Wikipedia, Bitcoin’in Enerji Tüketimi Nedeniyle Kripto Bağışlarını Durduracak

Wikipedia Topluluğu Perşembe günü, ansiklopedinin kripto para birimlerinde bağış kabul etmeyi bırakıp bırakmaması konusunda uzun süredir devam eden bir oylamayı kapattı. Son sıralamada, topluluğun yaklaşık %71’i kripto bağışları almaya karşı oy kullandı.

Oylamanın arkasındaki temel sebep, olumsuz bir çevresel etkiye sahip olma eğiliminde olan kripto ağlarının yüksek güç tüketimiydi. Oylamanın sonuçları şimdi Wikipedia Vakfı tarafından değerlendirilecek.

Kriptonun güç tüketimi konusu son zamanlarda çok tartışılıyor. Çin ve Kazakistan gibi büyük ülkeler, enerji tüketimiyle ilgili endişeler nedeniyle geçen yıl madenciliği yasaklamıştı. Avrupa Birliği de bu yılın başlarında benzer bir hamleye girişmişti.

Vikipedi bağışlarının küçük bir kısmını kripto ile gerçekleşiyor

Tartışma sırasında ortaya çıkan veriler, kripto bağışlarının Wikipedia’nın genel alımının çok küçük bir bölümünü oluşturduğunu gösterdi. Geçen mali yılda site, toplam 150 milyon dolarlık gelirin %0,1’inden azı olan yaklaşık 130.000 dolar değerinde kripto bağış aldı.

Teklife yönelik argümanlar, kriptonun yüksek oynaklığını da kapsıyordu ve bu da zaman zaman ortamı finansal işlemler için uygunsuz hale getiriyordu.

Yine de oylama, harekete karşı çıkan önemli bir azınlık olduğunu kabul etti. Teklife karşı argümanlar arasında ortak bir tema, tüm kriptoların enerji tüketiminin yoğun olmadığı, özellikle de hisse kanıtı modellerinin olmadığıydı.

Kullanıcılar ayrıca kriptonun baskıcı ülkelerdeki insanlar için önemli bir finansman aracı olduğunu ve fiat para birimlerinin de karbon ayak izi ile ilgili sorunları olduğunu kaydetti.

Kripto çevreye ne kadar zarar veriyor?

Kriptoyla ilgili son zamanlardaki söylemlerin çoğu, ortamın yüksek enerji tüketimi ve karbon ayak izi etrafında toplandı. Kripto yanlısı argümanlar, madenciliğin %50’den fazlasının yenilenebilir enerji yoluyla gerçekleştiğine dikkat çekerken, eleştirmenler madencilerin en ucuz enerji kaynaklarını kullanmaya teşvik edildiğini savunuyor.

Bu, onları kaçınılmaz olarak düşük maliyetli, karbon açısından zengin yakıta yönlendirecektir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   HUSD ve PAX 1'e 1 Oranlı Takas İle Huobi'de Yer Alacak

Konuyla ilgili araştırmalar devam ederken, erken veriler Bitcoin madenciliğinin potansiyel olarak birkaç küçük ülkeden daha fazla enerji tükettiğini gösteriyor.

Geleneksel finansın çok daha fazla enerji tükettiği iddia edilebilirken, bunu katlanarak daha büyük bir ölçekte yapıyor ve kriptonun yüksek enerji maliyetini biraz sorgulanabilir hale getiriyor.

Ancak kripto, yüksek enerji gereksinimlerinden uzaklaşmaya da çalıştı. Proof-of-stake ağları, madencilikle karşılaştırıldığında çok az miktarda enerji gerektirir. Dünyanın en büyük ikinci kriptosu olan Ethereum da bu yıl PoS mekanizmasına geçiş yapmayı hedefliyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu