Hackerlar Bitcoin Karşılığında 129 Milyon Rus Otomobil Sahibinin Verisini Satıyor

  • 129 milyon Rus otomobil sürücüsünden oluşan bir veritabanı, Darkweb’te sadece 0.3 Bitcoin veya yaklaşık 2.900$ karşılığında satışa sunuldu.

Başlıca kripto para birimi Bitcoin (BTC), yasadışı faaliyet için aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Anonim bilgisayar korsanları, kripto para birimi karşılığında Darkweb’te göstermek için 129 milyondan fazla Rus otomobil sahibinin verilerini çaldı.

Rus haber ajansı RBC’nin 15 Mayıs tarihli haberine göre, sızdırılan bilgiler milyonlarca Rus otomobil sürücüsüne ait tam adları, adresleri, pasaport numaralarını ve diğer verileri içeriyor.

Çalınan verilerin Rusya’nın devriye yargı yetkisi, Rusya İçişleri Bakanlığı Trafik Güvenliği Genel İdaresi kayıtlarından sızdırıldığı iddia edilmektedir. Verilerin gerçekliğinin yerel bir araba paylaşım şirketinin çalışanı tarafından onaylandığı bildirildi.

Yerel yayın RBC, “sızan veriler kripto para birimi için satılıyor” dedi. Vedomosti tarafından yapılan orijinal bir rapordan söz etti. Bu nedenle, veritabanının tam sürümü 0.3 BTC’ye mal olmaktadır, bu da basın zamanı itibariyle yaklaşık 2.900$’dır. Hackerlar ayrıca 1.5 BTC (14.400$) için bazı “özel” veriler satın almayı teklif etti.

Kripto para birimleri, karanlık ağ pazarlarındaki yasa dışı faaliyetler için giderek daha fazla kullanılmaktadır. New York merkezli bir Blockchain analitik firması olan Chainalysis’e göre, darknet pazarlarının kripto akışlarının hacmi 2019’da dört yıl içinde ilk kez iki katına çıktı.

Siber suçlular genellikle çalınan verileri neredeyse hiçbir şey için karanlık ağda satıyor veya ücretsiz olarak veriyorlar. Nisan 2020’nin ortasında, bilgisayar korsanları, popüler video konferans platformu olan Zoom’dan çaldıkları 500.000’den fazla hesabın her birini kuruştan daha az bir fiyata satıyordu.

Mart ayında, kripto para fonu “Trident Kripto Fonu” büyük bir güvenlik ihlali yaşadı ve bu ihlal 266.000 kullanıcı adının ve şifresinin çalınmasıyla sonuçlanmıştı.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın