Malezya'dan Ruhani'nin Kripto Para Birimi Önerisine Olumlu Yanıt - BTC MAGAZİN

Malezya’dan Ruhani’nin Kripto Para Birimi Önerisine Olumlu Yanıt

Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad, İran’ın kripto para biriminin ABD dolarına alternatif olarak kullanılması konusundaki önerisini kabul ettiğini söyledi.

Mahathir Mohamad “Bunu ilk defa duyuyoruz – İran ve Türkiye, ABD dolarına bir alternatif kullanmamız gerektiğini düşünüyor. Kendi para birimlerimizi kullanabiliriz veya ortak bir para birimimiz olabilir” dedi.

Mahathir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani ve diğer Müslüman ülkelerden gelen katılımcılar ile Perşembe günü Malezya’nın başkentindeki 2019 Kuala Lumpur Zirvesi’nde bir araya geldi.

Mahathir, uzun zamandan beri ABD dolarına ticaret için bir alternatif önerdiğini ve bu yönde çaba sarf edildiğini, ancak dünya güçlerinin tepkisi nedeniyle geride durulduğunu söyledi.

Mahathir:

“Onların tepkisi başka bir para birimini kullanmamızı engellemek yönündeydi, çünkü bir ülkenin para biriminin kullanılması o ülkeye güç veriyor”

ABD, nükleer ve balistik füze programlarında yeni sınırları müzakere etmeye zorlamak için İran’a yaptırım uyguladı.

Daha önce Ruhani, Müslüman ülkeler arasında ABD dolarına alternatif olarak kripto para biriminin kullanılmasını önermişti.

2002 yılında Malezya, müslüman ülkeler arasındaki ticaret için alternatif bir para birimi önerisinde bulunmuştu.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu