Eylül Ayı Geldi, Bitcoin (BTC) Yatırımcıları 20.000 Dolar Seviyesine Karşı Hazırlıklı Olmalı mı?

Tarihsel olarak Eylül ayı, Bitcoin (BTC) için en kötü dönem oldu ve bu sefer de durum farklı görünmüyor. Bitcoin, Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yedi Bitcoin ETF başvurusunu askıya almasıyla birlikte satış baskısını yoğun bir şekilde hissetti.

Güncel verilere göre, BTC fiyatı $25,800 civarında dalgalanıyor ve piyasa değeri $500 milyarın üzerinde. Uzmanlar, belirleyici bir etkenin olmadığı bu dönemde Bitcoin’in daha da aşağılara çekilebileceği görüşünde.

Tanınmış kripto analisti Micahel Van de Poppe, ETF onay süreçlerinin geciktiği bu dönemlerde short pozisyonların artmasının beklenebileceğini ifade ediyor. Bu, pozitif bir trendin tekrar şekillenmesinden önce olası bir düşüş olabilir. Ayrıca şunları belirtti:

“Eylül, finansal piyasalar açısından genelde sıkıntılı bir zaman dilimidir. Bitcoin için tarihsel olarak en zor ay ve geçmişte bu ayda ciddi düşüşleri deneyimledik.”

Bitcoin’in tarihine baktığımızda sadece 2015 ve 2016 yıllarında Eylül ayında artış gözlemleyebiliriz. Bundan sonrasında, her Eylül ayında BTC değeri ortalama olarak %5-8 arasında geriledi. Bu, Bitcoin’in fiyatının 200 haftalık hareketli ortalamasının altına sarkabileceği ve fiyatın $23-$24K aralığına gelebileceği anlamına geliyor. $24,700 ile $25,200 fiyat bandı, yatırımcılar için olası alım noktaları olarak görülüyor. Bu seviyelerin başarılı bir testi, pozitif bir trendin başlamasının habercisi olabilir. Ancak bu seviyelerin aşağısında bir hareket olursa, $23,000 ila $23,500 hatta $20,000’ye kadar gerileme riskiyle karşı karşıya kalabiliriz.

Bitcoin’in On-Chain Göstergeleri Kararsızlığa İşaret Ediyor

Bitcoin’in değeri yoğun satış baskısıyla karşı karşıya kaldığında, on-chain veriler BTC’nin $25,400 seviyesinde ciddi bir desteğinin olmadığını ortaya koyuyor.

İzlenebilecek bir diğer gösterge de büyük yatırımcıların stablecoin hareketleri.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Josh Barro: ''Kripto Yasal Olmasaydı Twitter Hacklenmezdi!''

Santiment analizine göre, BTC’ye yatırım yapan büyük oyuncular şu an için belirsiz bir durumda. Büyük yatırımcıların stablecoin cüzdanlarında bir artış, olası bir toparlanmanın işareti olabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu