DeFi Nedir? En Çok Konuşulan 10 DeFi Projesi - BTC MAGAZİN

DeFi Nedir? En Çok Konuşulan 10 DeFi Projesi

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Nedir?

DeFi; merkeziyetsiz (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin baş harflerinin birleşiminden oluşan merkezi olmayan finans işlemlerine denilmektedir. DeFi’nin en önemli özelliği bir merkeze veya otoriteye bağlı olmadan çalışmasıdır. DeFi içerisinde bütün finansal işlemleri barındırmaktadır. Başlıcaları; kredi çekme ve verme, merkeziyetsiz borsa, alışveriş, sigorta ile pazar yerleri gibi işlemler yapılabilmektedir.

DeFi Sistemin Amaçları Nelerdir?

DeFi kripto paraların ortaya çıkmasıyla birlikte demokratik bir finansal sistemi inşa etmek için başlamıştır. En önemli özelliği temel finansal sistemlere erişim sağlayamayan insanları finansal işlemlere ulaşmasını sağlamaktır. Bunlar;

 • Finansal hizmete ulaşamayan 1,7 milyar insana erişim sağlayabilme
 • Merkezi olmayan finans ile bankacılığın tanıtılmasına imkan sağlama
 • Merkeziyetsiz finansal teknolojilerin altyapısını hazırlama
 • Kayıtlara ulaşabilirlik ve herkese açık olması

DeFi Sisteminin Avantajları Nelerdir?

DeFi merkezi olmayan bir sistemin yanı sıra bir aracıya da ihtiyaç duymamaktadır. İşlemlerin bellirli bir algoritmadan yararlanarak kullanılmasını sağlamaktır. Sisteme herhangi bir müdahale yapılması da söz konusu değildir. Kullanıcılar düzenli bir şekilde işlemlerini yapabilmektedir. Sistemin avantajları ise şu şekildedir;

 • Sistemde bir anlaşmazlık olduğunda çözümü kodlar belirlemektedir.
 • Fonların kontrolleri kullanıcıların elindedir.
 • Masrafları azaltmaktadır.
 • Merkezi olmayan borsaların ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır.
 • Kullanıcılar sistem üzerinden borç alma ve verme işlemi gerçekleştirebilmektedir.
 • Yeni kripto para birimlerini ortaya çıkarmıştır.
 • Kayıtlara ulaşım kolaydır ve herkese açıktır.
 • Sisteme dışarıdan bir müdahale imkansızdır.
 • Sistemdeki verilere ulaşamama söz konusu değildir.

DeFi’nin Dezavantajları Nelerdir?

DeFi temel finans anlayışını değiştirmek istese de gerekli değişim ortamı hazır değildir. DeFi sisteminin hala açıklarının bulunması buna sebep olarak gösterilmektedir. Sistemin sayılabilecek eksik iki yönü vardır. Bunlar; Dünyanın her yerinde kullanıcısının olmasını istese de sistemin kullanıcı sayısı azdır ve işlemlerin korunması için yeterli alt yapısı bulunmaktadır.

DeFi’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

DeFi sisteminin temel finans sisteminden daha iyi bir hizmet sunacağı öngörülmektedir. Kullanım alanları sebebiyle temel finans sistemine göre daha avantajlıdır. Bu alanlar;

 • Dünyada her yere hızlı, güvenli ve ucuz bir şekilde para transferi gerçekleştirilebilir.
 • Kullanıcılar kurulmuş olan borçlanma sistemleri üzerinden borç alıp borç verebilirler.
 • Sahip oldukları varlığı tokenleştirebilir ve varlıklara değer verip transfer işlemi gerçekleştirebilmelerine imkan sağlar.

En Çok Konuşulan DeFi’ler Nelerdir?

Son zamanlarda büyük bir patlama yapan Defi yatırımcıların gözdesi haline gelmiştir. En çok konuşulan DeFi’lerin sıralaması şu şekildedir;

1.DAİ

İlk merkezsiz, kripto para teminatlarıyla oluşturulan ve maker platformunun da sabit değerli krito para birimi olarak isimlendirilen DAI 1 amerikan dolarına sabitlenmiştir.

2.UMA

Uma, ETH üzerinde fiyatsız bir finansal protokoller için açık kaynak altyapısı sunmaktadır. Uma’nın altyapısı ise iki ana parçadan oluşmaktadır. Bunlar; Fiyatsız finansal protokoller ile veri doğrulama mekanizmasıdır. Fiyatsız finansal protokoller platform üzerinde kullanıcılar için sentetik token oluşturma imkanı sunmaktadır. Veri doğrulama mekanizması ise merkezi olmayan bir kahin hizmeti sunmaktadır.

3.UNİSWAP

Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsadır. Halka açık bir şekilde olması Uniswap’ın popüler kılmaktadır. İşlem aracılarını kaldırarak hızlı ve güvenli bir şekilde işlem yapma imkanı sağlamaktadır.

4.AaVE

Aave kullanıcılarına aracı olmadan, kişiler arasında merkezi olmayan ve sabit faiz oranı ile borç verilmesine imkan sağlar. Aave’nin sunmuş olduğu sabit faiz oranı diğer ülkeler arasında değişiklik gösteren faiz oranlarından kullanıcıların etkilenmesini önlemek amacıyla uluslararası kredi verme kuruluşu olmayı hedeflemektedir.

5.WRAPPED BİTCOİN

Yalnızca Bitcoin’i temsil eden ERC-20 token’idir. 1 Wrapped BTC , 1 BTC’ye eşittir. Bitcoin Wrapped Bitcoine dönüştürülebildiği gibi bunun tam tersi de olabilmektedir. DeFi uygulamasında daha çok likidite getirmesi için tasarlanmıştır. Wrapped Bitcoin spesifik finansal hizmetler sunmaya yardımcı olabilmek için DeFi çatısı altında faaliyet gösteren kuruluş tarafından yönetilmektedir.

6.GNOSİS

Bu sistemin en özelliği tahminleri Blockchain zinciri üstünde saklayabilmesidir. Gnosis tokenleri ise bu tahmin verilerinin doğruluğuna bakılarak değer kazanmakta ya da değer kaybetmektedir. Sistem sayesinde güvenilir ve sansür olmadan bir araya toplanabilen sigorta, finans ve hükümet seçenekleri üzerinde tahmin etme alanları oluşturmayı planlamaktadır.

7.SYNTHETİX (SNX)

Synthetix (SNX) aracılığıyla kripto para yatırımcıları cüzdanında bulundurdukları kripto paralarla hisse senetleri, değerli metal, para birimleri ve diğer varlıkları arasında ERC-20 blockchain ağı üzerinde etkileşimi kolaylıkla yapabilirler.

8.CHAİNLİNK

Ethereum akıllı sözleşmeler tabanlı ve veri bağlantısı sağlama özelliği olan ve merkezsiz uzman ağ olarak geliştirlen Defi coinlerinden biridir. Bu ağ sayesinde block zincirde bulunmayan veriler, doğrulanabilir akıllı sözleşmeler ile güvenli bir şekilde ilişkilendirilmesi yapılabilecektir. Chainlink, API ve akıllı sözleşmeler arasında merkezsiz güvenilir bir bağlantı olanağı sunmaktadır.

9.COMPOUND

Performansı ile fiyat hareketliliği nedeniyle 2020 senesinde kendinden sıkça bahsettiren Compound (COMP) ERC-20 token’idir. Compound kullanıcıları sözleşme değişikliklerini tartışıp, öneriler de bulunabilir ve oy kullanabilirler.

10.Yearn. Finance

DeFi ürünlerinin ‘ robot danışmanı’ olarak ifade edilir. Merkezsiz DeFi ‘nin ortalama 8 milyar $ değerinde bir kripto para varlığına sahip olması dikkate alındığında tüccarlar her gün kazanç elde ederler. Yearn ürünlerinin amacı ise DeFi için bir arayüz oluşturmaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu