Ukrayna, Bakanlık Personelinin Maaşlarını CBDC ile Ödeyecek - BTC MAGAZİN

Ukrayna, Bakanlık Personelinin Maaşlarını CBDC ile Ödeyecek

Ukrayna, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma çabalarını hızlandırıyor ve son hamlesinde hükümet, maaş ödemeleri için bir CBDC pilot uygulaması duyurdu. 

Pilot uygulama, Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nda yürütülecek ve Ukrayna cumhurbaşkanının merkez bankasının dijital para birimi çıkarmasına izin veren bir yasa tasarısını imzalamasından sadece üç hafta sonra gerçekleşecek.

En yeni gelişme, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı ve aynı zamanda Başbakan Yardımcısı Mikhail Fedorov tarafından açıklandı. Ukraynalı TSN kanalına verdiği röportajda Fedorov, bakanlığının çalışanlarına dijital Grivnası üzerinden ödeme yapacağı bir pilot test başlatmayı düşündüğünü söyledi.

Bakan, “Açıkçası ilk pilot uygulamalardan biri olarak, Dijital Dönüşüm Bakanlığı çalışanlarına elektronik Grivnası maaş ödeme meselesini masaya yatırdık” dedi.

Bakan, CBDC’nin halka daha geniş bir şekilde sunulmasının aksine, küçük kontrollü bir pilot uygulamada kullanıma sunulması için bir teklif sundu. Bu aşamada, Ukrayna hükümetinin CBDC’nin finansal, ekonomik ve düzenleyici ortamları nasıl etkileyeceğini tahmin etmenin bir yolu yok. Bu nedenle, bakanlık çalışanlarına odaklanmanın onlara test aşamasına başlamanın en iyi yolunu verdiğini savundu.

Bakan, CBDC’nin benimsenmesinin sorunsuz olacağından emin. 

“Ukraynalılar, sanal varlıklara uyarlanabilirlik açısından dünyada ilk sırada yer alıyor.”

Mikhail Fedorov

Chainalysis’ten gelen veriler bakanı destekliyor. Blockchain analitik şirketi tarafından 18 Ağustos’ta yayınlanan 2021 Küresel Kripto Benimseme Endeksi raporu, Ukrayna’yı Vietnam, Hindistan ve Pakistan’dan sonra benimseme konusunda küresel olarak dördüncü sıraya koyuyor. Geçen yıl, ülke dijital para biriminin benimsenmesi için küresel olarak ilk sırada yer aldı.

Ukrayna hükümetinin CBDC’yi sosyal yardımların ve devlet sübvansiyonlarının ödenmesinde kullanabileceğine dair raporlar var. Ancak bakan, hükümetin bu tür kullanım durumlarına geçmeden önce teknolojiyi test etmesi gerektiğine inanıyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu