Ethereum 2.0 Genesis, Testin Son Aşamalarında - BTC MAGAZİN

Ethereum 2.0 Genesis, Testin Son Aşamalarında

  • Ethereum için uzun zamandır beklenen yükseltme, projenin lider geliştiricisine göre son test aşamalarına giriyor. Yakın zamanda “başarısız” olan bir test, ETH 2.0 oluşumu için kostümlü prova olarak tanımlandı.

Ethereum‘un Serenity yol haritasının Beacon Chain aşaması için son bir dizi test ağı etkinleştirildi, ancak “Spadina” adlı bir test başarısız oldu. Bu, “Zinken” adlı bir sonraki test ağının sahnesini hazırladı.

Spadina Kesinlikte Başarısız Oldu

Geliştirici Danny Ryan’a göre, üç günlük Spadina test ağı, gerçek yükseltmenin son kostümlü provalarından biriydi. Ne yazık ki test, yapılandırma, önyükleme nodeleri ve hesaplamalarda bildirilen birkaç hatayla sorunlu olduğunu kanıtladı;

“Bugün, eth2 genesis için bir kostümlü prova olan Spadina’yı başlattık. Eth2 istemcileri genel olarak oldukça sağlam hale gelseler de, bugün kesinlik için uzun süre beklemek, çeşitli sorunları ortaya çıkardı; cli seçenekleri, testnet yapılandırması, önyükleme nodeleri, oluşum hesaplama hataları.”

Ryan, bu kısa ömürlü test ağına düşük katılımın beklendiğini ve bunun da istemci sürecinde hataların artmasıyla sonuçlandığını ekledi.

Test başarısızlığını vurgulayan bir belgede, test ağındaki en popüler Ethereum istemcisi olan Prysm’in Spadina’yı doğru şekilde desteklemek için güncellenmediğini ekledi. Ek olarak, spadina.beaconcha.in’e göre yalnızca 3.400 aktif doğrulayıcı ile zincir katılımı için düşük değerler olduğunu ve bunların birçoğunun testin başlangıcında çevrimdışı olduğunu belirtti.

“Kesinlikle ilgili sorun kritik bir hata veya fikir birliği hatası değil; daha ziyade bir sürümle düzeltilebilen yapılandırma parametrelerinden kaynaklanan bir durumdu.”

Prysmatic Labs geliştiricisi Raul Jordan, Spadina’nın “başarısızlığını” bir aksilik olarak değil, daha çok bir öğrenme deneyimi olarak gördü.

Zinken’i Getirin

Reddit gönderisine göre Zinken adlı bir sonraki test ağı 12 Ekim Pazartesi günü piyasaya sürülecek. Zinken test ağı Prysm, Lighthouse, Teku, Nimbus ve Lodestar istemcilerini destekleyecektir. Daha kaç test ağı olacağı sorulduğunda, şu duyuru eklendi;

“Her şeyin tam olarak beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için gerektiği kadar. Bunun son test ağı olması için mükemmel bir şans olduğunu düşünüyoruz.”

Ryan, kişisel olarak, Zinken’e düşük katılımı bir başarısızlık olarak görmeyeceğini; ancak “temiz bir istemci yayınlama süreci ve kullanıcılar için minimum sorun” aradığını ekledi.

Beaconcha.in’e göre, Medalla testnet hala çalışıyor ve blok zincirinde stake edilmiş 2 milyondan fazla “simüle” ETH veya Göerli testnet Ethereum biriktirildi.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu