Bitcoin İçin En Kötüsü Bitti mi?

Bir varlığın trendini analiz ederken piyasa perspektifi hayati önem taşır. Şu anda Bitcoin’in 1 saatlik grafiğini gözlemlemek potansiyel yatırımcıların moralini tamamen bozabilir. Bununla birlikte, varlık 2021 için hala sermaye kazancı elde ettiği için 1 günlük veya 12 saatlik grafik çok kötü görünmez. Bu nedenle, Bitcoin‘i ve son satışlarını temel bir bakış açısıyla analiz etmemiz önemlidir ve uzun vadeli bir düşüş dönemine mi gidiyoruz, yoksa sadece yolda bir tümsek mi var anlamak önemlidir.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, zaman zaman aşırı yükselen ve yaklaşan bir düzeltme öneren birkaç zincir üstü metriği tartıştık. Ancak, son çöküşe kadar piyasa yükselirken bu işaretleri görmezden gelmeye ve geçersiz kılmaya devam ettik. Şimdi, verilere göre, bazı göstergeler yeniden başlatıldı ve bu işaretler paniğin yatışmasına izin verebilir.

Bitcoin İçin En Kötüsü Bitti mi? 2
Kaynak: Glassnode

Geri dönüşleri analiz etmeden önce, bu kapitülasyon olayının ciddiyetini kabul etmek önemlidir. 19 Mayıs, günlük ölçekte Bitcoin için gerçekleşen en büyük kayıpları 4,5 milyar dolar olarak kaydetti. Ocak-Şubat 2018 ve Mart 2020’de tanık olunan kayıplardan daha büyüktü. Yine de değerin yalnızca %9-9,5’i gerçekleşmemiş kayıplardı, bu nispeten küçük bir rakamdı.

Mart 2020’de %44 gerçekleşmedi, oysa büyüklük 2018’de %114 idi. (Gerçekleşmemiş kayıplar, pazarda hala panik-satış olabilecek yüzdeyi belirler).

Bitcoin İçin En Kötüsü Bitti mi? 3
Kaynak: Glassnode

Şimdi, Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar veya NUPL’den alınabilecek önemli bir pozitif, 0,5 desteğinde yeniden testtir. Yukarıdaki tabloya göre, bu özel destek 2013 ve 2017’de birden fazla yükseliş döngüsü başlattı ve şu anda 2021’de ilk kez 0,5 seviyesine ulaşıyor.

Ek olarak, madencilerin bu sefer satışla hiçbir ilgisi yoktu. Geçmişteki büyük düşüş döngüleri sırasında, madenciler güçlü satışlardan sorumluydu. Ancak bu sefer, kısa vadeli sahipler, uzun süreli düzeltmelerden daha sorumluydu. 1 ay-6 ay arasındaki Bitcoin sahipleri muhtemelen döngü boyunca perakende fiyatı kovaladı ve fiyat düştüğünde panik satışı, 50.000 ila 60.000 dolar arasında satın alınan BTC için daha yüksek gerçekleşen kayıpları sağladı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Rusya-Ukrayna Gerginliği Yükselirken Bitcoin Düşüyor

Kaldıraçlı işlemler için daha yüksek tasfiyeler, BTC’yi kısa bir süre için 30.000 $ ‘a çeken kısa bir daralmaya da yol açtı.

Bitcoin İçin En Kötüsü Bitti mi? 4
Kaynak: Skew

Şu anda, piyasadaki satış baskısının azalmasıyla borsalardaki fonlama oranları da soğuyor. Şimdilik en kötüsü sona erebilir ve temeller nispeten yükselişe geçtiği için, piyasa güçlü bir 2021 için rotasını koruyor.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu