O Ülkede Kripto Para Ticareti Tamamen Yasaklandı ! - BTC MAGAZİN

O Ülkede Kripto Para Ticareti Tamamen Yasaklandı !

Özbekistan hükümeti kısa süre önce vatandaşları tarafından dijital para alımının yasaklanmasına karar verdi.

Ülke yetkilileri dijital varlıklara karşı hoşgörülü oldukları için karar ani ve şaşırtıcıydı.

Birkaç yerel haber kuruluşu tarafından bildirilen karar, vatandaşların lisanslı borsalardan dijital para satın almasını bile engelledi.

Bununla birlikte, herhangi bir dijital para birimine sahip olan herkes varlıklarını satabilecek, ancak varlıkların yasal yollarla elde edildiğini kanıtlamaları gerekiyor. Kaynağı kanıtlanamayan herhangi bir varlık için, devretmek veya sahip olmak yasadışı olacak.

Ayrıca, ülkenin sakinleri artık dijital para birimleri satın alamadıklarından, kripto varlıklarını ülkede sadece iki değişim platformunda yabancı uyruklulara satabilecekler.

Bununla birlikte, bazıları dijital varlıkların sanal özel ağlar (VPN’ler) kullanılarak her yerden kolayca satın alınabileceği ve satılabileceği için yasanın etkisizliğine dikkat çekti. Ve bu tür varlıkların merkezi olmayan tasarımı nedeniyle, sahiplerini izlemek çok zor.

Kriptoya karşı duruş değişikliği

Satın alma yasağını uygulamadan önce Özbekistan, Orta Asya’daki kripto dostu ülkelerden biriydi. Geçen yıl, ülkenin hükümeti kripto ticaretini yasallaştırdı ve aynı zamanda endüstrinin yasallığını sağlamak için dijital varlık borsalarına lisanslama getirdi.

Hükümet, ticarette kullanılan dijital para birimlerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilmemesiyle, kripto sahiplerine vergi avantajları bile sağlamıştı. Ayrıca, ülke içinde faaliyet gösteren lisanslı borsalar mevcut döviz düzenlemelerine tabi olmayacaktı.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu