Ağustos, Bitcoin Fiyatı İçin Bir Dönüm Noktası Olabilir mi?

Genel kripto piyasası duyarlılığına paralel olarak, kripto türevleri etrafındaki aktivite de son zamanlarda büyük ölçüde düştü. 

Çeşitli borsalardan türev alım satım işlemlerine ilişkin veriler bu yönde açık bir örüntü göstermektedir. Sadece Haziran ayında, Binance ve OKX gibi popüler borsalarda türev işlem hacmi önemli ölçüde düştü. Bu bağlamda Bitcoin‘in Ağustos ayında nasıl fiyatlayacağını görmek ilginç olacak.

Mevcut aydaki spot ticaret verileri henüz görülmedi. Bu arada, bu durum Ağustos’ta senaryonun nasıl olacağına dair kilit soruyu gündeme getiriyor. Son iki yılda, Ağustos ayı, dönem boyunca fiyat artışı açısından olumlu getiriler verdi. Ağustos 2020 ve 2021’de Bitcoin sırasıyla %2.74 ve %13.42 arttı. Genel olarak, yıllar boyunca eşit sayıda pozitif ve negatif getiri ile ay içinde karışık bir sonuç çantası oldu.

Bitcoin son 24 saatte %4,41 düşüşle 21.860 $’dan işlem görüyor. FED’in faiz artırımı kararı öncesinde, Bitcoin haftalık açılışta olumsuz bir fiyat hareketi gösterdi. Geçen hafta, Bitcoin 24.115 dolara yükseldi. Geçen haftaki fiyatlar ile karşılaştırıldığında, Bitcoin (BTC) şu anda yaklaşık %1.49 oranında düştü. Önümüzdeki ay, Bitcoin’in ortalama 33.695 $’dan işlem göreceği tahmin ediliyor, ancak işler muhtemelen mevcut seviyeden her iki yönde de gidebilir.

FOMC raporu öncesinde daha fazla satış yapılacağına dair yaygın korkular arasında, tüccarlar önümüzdeki haftalarda daha fazlasının geleceğini düşünüyor. Bir kripto meraklısı olan Crypto Zombie, önümüzdeki haftaların Bitcoin için çok önemli olduğunu söyledi: 

“Bitcoin şimdiye kadarki en önemli haftalarından biriyle karşı karşıya! BTC sadece kritik teknik seviyelerde değil, aynı zamanda hem FOMC toplantısına hem de GSYİH raporuna sahibiz.”

Borsalarda Kripto Türevleri Ticaret Momentumu

Veri sağlayıcı CryptoCompare’e göre, türev işlem hacmi bu yılın Haziran ayında büyük ölçüde düştü. Haziran, krizde sarkan kredi alanındaki birkaç şirket sayesinde kripto pazarındaki olumsuz duygularla gölgelendi. Bu, bir yıla yakın bir sürede en düşük rakamları kaydeden aylık türev işlem hacmine yol açtı.

“Türev işlem hacmi Haziran ayında %7,01 düşüşle 2,75 trilyon dolara geriledi. Bu, Temmuz 2021’den bu yana kaydedilen en düşük türev hacmiydi.”

CryptoCompare

Ayrıca Haziran, tüm merkezi kripto borsalarındaki spot işlem hacimlerinin %27,5 düşüşle 1,41 trilyon dolara düştüğünü gördü. Bunlar, Aralık 2020’den bu yana kaydedilen en düşük rakamlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Venezuela'nın Uluslararası Havaalanı Bitcoin (BTC) Kabul Etmeye Başlıyor

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu