Facebook'un Libra'sı Diem Adını Aldı - BTC MAGAZİN

Facebook’un Libra’sı Diem Adını Aldı

Facebook’un kripto para projesi Libra’yı unutmuş olabilirsiniz ancak geri döndü, hem de yeni bir adla: Diem.

Libra, dünyanın dört bir yanındaki mali düzenleyicilerden onay almak amacıyla kendisine Latince “gün” anlamına gelen Diem ismini verdi.

Eski ABD Hazine Departmanı sektreti olan Diem Association CEO’su Stuart Levey, yaptığı açıklamada “Projenin büyüyen olgunluğunu ve bağımsızlığını gösteren yeni bir isim olan Diem’i tanıtmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Bununla birlikte, Financial Times’ın açıklanmaya kaynaklara işaret ederek bildirdiği üzere, İsviçre mali düzenleyicilerinden onay alması durumunda Diem, gelecek ay tek bir coin şeklinde piyasaya sürülmeye hazırlanıyor.

Facebook, internet kullanıcılarına bir banka aracılığıyla kaydolmalarına gerek kalmadan para göndermenin daha kolay bir yolunu sunmak için geçen yıl kripto projesini başlattı. Ancak düzenleyiciler, kullanıcıların verilerini kötü yönetmesiyle bilinen bu teknoloji devine çok fazla finansal güç vereceği gerekçesiyle bu plana şiddetle karşı çıktılar.

Bununla birlikte, 2019 yılında PayPal, eBay, Stripe, Mastercard ve Visa dahil olmak üzere projedeki büyük ortakların Libra Derneği’nden çekilmesiyle, proje bir başka sorunla daha karşılaştı.

Levey, Diem’in tüketicilerin ve işletmelerin düşük maliyetlerle anında para gönderip alabilmelerini sağlarken, “düzenleyicilerin beklentilerini” karşılamaya odaklandığını yineledi.

Bugünkü açıklamada, “Dernek, yalnızca düzenleyici onayı aldıktan sonra devam edeceğini taahhüt etti” denildi.

Düzenleyiciler projeye ısrarla karşı çıkıyor olsa da, kripto piyasası son aylarda yükselişe geçti. Bitcoin‘in fiyatı, 2017 yılının sonlarındaki seviyelere geri döndü. Bu nedenle, 2021 yılı Facebook’un Diem’inin nihayet uçuşa geçme çabası için iyi bir yıl olabilir.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu