Basel Komitesi, Bitcoin’i En Yüksek Risk Kategorisine Yerleştirdi

Reuters tarafından bildirildiği üzere, Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS), bankaların Bitcoin varlıklarındaki kayıpları tam olarak telafi etmek için yeterli fon hazırlamasını önerdi. Bu, büyük bankaların Bitcoin’i büyük ölçekte kullanmasını engelleyebilecek “muhafazakar” bir adımdır.

Böylece, İsviçre merkezli BCBS, bir banka sermayesi teklifinde Bitcoin’i en yüksek risk kategorisine yerleştirdi.

Stabil paralar normal tahviller olarak kabul edilecek

Dünyanın en iyi finans merkezlerinden düzenleyicilerden oluşan Basel, şu anda çok sayıda banka tarafından tutulan Bitcoin ve diğer kriptolar için sermaye gereksinimleri hakkında birkaç kural önerdi.

Komite, kripto varlıklarının sınırlı bir ölçekte kullanılmasına rağmen, bankalar belirli sermaye gereksinimlerine uymadıkça, daha fazla büyümelerinin küresel finansal istikrar için riskleri artırabileceğine inanıyor.

Basel, bankaların stablecoin’leri krediler, mevduatlar, tahviller vb. olarak ele almalarını şart koşuyor. Onlar için risk ağırlığı, tokenize edilmiş bir devlet tahvili için yüzde sıfır ile sermaye tarafından kapsanan bir varlığın yüzde 1.250 veya tam değeri arasında değişiyor.

Bitcoin en yüksek risk kategorisine giriyor

Bitcoin ve herhangi bir varlığa sabitlenmemiş diğer kripto paralara gelince, buradaki risk ağırlığı, bunlarla bağlantılı “benzersiz riskler” nedeniyle yüzde 1.250 olacaktır.

Bu nedenle, bankaların müşterilerinin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine maruz kalmasını karşılayacak kadar sermaye ayırması gerekecek.

Sermaye, mevduat sahiplerini ve bankaların diğer üst düzey alacaklılarını bir zarara maruz bırakmadan kripto varlık risklerinin tamamen silinmesini karşılamaya yeterli olacaktır.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Çöküşünü Öngören Uzman, Yükselişin Ne Zaman Başlayacağına Dair Tahminde Bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu