Uyuşturucu Operasyonunda 1.5 Milyon Dolarlık Kripto Para Birimi Ele Geçirildi

Avustralya Sınır Kuvveti (ABF) geçtiğimiz günlerde uyuşturucu taşıdığı iddiasıyla bir çiftin tutuklanmasına yardımcı oldu. Tüm uyuşturucular ile birlikte yetkililer, şimdiye kadar yakaladıkları en yüksek miktar olan 1.5 milyon dolar değerinde kripto para birimi ele geçirdiler.

Rapora göre, Avustralya Federal Polisi ve WA Polis Gücü yakın zamanda Perth’de uyuşturucu taşımacılığı konusunda bir dava üzerinde birlikte çalıştı. ABF’nin, 55g MDMA tabletleri ve tozu taşıdığı ortaya çıkan şüpheli bir çift için bilgi sağladığı belirtiliyor.

Polis memurları, olay yerinde 1,5 milyon dolar değerinde kripto para birimi içeren donanım cüzdanı buldular. Uyuşturucu ekibinden Sorumlu Memur Paul Matthews’e göre, bu şimdiye kadarki en büyük kripto para varlıklarına el konulması olayı oldu. Ayrıca, yetkililerin teknoloji kullanımı ve modern ödeme şekilleri nedeniyle çalışmalarını hızlandırmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

“WA Police Force, birçok uyuşturucu soruşturması sırasında, özellikle kurulmuş suç ağları içerenler olmak üzere milyonlarca dolarlık fiziksel mülk ve banka hesabı varlıklarını ele geçirdi. Bu koşullarda 1,5 milyon doların üzerinde kripto paranın belirlenmesi ve dondurulması, kolluk kuvvetlerinin faaliyet göstermesi gereken dijital ortamın altını çiziyor. En son teknolojileri ve dijital adli teknikleri kullanarak, finansal varlıkları elde etmek için olası tüm yöntemleri inceliyoruz ve yasadışı uyuşturucu ticaretinden elde edilebilecek her tür serveti hedef alacağız. ”

Bazen kripto para birimleri, yasadışı faaliyetler için kullanılabileceklerini iddia eden düzenleyicilerden ve otoritelerden olumsuz tepki görebiliyor.  Birkaç ay önce Johannesburg’da olan bir durum da bu iddiaları destekler nitelikteydi. Şehir bir siber saldırı geçirdi ve failler fidyenin Bitcoin olarak ödenmesini istedi.

Bununla birlikte, bu fikri destekleyen birkaç vaka varken, diğer bazı raporlar bunun tam tersini kanıtlıyor.  

Yapılan araştırmalar sonucu, tüm Bitcoin işlemlerinin yalnızca % 0,5’inin olası yasadışı faaliyetlerle bağlantılı olduğu tespit edildi. Daha yakın tarihli bir raporda Ripple’nin yasadışı işlemler için kullanımının daha da düşük olduğu belirtildi. Ripple’nin yasadışı işlemlerde kullanım oranı sadece %0,2.  Sonuç olarak, bildiriye göre bu tür faaliyetler için hala en çok kullanılan finansman şeklinin ”Nakit Para” olduğu açıklandı.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Rusya ABD Yaptırımlarına Karşı Bitcoin Rezervine Dönebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu