FOMC’nin Beklenen Tutanakları Sonrası Bitcoin Fiyatında Neler Oluyor?

FOMC’nin Temmuz 2023 toplantı tutanakları yayınlandı ve Federal Rezerv yetkilileri, enflasyon korkularının beklenenden daha kalıcı olabileceği konusunda endişeli. Bu gelişmelere yanıt olarak Bitcoin fiyatı %0,3 artarken S&P 500 Endeksi hafif bir düşüş yaşadı.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Temmuz 2023 toplantı tutanaklarına yanıt olarak Bitcoin fiyatı hafifçe artış gösterdi. Fed yetkilileri, enflasyon korkularının beklenenden daha güçlü kalabileceği görüşündeler. Bu, daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duyabileceği anlamına geliyor. Fed personeli toplantıda “enflasyon dinamiklerinin beklenenden daha kalıcı olabileceğini” belirtti. Ayrıca, merkez bankası yetkilileri mali koşulları aşırı sıkılaştırma riskini göz önünde bulundurma gerekliliğini gördüler.

Ayrıca, personel, enflasyon baskısının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tedarik koşullarına daha fazla olumsuz şok verebileceği görüşündeydi. Daha da önemlisi, FOMC toplantı raporu, yetkililerin 2023’te bir durgunluk olmayacağına inandığını gösterdi. Peki bu, ABD merkez bankasının birkaç sonraki toplantısında faiz oranlarını artırmayacağı anlamına mı geliyor? CME FedWatch Tool‘un Eylül 2023 toplantısında ABD Fed’in hedef oran olasılıkları hakkındaki piyasa katılımcılarının görüşlerini takip eden verilere göre böyle görünüyor.

Enflasyon Endişeleri

Fed personelinin bir kısmı, daha sıkı finansal koşulların beklenenden daha keskin bir yavaşlamaya neden olabileceğini düşünüyor. Ayrıca, para politikasının sıkılaştırılmasının genel olarak amaçlandığı gibi çalıştığını, mevcut enflasyonun ise %2’lik hedefin oldukça üzerinde olduğunu belirttiler. Olumlu yanıyla, Fed, çekirdek mal fiyatlarında yumuşama ve daha düşük çevrimiçi fiyatların, yükselen enflasyonu kontrol etme yolunda istikrarın işaretleri olabileceğini belirtti. Fed tarafından yayınlanan bir açıklamada şöyle denildi:

“Katılımcılar, ekonomik faaliyetin ılımlı bir hızla genişlemekte olduğunu belirttiler. Son aylarda iş kazançları güçlüydü ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyon yüksek seviyede kaldı.”

Öte yandan, toplantı tutanaklarının yayınlanmasının hemen ardından Bitcoin fiyatı yaklaşık %0,3 arttı, oysa S&P 500 Endeksi hafifçe düştü ve daha sonra kaybını telafi etti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dubai'nin En Büyük Emlak Şirketi, Bitcoin ve ETH ile Ödemeleri Kabul Etmeye Başladı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu