BTC Rekora Koşarken, Blockchain Hisseleri Değerlendi - BTC MAGAZİN

BTC Rekora Koşarken, Blockchain Hisseleri Değerlendi

2020 yılında çok az varlık Bitcoin’in kazançlarını geride bıraktı ancak bir şirketin hisseleri son derece fazla değer kazandı.

Riot Blockchain Inc. hisseleri bugüne kadar yıllık bazda yaklaşık %1500 yükseldi. 31 Aralık 2019’da şirkete 1.12$’lık kapanış fiyatıyla yapılan 1.000$’lık yatırımın şu anda 15.000$ değerinde olacağı anlamına geliyor.

Buna karşılık, CoinDesk’in çarşamba günkü verilerine göe Bitcoin fiyatı 2020 yılı boyunca %290 arttı.

Dow Jones Industrial Average, aynı zaman diliminde %7 değerlenirken, S&P 500 endeksi yaklaşık %16 değer kazandı ve Nasdaq Composite Index yaklaşık %44 getiri sağladı.

Bitcoin fiyatının bu yıl yaklaşık 29.000$’lık rekora yükselmesi, Riot’un piyasa değerinin şaşırtıcı bir seviyeye yükselmesine yardımcı oldu.

FactSet verileri, Castle Rock, Colo’da buşunan Riot Blockchain’in altı çalışanı olduğunu ve şirket 2017’de BiOptix adlı bir şirketten Bitcoin ve ethereum coinlerinin madenciliğinde büyük bir oyuncuya hızlı bir şekilde geçiş yaptığı için zirvede çok sayıda değişiklik gördüğünü gösteriyor.

Riot’un üç yıl önce yeniden markalaşması büyük bir şüpheyle karşılanmıştı çünkü şirketin diğişimi, sorunlu iş stratejilerini popüler dijital para birimleri ve bunların temelindeki teknolojilere odaklanmak için değiştiren şirketler tarafından yapılan benzer hareketlerin ortasında gerçekleşti. Riot, ilk önce kripto para birimlerine ve özellikle Bitcoin madenciliğine girdi.

Bitcoin madenciliği muazzam miktarda elektrik harcama ve özel donanım gerektirir. Madenciler, işlemleri doğrulayan merkezi olmayan yazılımı çalıştırarak Bitcoin’in kendi kendini sürdüren ağını korumada önemli bir rol oynar.

Bununla birlikte, coinlerin fiyatının daha yüksek olması, yeni coinler için yüksek madencilik maliyetlerini haklı kılabilir. BTC.com’a göre, şu anda bir Bitcoin madencisinin günlük karı fiyatlardaki son artışla destekleniyor.

Yaklaşık bir hafta önce Riot, Bitmain Antminer olarak bilinen daha fazla madencilik teçhizatı satın almak için 35 milyon dolar harcayacağını ve yaklaşık 37.000 madenciye ekipman getireceğini söyledi.

Bitcoin Yatırımcıları Kazanıyor

Bitcoin’e 1 milyar doların üzerinde büyük meblağlar yatıran MicroStrategy’nni hisseleri de bugüne kadar %173 değer kazandı.

Bu arada, bir diğer dijital varlık madencisi Marathon Patent Group, madencilik işletmesini büyütmeye çalışırken %1.300 değer kazandı. Dijital para birimlerine yoğun bir şekilde odaklanan Overstock.com ise bu yıl şimdiye kadar %680 değer kazandı.

Bununla birlikte, bu şirketlerin hisselerindeki artış, Bitcoin ve benzerleri etrafındaki coşkuyu yansıtıyor. Bu tür hisse senetlerinin yükselişte olmasının esas nedenlerinden biri, yatırımcıların borsada Bitcoin’e girmeleri için pek çok saf yol olmaması ve ortalama yatırımcılar için kolay bir giriş yolu sağlayacak borsa yatırım fonu bulunmamasıdır.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu