Yao Qian: Dijital Yuan, Ethereum Ağı Üzerinde Çalışabilir - BTC MAGAZİN

Yao Qian: Dijital Yuan, Ethereum Ağı Üzerinde Çalışabilir

2021 Uluslararası Finans Forumu’nun (IFF) bahar toplantıları sırasında, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) bilim ve teknoloji denetim bürosu başkanı Yao Qian, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) doğrudan Ethereum ağında veya Facebook destekli blok zinciri ödeme sistemi Diem’de çalışabileceğini söyledi:

Merkez bankasının dijital para birimi doğrudan Ethereum ve Diem gibi blok zincir ağlarında çalışıyorsa, merkez bankasının BaaS hizmetlerini kullanarak merkez bankasının dijital para birimini aracı kullanmadan kullanıcılara doğrudan sağlayabileceğini hayal edebiliriz.

Genel olarak, Yao, bir CBDC’yi araştırırken ve geliştirirken dikkate alınması gereken yedi hususu özetledi: teknik rotası, değer özellikleri, operasyonel mimarisi, faiz tahakkuku, dağıtımı, akıllı sözleşmelerin uygulanması ve düzenleyici konular.         

Yetkili, dijital para biriminin fiziksel paranın “basit bir simülasyonu” olamayacağını ve bunun akıllı para yaratmak için bir başlangıç oluşturduğunu belirtti.

Bununla birlikte, teknolojinin olgunlaşması gerektiğini savunarak akıllı sözleşmelerin güvenlik açıklarına da dikkat çekti.      

Mevzuat söz konusu olduğunda, Yao, kullanıcıların gizliliğini korumak ile temel kara para aklamayı önleme ve müşteri tanıma (KYC) yönergelerine uyumu sağlamak arasında mükemmel bir denge kurulması çağrısında bulundu.

“Kripto Baba”

Çin’in “Kripto Babası” olarak adlandırılan kripto meraklısı Yao, blockchain endüstrisindeki en etkili insanlardan biri olarak biliniyor.           

Eylül 2019’da Mu Changchun ile değiştirilmeden önce Çin Halk Bankası’nın (PBOC) dijital para araştırma iştirakinin başında bulunuyordu.

Ancak Yao, konuşmasında, yalnızca PBOC’nin görüşlerini temsil etmeyen kişisel görüşlerini ifade ettiği konusunda uyardı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu