Kripto Paralarla Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Kripto para dünyasında para kazanmanın tek yolu kripto alıp satmak değildir. Yeni başlayanlar genellikle spot piyasalarda kısa vadeli ticaretler yaparlar veya kaldıraçlı vadeli işlemler yaparak fonlarını riske ederler. Pasif gelir, tüm dünyada insanların ilgi gösterdiği bir gelir yöntemi ve kripto para piyasası pasif gelir elde etmek için birçok fırsata sahip.

Kripto İle Pasif Gelir Elde Etmenin En İyi Yolları

Airdroplar

Kripto Paralarla Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir? 2
Airdroplar

Airdroplar, kripto para projelerinin marketing amaçlı olarak belirli şartları yerine getiren kullanıcılara kripto para dağıtmasına denir. Projeler, Twitter ve Instagram hesabını takip etme, gönderi retweetleme, Discord ve Telegram kanallarına katılma, kriptoyu CoinMarketCap ve Coingecko gibi platformlarda watchlist’e ekleme ve benzeri şartları sağlayan belirli sayıda kullanıcıya belirli sayıda kriptoyu dağıtmaktadır.

Tam olarak airdrop sayılmasa da hard forklar da kullanıcılara ücretsiz şekilde kripto para sağlar. Sert çatallanma manasına gelen hard fork sonucunda yeni kripto para oluşabilir veya oluşmayabilir, örneğin Ethereum Merge ile mainnet’te hard fork gerçekleştirdiğinde ortaya yeni bir token çıkmayacak. Ama Bitcoin hard forkunda Bitcoin Cash, Ethereum hard forkunda Ethereum Classic gibi kripto paralar oluşmuştu. Cüzdanında BTC tutanlar BCH ile, ETH tutanlar da ETC ile ödüllendirilmişti.

Henüz kriptosu olmayan platform ve ağlar da kullanıcılarını airdroplar ile ödüllendirmeyi tercih edebilirler. Örneğin DappRadar, kullanıcılarını bu sene içinde RADAR token ile ödüllendirdi. Yine bir Layer 2 çözümü olan Optimism, ağda işlem gerçekleştiren kullanıcıları OP token ile ödüllendirdi.

Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonundan bir NFT’ye sahip olanlar ApeCoin airdropu ile ödüllendirildi.

Kripto Faiz Hesapları

Kripto Paralarla Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir? 3
Kripto Faiz Hesapları

Uzun vadeli kripto tutmak ve bundan pasif gelir kazanmak isteyen yatırımcılar kripto faiz hesaplarını deneyebilirler. Kripto fonlarını ödünç veren kullanıcılar, belirli bir süre boyunca belirli bir yüzdeyle faiz kazanırlar. Hizmet sağlayıcıya bağlı olarak faiz oranı değişmektedir. Bu sistem belirli riskler taşımaktadır zira bu sene içinde merkezi bir borç verme platformu olan Celsius Network iflas ederek para çekme işlemlerini durdurmuştu. Ancak Binance, Kraken, Nexo ve benzeri platformlar hala kullanılabilir.

Staking

Kripto Paralarla Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir? 4
Staking

Staking, PoS mekanizmasıyla çalışan blok zincirlerinde madencilik yapmayı sağlayan sistemdir. Uzaktan bakıldığında faiz hesabına benzer şekilde çalışan staking aslında kripto paranın geleceği hakkında karar verme hakkına sahip olabildiğiniz ve ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olduğunuz bir protokoldür. Kullanıcılar ağ üzerinde gerçekleşen işlemleri onaylamak, ağın güvenliğini sağlamak, ağın çalışmaya devam etmesini sağlamak amacıyla staking yaparak ağda düğüm çalıştırabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   GameStop NFT Pazar Yeri Nedir? Adım Adım Rehber

Yine birçok platform ve borsa, sizin için gereksinimleri basitleştirecek şekilde staking imkanı sunmaktadır. Kripto ile pasif gelir elde etmenin etkili bir yolu olan staking’de vaat edilen ödül yüzdeleri az da olsa değişkenlik gösterebilir.

Bitcoin Madenciliği

Kripto Paralarla Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir? 5
Bitcoin Madenciliği

Kripto paralar ile pasif gelir elde etmenin en eski yöntemlerinden biri madencilik yapmaktır. Staking, PoS konsensüs mekanizmasıyla çalışan blok zincirlerinin madencilik sürecinde varken Bitcoin gibi enerji yoğun PoW algoritmasıyla çalışan blok zincirlerinde madencilik çok güçlü bilgi işlem gücü olan makinelerle yapılır.

Pahalı ASIC cihazlarla Bitcoin madenciliği yapmayı tercih etmenin yanı sıra bulut madenciliği platformları aracılığıyla da BTC madenciliği yapılabilir. Burada dikkatli olmak gereken nokta, bütün piyasa içinde neredeyse bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az güvenilir bulut madenciliği platformu bulunmasıdır. Unutmayın, gerçek olamayacak kadar iyi teklifler %99 ihtimalle dolandırıcılıktır.

Verim Çiftçiliği (Yield Farming)

Kripto Paralarla Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir? 6
Verim Çiftçiliği

DeFi, insanlara merkeziyetsiz bir şekilde finans işlemleri yapmak ve getiri sağlamak için harika imkanlar vermiştir. Merkeziyetsiz kripto para borsaları, işlem çiftlerinden oluşan likidite havuzlarından ve emir deftersiz AMM modelinden oluşurlar. Likidite havuzlarında DEX’te işlem gören kriptoların likiditesi sağlanmaktadır. Likidite sağlayıcılar, DEX’in kendi tokenı ile ödüllendirilirler. Neredeyse her blok zincirindeki her tokenın bulunduğu likidite havuzları vardır ve getiri oranları %3’lerden başlayarak %500’lere kadar çıkabilir.

Yield farming’te dikkatli olunması gereken nokta, kodlama hataları, hacklenme riski ve akıllı sözleşme buglarıdır. Platform, havuz veya akıllı sözleşme bir siber saldırıya uğradığında fonlar tehlike altına girebilir. Bu yüzden CertiK gibi şirketlerin denetleyip olumlu puan verdiği platformları tercih etmelisiniz.

Sonuç

Kripto para ve DeFi endüstrisi hala emekleme aşamasında olan nispeten yeni sektörlerdir. Pasif gelir elde etmek için birçok heyecan verici yöntem sunsalar da beraberinde büyük sorumluluklar yüklerler. Yatırım yapacağınız kripto parayı ve platformu derinlemesine araştırmalı ve kanıtlanmış bir geçmişe sahip önemli projeleri tercih etmelisiniz.

Yukarıda saydığımız pasif gelir yöntemleri listesinin hepsi birçok riske tabidir. Geri dönüşü olmayan fon kaybıyla karşılaşmamak için teknik yeterliliğiniz olmadan kripto paralarla pasif gelir elde etmeye çalışmayın.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu