Rusya Bitcoin Madencilik Ödüllerini Engelleyecek - BTC MAGAZİN

Rusya Bitcoin Madencilik Ödüllerini Engelleyecek

  • Rusya Maliye Bakanlığı’nın, madencilerin kripto para cinsinden ödül almasını engellemeyi önerdiği bildirildi.
  • İlgili kanunda yapılan değişiklikler, departmanlar arası onaya sunuldu.
  • Uzmanlar, yürürlüğe girmeleri halinde bunun “kripto para birimlerinin Rusya’daki dolaşımının tamamen yasaklanmasına” yol açacağını savundu.

Rusya’daki Bitcoin madencileri yakında sıfır karlılık beklentisiyle karşı karşıya kalabilir.

Yerel haber kaynağı Izvestia’nın bugün bildirdiğine göre departmanlar arası onaya sunulan yeni bir yasa tasarısı, madencilerin Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimlerinde ödül almasını yasa dışı hale getirecek.

Izvestia’nın incelediği teklifin bir kopyasına göre, önerilen değişiklikler “Dijital Finansal Varlıklar” yasasında yürürlüğe girerse, Rusya’da kripto para almak için yalnızca üç kabul edilebilir senaryo olacaktır: miras, iflas çerçevesinde varlıkların alınması ve icra takibi.

Madencilik ödülleri dahil olmak üzere diğer tüm durumlarda, kripto para birimleriyle yapılan tüm işlemler Rus vatandaşları ve işletmeleri için yasa dışı kabul edilecektir. Önerilen yasayı ihlal eden vatandaşlar, 100.000 rubleye kadar (şu anda yaklaşık 1.325$) para cezası ve yedi yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Tüzel kişiler bir milyon rubleye (13.250$) kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

İzvestia’nın görüştüğü avukatlar, değişikliklerin önemli revizyonlar gerektirdiğini kaydetti. Hukuk bürosu EK&P’nin yönetici ortağı Efim Kazantsev, Maliye Bakanlığı tarafından önerilen önlemleri, “son derece sert ve aslında kripto para birimlerinin Rusya’da ki dolaşımını tamamen yasaklayan bir tasarı” olarak nitelendirdi.

Diğer uzmanlar, madencilerin yeni mevzuat kapsamında faaliyetlerine devam etmek için potansiyel olarak bazı yasal yapılar oluşturabileceklerini; ancak bununda daha fazla masrafa neden olacağından madenciliğin anlamsız kalacağını belirttiler.

Decrypt’in bildirdiği gibi Rusya, kripto yasasını Temmuz ayı sonlarında güncelledi. Güncellenen sürüm, Bitcoin gibi varlıklarla mal veya hizmet satın almayı yasaklayarak, kripto paraları temelde işe yaramaz hale getirmişti.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu