Koronavirüs Çin'de Milyarlarca Yuanı Tedavülden Çıkardı! Gözler Kripto Paralarda - BTC MAGAZİN

Koronavirüs Çin’de Milyarlarca Yuanı Tedavülden Çıkardı! Gözler Kripto Paralarda

Çin Halk Bankası, koronavirüsün yayılmasını engellemek için, bulaşma nedeniyle milyarlarca parayı sterilize edeceğini duyurdu. Buna hastaneler, et pazarları ve otobüs depoları çevresinde dolaşan kağıt paralar da dahil.

Yerel basında çıkan haberlere göre, 1 milyar dolar değerinde Çin yuanı tedavülden çıkarılırken, nakit ödeme yasağı da başlatıldı. Yetkililer, paranın yerel bankalara dönmeden önce 14 gün karantina altında olacağını belirtti. Merkez bankası vali yardımcısı Fan Yifei, “Önemli virüslerden etkilenen bölgelerden gelen para ultraviyole ışınlarıyla sterilize edilecek veya tekrar dağıtılmadan önce en az 14 gün karantinaya alınacak” dedi.

Şu anda bildirilen 73.000’den fazla virüs vakası var ve bunların yaklaşık 1.900’ü ölümle sonuçlandı. 

Koronavirüsün enfeksiyon oranları ulusu rahatsız etmeye devam ediyor ve küresel otoriteleri sınırda tutuyor.

Virüsün Çin üzerindeki etkisi hakkında çok fazla tartışma başladı, bu da turizminin ve diğer büyük ekonomik sektörlerin etkilenmesine sebep oluyor. Virüsün ani ve ciddi sonuçları, yukarıda belirtilen arz sıkıntısı, çeşitli endüstrilerin verimliliğinde durma ve çok sayıda enfekte hastaya uyum sağlama mücadelesi de dahil olmak üzere çeşitli engeller getirdi.

Tüm dünyada olduğu gibi, yaşlı kuşaklar nakit işlemeyi tercih etme eğilimindeler. Bu durum, özellikle bu yaş grubunun virüse karşı en savunmasız olduğu düşünüldüğünde büyük tehlikeye yol açıyor. Elektronik işlemler söz konusu olduğunda Çin oldukça ilerlemiş olsa da, hala büyük miktarda kağıt para dolaşımı var.

En İyi Alternatif Kripto Paralar

Koronavirüs, fiat para ile ilişkili sorunları ortaya çıkardı, bunun için şimdi bahsedilen tüm sorunları önleyen çok daha iyi bir alternatif var; kripto paralar. Kripto para birimleri, birçok endüstride insan katılımı ihtiyacını azaltmaya yardımcı olan akıllı sözleşmelerin uygulanması gibi sayısız başka şekilde de faydalılar.

Çin Hükümeti, piyasa üzerinde kesinlikle büyük bir etkisi olacak bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) başlatma ve test etme planını defalarca açıkladı. Şu anda kağıt parayla ilgili zorluklar göz önüne alındığında, Çinli yetkililer kesinlikle yatırımcıların Bitcoin ve altcoinler için benimsenmesini sağlayacağına inandıkları yuanın dijital para birimi versiyonunu hızlı bir şekilde çıkarmak isteyecekleri tahmin ediliyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu