Fransa Maliye Bakanından Libra'ya Büyük Darbe - BTC MAGAZİN

Fransa Maliye Bakanından Libra’ya Büyük Darbe

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa’nın Facebook’un Libra‘sına meydan okuyabilecek kendi “kamu dijital para birimlerini” dikkate alması gerektiğini söyledi.

Bakan’ın sözleri 13 Eylül’de Reuters tarafından bildirildi . 

AB maliye bakanlarının Helsinki’de yaptığı toplantıda Le Maire, gazetecilere, olası bir Avrupa kamu dijital parası konusunu gelecek ay diğer Avrupa bakanları ile tartışacağını söyledi. 

Ayrıca Libra’nın, tüketiciler, finansal istikrar ve hatta “Avrupa devletlerinin egemenliği” için risk oluşturabileceği yönündeki endişelerini de yineledi.

Le Maire, Avrupa Birliği’ne sınır ötesi ödemelerin maliyetlerini düşürme çalışmalarını sürdürme çağrısında bulundu. 

Bu tekliflerin yanı sıra Le Maire, birliğin AB düzeyinde kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusundaki yaklaşımını yeniden düşünmesi gerektiğini söyledi. 

Libra’nın Avrupa Birliği’nde başlatılmasına izin vermeyi reddetme çağrısını yineleyen Le Maire, düzenleyicilerin kripto para birimlerini menkul kıymetler, ödeme hizmetleri veya para birimleri olarak düzenleme tartışmalarına devam etmeyi önerdi

AB komisyonu sözcüsü Reuters’e verdiği demeçte, “Libra ile ilgili şu anda hangi AB kurallarının uygulanacağını söylemek mümkün değil” dedi.

Fransa, Libra’nın Avrupa topraklarındaki gelişimini engelleme sözü verdi.

Le Maire, Facebook‘un projesiyle ilgili uzun süredir devam eden endişelerin, bu koşullarda Avrupa topraklarında Libra’nın gelişimini onaylayamayacakları anlamına geldiğini şiddetle belirtti. 

Düzenleyici ve yasal birçok konu çözülmeye devam ederken, AB’nin 2018’de yürürlüğe giren Beşinci Para Karşıtı Aklama Yönetmeliği, AB mali bekçilerinin para aklama ve terörizmin finanse edilme risklerini azaltabileceği yasal çerçeveyi revize etti.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu