Pompliano: Satoshi Nakamoto Nobel Barış Ödülü Almalı - BTC MAGAZİN

Pompliano: Satoshi Nakamoto Nobel Barış Ödülü Almalı

Amerikalı yatırımcı ve Morgan Creek Digital Assets’in kurucu ortağı Anthony Pompliano, Satoshi Nakamoto ‘nun Bitcoin‘i icat ettiği için Nobel Barış Ödülü’nü alması gerektiğini savundu.

3 Eylül’de yayınlanan bir tweette, Pompliano şunları yazdı :

“Satoshi, Nobel Barış Ödülü’nü kazanmalı. Sonunda kimsenin şiddete maruz kalması gerekmeden küresel rezerv statüsü alabilen bir para birimimiz var. ”

https://twitter.com/APompliano/status/1168717041622077440

Pompliano’nun argümanı, ulusal fiat para birimlerinin temelde şiddete dayalı olduğu inancına dayanıyor .

3. yüzyılda, Çin imparatoru Qin Shi Huang, imparatorluk için ilk birleşik para birimini üreterek, savaşan farklı devletlerin para birimlerini standartlaştırmıştı . 

İkinci dünya savaşının ardından, Amerika’nın dünya ekonomisindeki güç üstünlüğü, doları küresel rezerv para birimine dönüştürdü. 

21. yüzyılda ulusal fiat para birimleri ve rezerv bankacılık sistemi tüm dünyada jeopolitik şokları şiddetlendiriyor.

Arjantin şimdi vatandaşların ve işletmelerin döviz alma özgürlüğünü sınırlayan sermaye kontrollerini geri çekti. Sorunları gittikçe artan Güney Amerika ülkesi, Arjantin pezosu (ARS)’nun ABD doları gibi büyük fiat para birimleri karşısında ezici kayıplar yaşadığı için bu adımı attı.

Son on yılın ademi merkeziyetçi kripto para birimleri icadıyla, para politikası tartışmasız benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Uzun süredir devam eden ABD-Çin ticaret savaşının kargaşası arasında, Çin Halk Bankası Çin Araştırma Bürosu müdürü kısa bir süre önce Çin’in, ABD dolarının yerine kendi dijital para birimini çıkarmak zorunda  kalacağını açıkladı. 

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu