Bitcoin Madencilik Şirketlerini 2023’te Ne Bekliyor?

Piyasa koşulları Bitcoin’in fiyatını etkilediğinden, Bitcoin madenciliği şirketleri gerçekten zor bir yıl geçirdi. Kripto piyasası, Terra’nın çöküşü, Three Arrow Hedge Fund’ın iflası ve FTX fiyaskosu gibi büyük çöküşler gördü. Ayrıca, FED’in enflasyonu kontrol altına almak için faiz artışları gerçekleştirmesi yatırımcıların çıkışına neden oldu.

Bitcoin fiyatı, zirvede olduğu Kasım 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Böylece madenciler için madencilikten elde edilen kazanç azaldı. IMF, küresel ekonominin üçte birinin resesyona girmesini beklediği için 2023 de kolay bir yıl olmayacak.

Geçen yıl Core Scientific gibi büyük madencilik şirketleri %99, Bitfarms ise %91 oranında işlem gördü. Riot Blockchain %85 düşüşe tanık oldu.

Bazı madenciler, Bitcoin madenciliği yapar, piyasada satar ve karşılığında para alır. Bu parayı, firmalarının operasyonlarını ve masraflarını karşılamak için kullanırlar.

Oysa bazı bitcoin madencileri, Bitcoin fiyatının yüksek oranda arttığı bir zamanda satmak için çıkarılan Bitcoin’i tutuyor. Basit bir ifadeyle, Bitcoin madenciliği şirketi Bitcoin madenciliği yapıyor, Bitcoin’i piyasada satmıyor. Bunun yerine, borç veya hisse senedi piyasalarından para alıyorlar ve maden şirketinin işletme masraflarını karşılıyorlar. Herhangi bir madencilik şirketinin giderleri, büyük ölçüde, Bitcoin madenciliği yapan devasa makineleri çalıştırmak için gereken elektriğe dayanır.

Bitcoin daha pahalı hale geldiğinden, çok sayıda insan fırsatı kaçırmamak için ona yatırım yapmaya çalışıyordu. Düşük sermaye maliyeti nedeniyle, verimlerini artırmak için Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen birçok insan vardı. Ve son birkaç yıl boyunca, bu şeyler gerçek oldu. Gerçek şu ki, bitcoin madenciliği işinde olan bitcoin madenciliği şirketleri, bunun yerine bitcoin madenciliğinden açıkça para kazanmıyorlar, bitcoin madenciliği endüstrisinden kar elde ediyorlardı.

Ancak fiyat 2022’de sert bir şekilde düştü. Bitcoin’leri tutma fikri, bitcoin fiyatı düşerken, fonlama maliyeti yükselirken ve bitcoin madenciliği daha rekabetçi hale geldiğinde son derece zararlı olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Game of Thrones'un Yıldızı Bitcoin Dünyasına Giriyor

Bitcoin madenciliğinin geleceği

Halka açık piyasalardaki yatırımcılar, nakit akışının hem öngörülebilirliğine hem de değer kazanma potansiyeline değer verir. İkincisi, kamu madencilik şirketlerinde bol miktarda bulunur, ancak birincisi fena halde eksiktir. Etkili olan hazine yönetimi stratejileri, madencilik sektörünü kontrol eden piyasaların getirdiği eşitsiz kârlılığı öngörmeli ve ele almalıdır.
Bu taktik, bir madencilik şirketinin piyasa stresini yönetmesini kolaylaştıracak, ancak bir boğa piyasası sırasında primle satmak için mümkün olduğu kadar çok bitcoin istiflemesini engelleyecektir. Ayrıca madenciler, zamanlama piyasalarının işi değil, madencilik endüstrisindedir.

Sonuç

Madencilik şirketleri, bitcoin’in mevcut fiyatını veya mevcut elektrik maliyetini görmez. Günlerce çalışmaya devam eder ve bu nedenle, tüm bitcoinleri tutmak onları her zaman tatmin edici bir duruma getirmeyebilir.

Şirketlerin ve madencilerin, piyasanın şu anda karşı karşıya olduğu fırtınadan sağ çıkmaları halinde 2022’nin durumunu düşünmeleri gerekiyor. Bitcoin tutma politikalarındaki bir değişiklik, öngörülemeyen durumlardan kaçınmak için gelecekte çok yardımcı olabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu