ABD Borsaları FinCEN'e Yanıt Verdi - BTC MAGAZİN

ABD Borsaları FinCEN’e Yanıt Verdi

Haftalar süren spekülasyonların ardından, ABD Hazinesi Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) geçtiğimiz günlerde self-hosted cüzdanlarla ilgili yeni bir düzenleme önerdi. Kuruluş, finansal kuruluşlara tekliflere yanıt vermeleri için 15 gün süre tanıdı ancak Coinbase bu fikre karşı çıkmaya devam etti ve bu sürenin uzatılmasını talep etti.

Kripto topluluğu bir süredir ABD Hazinesi’nin self-hosted cüzdanlar için yeni mevzuat üzerine çalışabileceğine dair spekülasyonlar yapıyordu. Teklif geçen hafta açıklanarak resmiyet kazandı.

Önerilen kural gereğince, kripto para şirketlerinin “belirli işlemlerle ilgili olarak rapor sunması, kayıt tutması ve müşterilerin kimliğini doğrulaması” gerekecek.

Önümüzdeki ay görevden ayrılacak olan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu teklifin kripto para birimi kullanımını içeren “önemli ulusal güvenlik raporlarına” yönelik olduğunu söyledi. Mnuchin, şu ifadelerde bulundu:

“Finansal kurumlar için geçerli olan ve mevcut gereksinimlerle tutarlı olan bu kural, sorumlu inovasyon üzerindeki etkiyi en aza indirerek ulusal güvenliği korumayı, kanun yaptırımlarına yardımcı olmayı ve şeffaflığı artırmayı amaçlamaktadır.”

Kripto Borsalarından FinCEN’e Tepki

Teklifler şu anda 15 günlük bir danışma safhasında, ancak büyük borsalar şimdiden duygularını açık açık dile getiriyor.

ABD merkezli kripto borsası Coinbase, düzenlemelere karşı çıktı. Şirket, bu tür bir mevzuatın ülkenin kripto sektöründeki ilerlemesine zarar vereceğine olan inancında kararlı ve kısa bir süre önce Hazine’ye bir yanıt vermek için daha fazla zaman talep etti.

Coinbase, küresel bir salgının ortasında, Noel ve tatilleri kapsayan 15 günlük bir sürenin yeterli olmadığını söyledi. Bu durumda, etkilenen kuruluşların 72 sayfalık belgeyi incelemesi ve yorumlarını göndermesi için yalnızca birkaç iş günü kadar süresi var.

Coinbase’in hukuk müşaviri Paul Grewal, Twitter üzerinden şunları söyledi:

“Etkili bir düzenleme böyle yapılmaz. FinCEN’den acelesini yeniden değerlendirmesini ve böylesine önemli bir kural koyma önerisi için tipik 60 günlük süreyi sağlamasını istiyoruz – ne daha fazlası ne daha azı.”

Öte yandan, büyük kripto borsası Kraken de konu hakkında görüşlerini dile getirdi. Borsanın Baş Hukuk Sorumlusu Marco Santori, tekliflerin platformları para birimi işlem raporlarını bildirmeye zorlamanın çok ötesine geçtiğini açıkladı.

Ayrıca avukat şu ifadelerde bulundu:

FinCEN bu önerilen kuralı kimsenin farketmemesini umarak tatil sezonu boyunca gizlice yasallaştırmaya çalışıyor ve biz fark etsek bile, yanıt vermemiz için bize sadece 15 gün veriyor. Kraken buna karşı çıkacak. Siz de karşı çıkmalısınız.”

Bununla birlikte borsa, bir blog gönderisinde  bu hamlenin “yarının finansal sistemi ile yoksullar arasında duvar örmeyi amaçladığını” dile getirdi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu