Para Mücadelesinden Korkan Japon Politikacılar G-7'den Çin'in Dijital Yuanına Yanıt İstiyor - BTC MAGAZİN

Para Mücadelesinden Korkan Japon Politikacılar G-7’den Çin’in Dijital Yuanına Yanıt İstiyor

Japon politikacılar G-7 üyelerini Çin’in planlanan dijital yuanına dijital para araştırması üzerinde işbirliği yaparak cevap vermeye çağırıyorlar.

Eski ekonomi bakanı Akira Amari liderliğindeki iktidardaki Liberal Demokrat Parti’den (LDP) üst düzey politikacılar Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, Japonya’nın Çin’in dijital yuan girişimine yanıt vermek için ABD ve diğer G-7 üyeleriyle bilgi ve teknik çalışmalar paylaşması gerektiğini söylediler. Reuters yayınladığı raporda, dijital yuan’ın doların küresel üstünlüğüne ciddi bir meydan okuma getirebileceğini bildirdi.

“Dolar yerleşimi önderliğinde istikrarlı bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir vakıf çökerse ve Çin’in hareketi para üstünlüğü mücadelesine yol açarsa nasıl cevap vermeliyiz? Bu yılki G-7 başkanı olarak ABD, grubun bir sonraki toplantısının gündemine dijital para birimi eklemelidir.”

Grup, dijital para birimleri konusunda G-7 ile daha fazla işbirliği yapılmasını isteyen resmi bir önerinin önümüzdeki hafta hükümete sunulacağını doğruladı. G-7’nin önümüzdeki Haziran ayında Maryland’da toplanması bekleniyor.

Japonya, diğer birçok ülke gibi, bankalarının ve işletmelerinin tüm dünyada işlem yapmalarını sağlayan dolar cinsinden bir yerleşim sistemine büyük ölçüde güveniyor. Japon ekonomisi gelişmekte olan ülkelerin dolar yerine dijital yuan kullanmaya başlaması durumunda önemli bir aksama ile karşılaşabilir.

LDP milletvekilleri grubu, Ocak ayı sonlarında Japonya’nın hükümet ve özel sektör arasındaki ortak bir projede kendi dijital parasını çıkarmasını önereceklerini duyurdu.

Geçtiğimiz ay Japonya Bankası, dijital para birimleriyle ilgili araştırmaları koordine etmek ve paylaşmak için İngiltere ve AB dahil beş merkez bankasıyla birlikte bir çalışma grubu oluşturdu. Grubun ilk toplantısını Nisan ayı ortasında Uluslararası Para Fonu (IMF) konferansı sırasında Washington DC’de gerçekleştireceği bildirildi.

Cuma günkü basın toplantısında milletvekilleri, Japonya’nın kendi dijital yen’ini çıkarmaya hazırlanmaları gerektiğini savundular. Girişimle ilgili başka bir açıklama yapılmadı, ancak olası teknik ve yasal engeller göz önüne alındığında, Japonya’nın yakın zamanda dijital yen yayınlaması beklenmiyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu