Ünlü Amerikalıların Twitter Hesapları, Bitcoin Dolandırıcılığı için Hacklendi - BTC MAGAZİN

Ünlü Amerikalıların Twitter Hesapları, Bitcoin Dolandırıcılığı için Hacklendi

  • Twitter’da “Şimdiye Kadarki En Büyük Hack”. Ünlü Amerikalıların Hesapları, Bitcoin Dolandırıcılığı için Hacklendi.

Ünlü Amerikalılar ve şirketlerin Twitter hesapları dün gece saldırıya uğradı. Barack Obama, Elon Musk, Kim Kardashian ve Kanye West’in hesaplarından, gece yarısı civarında bitcoin bağışı istendi. Uzmanlara göre bu saldırı, Twitter’da şimdiye kadarki en büyüğü.

Etkilenen hesapların tümü “doğrulanmış hesaplar” dır ve orijinalliğini göstermek için kullanıcı adının yanında mavi bir onay işareti bulunur. Apple ve Uber gibi teknoloji şirketleri de bundan etkilendi.

Bilgisayar korsanları, hesaplar aracılığıyla bitcoin cinsinden bir tutar aktarmaya çağırdı. Korsanlar, belirttikleri hesaplara 1.000 $ (876 Euro) değerinde Bitcoin yatırmış olanlara 2.000 $ (1.753 Euro) değerinde Bitcoin ödemeyi vaadetti. Tesla patronu Elon Musk örneğinde, bitcoinler “topluluk için” istendi. Bunlar daha sonra Twitter’da yaklaşık 37 milyon takipçisi olan Musk tarafından ikiye katlanacaktı.

Etik hacker ‘Inti De Ceukelaire’ Twitter’daki hack’i takip etti ve doğrulanmış hesab bir süre sonra “kilitlendi”.


Uzmanlara göre, bu Twitter’da şimdiye kadarki en büyük korsanlık olayı. De Ceukelaire:

“Kesinlikle çok görünür bir hack. Twitter geçmişte saldırıya uğradı, ancak bir veya iki hesapla ilgiliydi. Şimdi Twitter bireysel hesaplarla değil, gerçekten saldırıya uğradı. Hiç kimse parolasını hiçbir yerde bırakmadı. Bu hesaplar mükemmel şekilde güvence altına alındı. Bu kadar büyük ölçekte olması ve özellikle Twitter’ın müdahale edebilmesi çok uzun sürüyor. Bu yüzden o da yanıyor. “

Önlem olarak, etkilenen hesaplar geçici olarak “dondurulmuştur” ve sahte tweetler yayınlandıktan birkaç dakika sonra kaldırılmıştır. Diğer birçok hesap da güvenlik nedeniyle geçici olarak devre dışı bırakıldı. Saldırıya uğramış hesaplar geçici olarak devre dışı kalır.

Saldırıdan kaç kişinin etkilendiği hala belli değil. Reuters haber ajansına göre, kamu blockchain verileri, iddia edilen dolandırıcıların, kandırılan takipçilerinden 100.000 $ (87.000 avro) değerinden fazla bitcoin aldığını gösteriyor.

Şu anda Twitter, bilgisayar korsanlarının çalışanları aracılığıyla dahili sistemlere erişmesine izin veren organize bir saldırı olduğunu varsayıyor. Bu, bilgisayar korsanlarının doğrulanmış hesapları değiştirmesine izin verdi. Twitter şimdi olayı daha fazla araştırıyor. “Başka hangi kötü amaçlı etkinlikleri gerçekleştirmiş olabileceğini veya hangi bilgilere erişmiş olabileceğini araştırıyoruz.”

Twitter CEO’su Jack Dorsey bu olaydan “kara bir gün” olarak bahsetti. ve “Bunun olmasından nefret ediyoruz.” dedi.

https://twitter.com/jack/status/1283571658339397632?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1283571658339397632%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.vrt.be%2Fvrtnws%2Fnl%2F2020%2F07%2F16%2Fgrootste-hack-ooit-bij-twitter-accounts-bekende-amerikanen-geha%2F

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu