İngiltere Merkez Bankası: Merkez Bankalarının Dijital Para Birimlerini İncelemesi Önemli

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) baş kasiyeri Sarah John, merkez bankalarının dijital para birimlerini araştırmasının, özel ihraççılarla bir denge kurabilmelerinin “çok önemli” olduğunu söyledi.

John, BoE’nin ve diğer merkez bankalarının dijital para birimlerinin yeni bir ödeme sisteminin temelini oluşturup oluşturamayacağını ve eğer öyleyse yeni varlık sınıfının nasıl düzenleneceğinin belirlenmesinde çalışmalarını arttırdıklarını söyledi.

John, BoE’nin İngiltere’nin “güvenle kullanabileceği çok çeşitli ödemelere sahip olmasını” sağlamak için teknolojideki konumunu dikkate alması gerektiğini söyledi:

 “Merkez bankalarının, bir kamu sektörünün veya özel sektörün ileriye yönelik bir dijital para birimi sağlamasının iyi olup olmayacağını düşünmesi kesinlikle doğru olur.”

BoE’nin baş kasiyeri ve İngiltere’de banknot çıkartmaktan sorumlu olan John, merkez bankalarının da Facebook gibi kendi kripto paralarını veren özel şirketlerin rolünü nasıl tanımlayacağını belirlediklerini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) araştırmak ve bulguları paylaşmak amacıyla Ocak ayında yeni bir çalışma grubu kuran yedi finansal kurumdan biri.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   FED, Bu Hafta Dijital Dolar İncelemesini Başlatacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu