Ripple Baş Hukuk Sorumlusu ve Mark Cuban, SEC Başkanı Gensler’in Kripto Yaklaşımını Eleştirdi

Ripple Baş Hukuk Sorumlusu Stuart Alderoty, SEC Başkanı Gary Gensler’in kullanımını sıklıkla eleştirdiği “kripto varlık menkul kıymetleri” teriminin yasal bir dayanağı olmadığını belirterek, Gensler’in yaklaşımını sorguladı.

Alderoty, Gensler’in bu tutumunun kripto yatırımcılarını uzaklaştırabileceği ve yaklaşan seçimlerde oy kullanmaları için hoşnutsuz yatırımcıları teşvik edebileceğini ifade etti.

Bu görüş, milyarder iş insanı Mark Cuban’ın da yorumlarıyla destekleniyor. Cuban, Coinbase’in State of Crypto etkinliğinde, Gensler’in kripto para düzenlemelerine yaklaşımının Başkan Joe Biden’ın 2024 seçimlerinde olumsuz sonuçlar doğurabileceğini öne sürdü.

Cuban, Gensler’in dijital varlıklara yönelik bakış açısının özellikle genç kripto para tutucuları uzaklaştırabileceğini ve bu durumun Biden’ın yeniden seçilme şansını zayıflatabileceğini dile getirdi. Cuban, Amerikan kripto şirketlerinin SEC kayıt sürecinde yaşadığı zorluklara işaret ederek bu durumu “Gary Gensler sorunu” olarak tanımladı.

Senatör Bill Hagerty ise Gensler’i, kripto paralar için açık ve anlaşılır kurallar ve yönergeler belirlemeye çağırdı. Hagerty, kripto endüstrisinin gelişimini engellemeyecek sağlam bir ekosistemin önemini vurguladı. Gensler’in Ethereum ETF’lerinin yakın zamanda onaylanabileceği yönündeki açıklamalarına rağmen, SEC içindeki yasal belirsizliklere dikkat çekti.

Temsilci Tom Emmer ise Consensus konferansında Gensler’in SEC liderliğini eleştirdi. Emmer, Gensler’in yetkilerini aşarak yeniliği engellediğini iddia etti ve SEC’in sermayeye yatırım ve inovasyonu teşvik etmek yerine dava açmaya daha açık bir kapı bıraktığını söyledi.

Emmer ayrıca, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Yasası’nı destekleyerek, kripto seçmen bloğunun özellikle Y kuşağı arasında önem kazanmaya başladığını ve bu nedenle tüketicilerin korunmasını ve kripto para birimi alanındaki şeffaflığı artıracak 21. Yüzyıl için Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasası’nın (FIT21) kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Elon Musk'tan Bomba Hamle: Tesla'da Artık Dogecoin Geçerli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu