Yazılım Mühendisi Microsoft'u Dolandırarak Paraları Bitcoin'e Dönüştürdü - BTC MAGAZİN

Yazılım Mühendisi Microsoft’u Dolandırarak Paraları Bitcoin’e Dönüştürdü

ABD mahkemesi eski bir Microsoft yazılım mühendisini milyonlarca doları zimmetine çevirmekten ve bu paraları Bitcoine dönüştürmekten suçlu buldu.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 25 yaşındaki Volodymyr Kvashuk, Salı günü Seattle’daki ABD Bölge Mahkemesi tarafından Microsoft’u toplam 10 milyon dolar dolandırdığı 18 ayrı federal suçtan mahkum edildi.

Washington, Renton kasabasında bulunan Ukraynalı bir vatandaş olan Kvashuk, 2016’dan 2018’e kadar şirketin çevrimiçi perakende satış platformunu geliştirmek ve test etmekle görevli olarak, Microsoft için tam zamanlı çalıştı.

Kvashuk’un 160.000 $ değerinde Tesla araba ve yaklaşık 1.6 milyon $ değerinde bir göl evi satın alması şirket yetkililerinin dikkatini çekmişti. Gerçek ortaya çıktıktan sonra Microsoft, Kvashuk ile yüzleşti ve Haziran 2018’de işine son verdi.

Duruşmada şirket için özel bir proje üzerinde çalıştığını iddia eden Kvashuk, fonları Bitcoin’e çevirdiğini itiraf etti.

Toplamda, 2.8 milyon doların üzerindeki Bitcoin gelirini banka hesabına aktaran Kvashuk, bu dönemde yapılan vergi beyannamelerinde, fonların bir akrabadan hediye olduğunu iddia etti.

Beş gün süren duruşmada Kvashuk, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşmadan sonra konuşan IRS’nin ceza soruşturması bölümünden özel ajan Ryan Korner, Kvashuk’un mahkumiyetinin IRS tarafından yürütülen çalışmaların bir sonucu olduğunu vurguladı.

Yetkili, “Kripto para kullanarak ve farklı uygulamalar aracılığı ile aklama yoluyla tespitten kaçınabileceklerini düşünen suçlular dikkat çekiyor … yakalanacaksınız ve sorumlu tutulacaksınız” dedi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu