Avrupa Merkez Bankası Faiz Artırımına Gitti; Bitcoin Yükseldi

Enflasyonun güçlü bir şekilde sürmesine rağmen, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü faiz oranını yine %0.25 oranında yükseltti. Yatırımcılar, bu hareketin yıl içinde görülecek son artış olup olmadığını tartışıyor. ECB, son bir yılda rekor bir hızda toplamda 400 baz puan faiz artırımı gerçekleştirdi.

ECB’nin Faiz Kararı

Piyasa analistleri, ekonomik göstergelerin zayıflamaya başlaması ve kredi talebinin tarihi seviyelerde azalması nedeniyle, ECB’nin mevduat oranını %3.75’e çıkarabileceğini öngörmüştü. Hızlandırılmış faiz artışları, euro bölgesinde kredi büyümesini ve ekonomik aktiviteyi olumsuz etkileyebilir. ECB’nin hafta başında yayımladığı raporda, “2023’ün ikinci çeyreğinde şirketlerin kredi talebinde büyük bir düşüş gözlendi” ifadesi kullanıldı.

Euro bölgesinde sermaye piyasalarının gelişmişlik düzeyi, Amerika Birleşik Devletleri ile kıyaslandığında daha azdır. Bu nedenle, bankalar ekonomik finansmanın ana aktörüdür. ECB Ekonomi Direktörü Philip Lane, sıkılaştırılmış para politikasının, banka kredileri üzerinde hızla hissedildiğini belirtti.

Kripto Varlıklarına Olan İlgi Artıyor mu?

Genel enflasyon oranı %5.5’e gerileyerek son zamanlardaki en düşük seviyesini gördü. Ancak, CNBC’nin belirttiği üzere, bazı temel maddeler hariç tutulduğunda, çekirdek enflasyon oranı yıllık bazda %5.5 artış gösterdi.

ECB, ekonomik büyümenin yavaşlamasına karşın, faiz oranlarını uzun süre yüksek seviyede tutma stratejisi üzerinde dengede ilerlemeli. Deutsche Bank analisti Mark Wall, “ECB’nin hala sert bir tutum sergilemesi bekleniyor. Enflasyon oranları yüksek ve faiz oranlarının zirve yapmadığından emin olamayız,” dedi.

Artan faiz oranlarının etkisiyle, bireylerin kripto paralara olan ilgisi artıyor. Kripto Varlıkları Piyasa Düzenlemesi (MiCA), Avrupa’daki kripto sektörüne daha önce belirsiz olan düzenleyici çerçeveye netlik getirdi. Bu, işletmelerin ve yatırımcıların farklı ülkelerdeki değişken düzenlemelerle uğraşmak zorunda kalmalarını engelliyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Adreslerinin Sayısı Artıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu