Akıllı Sözleşme (Smart Contract) Güvenliği Nasıl Sağlanır? Akıllı Sözleşme Denetimi ile Güvenli Blok Zinciri Uygulamaları

Akıllı Sözleşme (Smart Contract) Güvenliği Nasıl Sağlanır? Akıllı Sözleşmelerde Risk Oluşturabilecek Şeyler Nelerdir? Üçüncü Taraf Akıllı Sözleşme Denetimi Nasıl Gerçekleşir? Akıllı Sözleşme (Smart Contract) Güvenliği ile İlgili Tüm Ayrıntıları Sizler İçin Derledik.

Akıllı sözleşmeler, kendi kendilerini yürüten, bir kez bir algoritma ile oluşturulduktan sonra blok zinciri üzerindeki işlemleri otomatik olarak gerçekleştiren, taraflar arasında sözleşmenin şartlarını uygulayan yazılımlardır. Akıllı sözleşmelerin popülerlik kazanması, hem geliştiriciler hem de tüccarların potansiyel güvenlik açıklarından korunmalarını gerektirmiştir. Alınacak güvenlik önlemleri, sözleşmelerin açıklarından yararlanarak istismar etmek isteyen hackerları engellemeye yöneliktir.

Akıllı sözleşmeler, blok zinciri ağlarında depolanan basit veya karmaşık kod parçalarıdır. Bu kodlar, belirli koşullar karşılandığında sözleşmenin şartlarını otomatik olarak yürütürler. Kripto paraların takasından, para transferlerinden, DeFi uygulamalarındaki işlemlerden veya oyunlardaki işlemlerden sorumlu olabilen akıllı sözleşmeler, aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırmakta kilit rol oynarlar. Sözleşme hükümleri değişmez ve şeffaf şekilde uygulanmaktadır.

Geleneksel sözleşmelere daha verimli yürütme, daha güvenli kullanım, daha yüksek hız ve daha düşük işlem maliyetleriyle alternatif olan akıllı sözleşmeler, sözleşme şartlarını ve sözleşmenin yürütülmesini kamuya açık şekilde sunmaktadır. Bu, akıllı sözleşmenin ağdaki herhangi biri tarafından denetlenebileceği, olabildiğince şeffaf bir yapı sunar. Akıllı sözleşmeler, tedarik zinciri yönetiminden finansa, sigortacılıktan gayrimenkule kadar her sektörde devrim yaratma potansiyeline sahiplerdir. Otomatik yürütülen şeffaf sözleşmeler, verimliliği artırırken dolandırıcılık riskini azaltır, işlemlerde güven seviyesini yüksek ölçüde iyileştirir.

Akıllı Sözleşmelerde Risk Oluşturabilecek Şeyler

Akıllı Sözleşmelerde Risk Oluşturabilecek Şeyler

Normal bir bilgisayar programı veya yazılım gibi kodlanan akıllı sözleşmeler, maddi kayıplara neden olabilecek bazı güvenlik açıkları içerebilir. Akıllı sözleşmelerdeki yaygın güvenlik açıkları şunlar olabilir:

  • Eksik denetim,
  • Sözleşmenin aynı işlem tamamlanmadan birden fazla kez çalıştırılması,
  • İşlemlerin yanlış şekilde işlenerek yanlış sonuçlara ulaşılması,
  • Uygun erişim kontrolü olmadığı için hassas işlevlere yetkisiz erişim verilebilme ihtimali.

Akıllı Sözleşmenin Güvenliği Nasıl Sağlanır

Akıllı Sözleşmenin Güvenliği Nasıl Sağlanır

Blok zinciri teknolojisinin etkili ve güvenli şekilde kullanılabilmesi için öncelikle akıllı sözleşmelerin yeterince güvenli olarak çalışması gerekir. Akıllı sözleşmenin güvenliğini sağlamak için şu yöntemler izlenebilir:

Karmaşık kodlamadan kaçınmak: Karmaşık kodlama, güvenlik açığı risklerini artırmaktadır. Dolambaçlı ve karmaşık şekilde kodlama yaptığınızda basit ve anlaşılması kolay kodlara kıyasla daha fazla güvenlik sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bu sözleşme hem daha yavaş çalışacak, hem de daha fazla işlem ücreti ödemeyi gerektirecektir.

Otomatik araçlar: Kodları potansiyel güvenlik açıklarına karşı taramak için otomatik araçlardan yararlanmalısınız. Bu araçlar, kodların gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi gereken kısımlarını belirleyerek sizi uyarabilirler.

Kod incelemesi: Yazdığınız kodları düzenli aralıklarla gözden geçirirseniz güvenlik sorununa yol açabilecek yaygın kalıplar ve güvenlik açıklarını yakalayabilirsiniz. Denetlenmeyen dönüş değerleri ve korumasız işlevler gibi güvenlik açıkları, dikkatli incelemeyle tespit edilerek giderilebilir.

Birim testi: Kodlamayı tamamladığınızda akıllı sözleşmenin beklenildiği gibi çalışması için çeşitli girdilerle kodunuzu test etmelisiniz. Bu, kodda var olabilecek hataların veya istenmeyen sonuçların belirlenmesine yardım olur. Farklı girdilerle test etmenin sürekli güncellenen belirli aşamaları vardır.

Üçüncü taraf denetimi: Bir üçüncü taraf denetçisi tutarak kodu inceleyerek güvenliği hakkında uzman görüşü sağlamasını isteyebilirsiniz. Bu, akıllı sözleşme güvenliği hakkında yeni bir bakış açısı sağlayarak kod test ve inceleme sürecinde gözden kaçırmış olabileceğiniz sorunların ortaya çıkmasına yardımcı olur. CertiK ve SolidProof gibi girişimler, blok zinciri akıllı sözleşme denetimi konusunda oldukça gelişmiştir. Bu yöntem, özellikle yeni girişim projelerinin en çok tercih ettiği ve kendini kanıtlama şansı bulduğu yöntemdir.

Yerleşik kitaplıkları kullanmak: Özellikle erişim kontrolü ve şifreleme gibi ortak görevler için mümkün oldukça yerleşik kitapları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kitaplıklar güncellenen ve kapsamlı şekilde test edilen basit kodlar sağlar. Kitaplık kodlarının güvenlik açığı içerme olasılığı düşüktür.

Bu yöntemler, akıllı sözleşmeyi güvende tutarak kullanıcıların varlıklarının korunmasını sağlamak için basitçe rehberlik edebilir.

Üçüncü Taraf Akıllı Sözleşme Denetimi

Üçüncü Taraf Akıllı Sözleşme Denetimi

Geliştiriciler için en güvenli ve on binlerce kez test edilmiş çözüm, akıllı sözleşme kodlarını üçüncü taraf denetimine tabi tutmaktır. Bir üçüncü taraf güvenlik denetçisi ile anlaşmak, kodun güvenliği hakkında uzman görüşü sağlaması ve kodu gözden geçirmesi için iyi bir seçenektir. Akıllı sözleşmeyi güvence altına alarak güvenliğinden emin olmak için anlaşılabilecek birçok şirket vardır.

Birim test ve kod inceleme sürecinde gözden kaçmış olabilecek birçok güvenlik açığı olabilir. Ayrıca her gün ortaya çıkan yeni açıklardan yararlanma durumları hakkında bilgi sahibi olmadığınız için kodları hatasız yazdığınızı düşünseniz bile kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hashex, Cyberscope, CertiK, Hacken ve daha birçok denetim firması, blok zinciri güvenliği konusunda birçok kategoride uzmanlaşmıştır. Blok zinciri teknolojisinde uzmanlığa sahip bu firmalar, akıllı sözleşmelerle alakalı olası güvenlik açıkları konusunda çok büyük deneyim elde etmiştir. Baştan sona kapsamlı bir inceleme ve denetime tabi tutulan kodların potansiyel güvenlik açıkları belirlenecek ve iyileştirmeler önerilecektir.

Piyasada birçok saygın üçüncü taraf denetim firması olması, herhangi biri ile çalışmayı seçtiğinizde size güven verecektir.

Bir Kullanıcı Olarak Akıllı Sözleşmenin ve Projenin Güvenliğini Nasıl Doğrularım?

Bir Kullanıcı Olarak Akıllı Sözleşmenin ve Projenin Güvenliğini Nasıl Doğrularım

Geliştirici olarak akıllı sözleşme oluşturmak çok zor olsa da güvenliğinden emin olmak nispeten basittir. Ancak bir kullanıcı veya kripto tüccarı olarak varlıklara yatırım yapmadan önce akıllı sözleşmenin güvenliğinden emin olmak hem önemli hem de zordur. Akıllı sözleşmenin güvenlik düzeyini değerlendirmenin iyi bir yolu, denetim raporunu okumaktır. Bilinen bir denetim firmasından alınan akıllı sözleşme denetim raporu, kodların tüm potansiyel güvenlik açıklarını ve risklerini bilmenizde rehberlik edebilir. Eğer projenin bir denetim raporu yoksa bu tehlikeli bir kırmızı bayraktır.

Yine de tüm denetim firmaları ve denetim raporları aynı kalitede değildir. Bu yüzden raporun gerçekten uzmanlığa sahip ve blok zinciri güvenliği konusunda yetkin çalışmaları bulunan bir firma tarafından yazılmış olması önemlidir. Yetersiz ve otomatik kontroller içeren denetim raporları çok güvenilir sayılmazlar. Akıllı sözleşmenin nihai güvenlik düzeyini ölçmek için kesinlikle manuel denetim çalışmaları gereklidir.

Bilindik bir denetim firması tarafından sağlanan orijinal bir akıllı sözleşme denetim raporu, akıllı sözleşmenin güvenliğine daha fazla güvenilebilmesini sağlar. Proje buna sahipse, yatırım yapma konusunda daha rahat olabilirsiniz. Yatırımlarınız ve varlıklarınız potansiyel olarak güvenlik ve hırsızlık riskine karşı muhtemelen korunuyor olacaktır.

Sürekli Kullanılmaya Devam Edecek Akıllı Sözleşmelerde Güvenlik Açıklarından Kaçınmak

Sürekli Kullanılmaya Devam Edecek Akıllı Sözleşmelerde Güvenlik Açıklarından Kaçınmak

Akıllı sözleşmelerinizi korumanın birkaç yolu vardır. Bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Bug Bounty

Bir hata ödül programı, proje ile beyaz şapkalı bilgisayar korsanları arasında bir köprü kurmak için bir platform sağlar. Burada gerçek dünyadaki bilgisayar korsanları güvenlik açıklarını bulmak için kodunuzu kurcalar. Bilgisayar korsanlarıyla rekabet ederek ve yalnızca hata yakaladıklarında ödeme yaparak akıllı sözleşmenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

İç Güvenlik Kontrolleri – İç Denetim

Güvenlik uzmanlarından oluşan dahili bir ekip oluşturmak, akıllı sözleşme içeren projeniz için ilk güvenlik hattı görevi görür. Ayrıca, dahili bir ekip, üçüncü taraf denetimine kıyasla kodunuzu hatalara karşı daha sık denetleyebilir.

Kodun Sağlıklı Gelişimi

Akıllı sözleşmede karşılaşılan bir hata durumunda hatayı tamamen önlemek için izlenmesi gereken birkaç uygulama vardır.

İlk olarak, yükseltilebilirliği sağlamak için proxy kodlarının kullanılması gerekir. Blok zinciri değişmez olduğundan, bir sözleşme programlandıktan sonra değiştirilemez, ancak mantıkla ilgili bir sorun olması durumunda, iki sözleşme arasındaki bağlantı kesilebilir ve başka bir akıllı sözleşme etkileşime sokulabilir.

İkinci olarak, geliştiriciler birim test senaryoları yazmalıdır.  Birim test senaryoları, akıllı sözleşme işlevselliği ile ilişkili kapsamlı test kapsamının uygulanmasını kapsar. Akıllı sözleşmede yer alan işlevlerin optimize edilmiş performansını sağlar.

Üçüncüsü, kitaplıkların en son sürümünü kullanmaktır. Açık kaynak kitaplıkları, yeniden kullanılabilir standart kodlar sağlar; bunlar, güvenlik açıkları için denenmiş ve test edilmiş kod parçalarıdır. Bu nedenle, kitaplıkların en son sürümünün kullanılması, akıllı sözleşmelerdeki güvenlik açıklarının olasılığını önemli ölçüde azaltır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   ICON (ICX) Nedir? ICON (ICX) Geleceği ve Yorum 2022

Düzenli Denetimler

Kuşkusuz, blok zinciri alanı gelişme eğrisinde ve evrimi ile güvenlik endişeleri ve güvenlik açıkları da gelişiyor. Bu nedenle düzenli denetimler, akıllı sözleşmenizin Web3.0 alanındaki gelişen hatalardan korunmasını sağlamaya yardımcı olur.

Güvenlik İzleme Aracı & Uyarı Aracı Seçin

Blok zinciri alanında, tekrarlanan veya kara listeye alınan suçlular bir gerçektir. Kara listeye alınmış bir bilgisayar korsanının akıllı sözleşmenizle oynaması durumunda bildirim almak için bir araç dağıtın veya bir uyarı hizmetini dışarıdan temin edin. Akıllı sözleşme projenizdeki işlemi bildirmek için uyarı aracı sunan projeler var. Bildirim ve uyarı yöntemine, koşula ve minimum işlem miktarı eşiğine göre bildirimlerinizi özelleştirebilirsiniz. 

Akıllı Sözleşme Denetimleri Nasıl Çalışır?

Akıllı Sözleşme Denetimleri Nasıl Çalışır?

Akıllı sözleşme denetimlerinin çalışma mekanizmasını anlayarak derinlemesine inceleyeceğiz. İşte ayrıntılı bir açıklama:

Akıllı sözleşmelerin otomatik denetimi

Akıllı sözleşme denetimine çeşitli teknolojiler kullanılarak çeşitli şekillerde yaklaşılabilir, ancak denetimin nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir. Bu nedenle, blok zinciri sistemlerinde akıllı sözleşmelerin kapsamlı denetimlerinin yapılması gerekmektedir. Tasarım kusurları, güvenlik açıkları ve kodlama sorunları, denetimlerin birincil odak noktasıdır. Ek olarak, akıllı sözleşme denetçileri, süreci daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için genellikle net bir denetim yol haritası sağlar. Akıllı sözleşme denetimleri için optimum prosedür aşağıdaki en iyi uygulamaları içerir.

Şartname Anlaşması

Akıllı sözleşmelerin denetiminde en önemli husus, akıllı sözleşmelerin özellikleri üzerinde bir anlaşmaya varmaktır. Bir projenin mimarisi, geliştirme metodolojisi ve tasarım kararlarının tümü, akıllı sözleşme spesifikasyonunda ve destekleyici belgelerde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Ek olarak, spesifikasyon genellikle projenin README dosyasında açıklanır.

Kodu açıklamak için teknik incelemeler ve belgeler kullanırken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Yine de bunlar, iyi belgelenmiş spesifikasyonların yerine geçmez. Bir spesifikasyon olmadan denetçiler, kodun ne yapması gerektiği veya pratikte gerçekten nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikre sahip olamazlardı. Bu nedenle, bir akıllı sözleşmenin denetimi, projenin tüm özellikleriyle başlamalıdır.

Denetçiler ayrıca kodun belirli bir zamanda sonlandığını gösteren “kod dondurma” anını da arıyor olacaklardır. Akıllı sözleşme kodu “dondurulduğunda”, son taslak aşamasında olmalıdır. Ek olarak, tutarsızlık veya kusur olmadığından emin olmak için kodun geliştiriciler tarafından kapsamlı bir şekilde kontrol edilmiş olması gerekir.

Denetçilerin ve geliştiricilerin denetlenmekte olan kod hakkında aynı fikirde olmalarını sağlamak için son taahhüt karması da proje belirtimine dahil edilecektir. Denetimi geçmek için geliştiricilerin ‘kod dondurma’ noktasının ötesinde hiçbir değişiklik yapılmayacağını garanti etmesi gerekir.

Test Süreci

Akıllı sözleşme denetimi, doğrudan test aşamasına geçmenizi sağlar. Test, bir akıllı sözleşmenin denetim maliyetini artırmada çok önemli bir bileşendir. Test yoluyla basit ve hızlı hata bulma yöntemleri de mevcuttur. Belirli işlevlere odaklanan birim testleri ve tüm kodu inceleyen entegrasyon testleri dahil olmak üzere birçok çözüm mevcuttur.

Daha iyi test kapsamı sonucunda kolayca çözülebilecek sorunların sayısı azaltılabilir. Ayrıca testler, geliştiricilerin bir akıllı sözleşme projesinin gerekli işlevselliğe ve performansa sahip olduğunu doğrulamasını sağlar. Son olarak, akıllı sözleşme denetçileri, test tarafından sağlanan gayri resmi belgelerden öngörülen proje işlevselliği hakkında ekstra bilgi edinebilir.

Bir test paketi çalıştırmak, test için bir denetimde en basit ve en uygun aşamadır. Kod, üzerinde yürütülen testlerin büyük çoğunluğunu geçtiğinde bariz kusurları bulmak daha zordur. Öte yandan, denetçiler, başarısız testlerin farkında olup olmadıklarını belirlemek için geliştiricilerle iletişim kurar. Önemli sayıda başarısız test varsa, denetim süreci durdurulmalı ve önemli kod tabanı revizyonları yapılmalıdır.

Hat kapsamı, akıllı sözleşme denetimleri yaparken çok önemli bir husustur. Denetçiler, test satırı kapsamını belirlemek için testlerle değerlendirilen kod miktarını incelemelidir. Test edilen özelliklerin sayısındaki artış, daha önce keşfedilmemiş güvenlik açıklarının ve hataların keşfedilmesine yol açabilir. Bu nedenle, her bir kod satırının kapsandığından emin olunmasına büyük önem verilmektedir. Ancak, çoğu proje için sözleşme hatlarının %80 ila %95’i kapsanmaktadır.

Otomatik Veri İşleme ve Analiz

Test aşamasını tamamladıktan sonra, muhtemelen denetimin analitik aşamasına geçeceksiniz. Son yıllarda güvenli akıllı sözleşme kodlarına olan ihtiyaç önemli ölçüde arttı. Sonuç olarak, hata tespit yazılımlarına olan ihtiyaç artıyor.

Birçok sembolik yürütme aracının, Solidity akıllı sözleşmelerindeki en yaygın güvenlik açıklarına konsantre olması yaygın bir durumdur. Analiz araçları, programın her bir bölümünü etkinleştiren girdileri belirlemek için bir programı değerlendirebilir. Akıllı sözleşme denetiminde otomatik analitik araçların kullanılması sonucunda daha verimli bir denetim prosedürü mümkündür.

Ek olarak, denetim sürecini hızlandırırken insan denetçilere olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirler. Otomatikleştirilmiş analiz sayesinde yeni ve daha zor tehditlere odaklanmak daha kolaydır.

Solidity için otomatikleştirilmiş analiz araçları hala geliştirmenin ilk aşamalarındadır, bu da akıllı sözleşme denetiminin maliyetinin önemli ölçüde azaltılabileceği anlamına gelir. Ancak bu, akıllı sözleşme denetimlerinin uygun mükemmellik düzeyine ulaşmasının uzun zaman alacağı anlamına gelir.

Öte yandan otomatik analiz araçları, bir kod parçasının yazıldığı bağlamı anlama yeteneğinden yoksundur. Sonuç olarak, bu tür araçlar da genellikle yanlış pozitifler üretebilir ve yanlış bir şekilde sorunların varlığını iddia edebilir. Bu nedenle, bir güvenlik açığı keşfedildiğinde, konuyla ilgili manuel bir çalışma yapmanız gerekecektir.

Manuel analiz

Akıllı sözleşme denetimleri, otomatik analitik tekniklerin kullanımından önemli ölçüde yararlanır. Bunları kullanarak, tipik akıllı sözleşme kusurları kolayca tespit edilebilir. Denetçiler ise akıllı sözleşme geliştiricilerinin ne yapmaya çalıştığını anlamakta zorlanıyor. Sonuç olarak, akıllı sözleşme kodu güvenlik açıkları söz konusu olduğunda, bunları bulmanın tek yolu insan incelemesidir.

Nitelikli bir denetim ekibi, gerekli işlevsel gereksinimleri karşıladıklarından emin olmak için bir projenin özelliklerini inceler. Ek olarak, akıllı sözleşme denetçileri, akıllı sözleşme proje ekibine gözlemlerine dayanarak iyileştirme için sağlam öneriler sunabilir.

Denetim Raporu

Bir denetim raporu oluşturmak, akıllı sözleşme denetiminde son aşamadır. Test, otomatik analiz ve insan değerlendirmesinin tümü, kapsamlı bir denetim raporuyla sonuçlanmalıdır. Son olarak, denetim ekibi ve proje ekibi raporun bulgularını tartışmak için bir araya gelmelidir. Bu görüşmenin yardımıyla proje yöneticileri ve geliştiriciler, denetim ekibinin belirlediği sorunları ve akıllı sözleşme güvenlik açıklarını daha iyi kavrayabilir.

Sonuç

Akıllı sözleşmeler, sözleşme koşullarının güvenli, şeffaf ve güvene dayalı bir şekilde yürütülmesini sunarak çeşitli endüstrilerde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Ancak, koddaki herhangi bir güvenlik açığı hem tüccarlar hem de geliştiriciler için mali kayıplara yol açabileceğinden, bu sözleşmelerin güvenli olduğundan emin olmak önemlidir.

Akıllı sözleşmeler, özellikle sürekli genişleyen alan kullanımıyla, blok zinciri alanının bel kemiğidir. Hızla ölçeklenen blok zinciri kullanımları ile güvenlik açıkları muhtemelen kaçınılmazdır. Ancak, basit ama etkili bir çıkış yolu var. Akıllı sözleşmenin üçüncü taraf denetimi ve bütçenizin daha fazlasına izin vermesi durumunda, bunu bir hata ödülü ile başarmak iyi bir fikir olabilir. Bu, bütçenize ek bir yük gibi geliyor olsa da sizi olası bir felaketten kurtarabilir. Akıllı sözleşmelerinin güvenliğini önemseyen herhangi bir proje, standart bir prosedür olarak bir üçüncü taraf akıllı sözleşme denetimini içermelidir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu