıktan sonra yaptığı gibi, bunu başardıktan sonra daha düşük düzeltme yapma riski taşıyor.

Coinbase verilerine göre Bitcoin, 30 Kasım’da bugüne kadarki en iyi seviyesini 19.873$ ile yakalayarak düzeltme işaretleri gösteriyor. Şimdi %7.74’e kadar kayıp yaşadı.

Umutlu yatırımcıların birçoğu, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları virüsün darbe indirdiği ekonomilere likidite enjekte etmek için para basmaya devam ettikleri sürece hem altının hem de Bitcoin’in daha fazla yükselmesini bekliyor.

Bu durum, temelde yatırımcıları hisse senedi, altın ve Bitcoin gibi daha riskli güvenli limanlara yatırım yapmaya itiyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) Daha Fazla Düşüş Riski Altında

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu