Avustralya Emeklilik Fonu Kripto Paralara Yatırım Yapacak

Dünyanın dört bir yanındaki emeklilik fonları, bir süredir kriptoya maruz kalmanın yollarını arıyor! Bu sefer harekete geçmeye hazır olan Avustralya’nın Emeklilik fonu “Rest Super”. Business Insider Australia tarafından bildirildiği üzere, Avustralya’dan üye portföyünü varlık sınıfına maruz bırakmaya ilgi gösteren ilk emeklilik fonu. İlginç bir şekilde, bu haber Emeklilik Fonu endüstrisinin kripto para birimlerini çok riskli olarak nitelendirmesinden sadece iki gün sonra geliyor.

23 Kasım Salı günü, Rest super’in yıllık genel toplantısında, baş yatırım sorumlusu Andrew Hill, dijital varlıklara fon sağlanmasına izin verdi. Katılan tüm üyelere fonlarının küçük bir kısmının yakında kripto para birimlerine yatırılacağını söyledi. Tüm üyelere hitap eden Lill, şunları söyledi:

“Hala çok değişken bir yatırım, bu nedenle kripto para birimlerine yaptığımız herhangi bir tahsis maruziyeti, muhtemelen zamanla oluşturulabilecek oldukça küçük bir tahsis olarak çeşitlendirilmiş portföyümüzün bir parçası olacak. Bunu portföyümüzün geleceğe yönelik çok ilginç ve önemli bir parçası olarak görüyoruz.”

Avustralya emeklilik fonu yakın gelecekte herhangi bir yatırım yapmayacak. Ancak orta vadede bir miktar risk kesinlikle ihtimal dahilinde. Lill, “Şu anda herhangi bir karar vermeden önce varlık sınıfı hakkında kapsamlı araştırmalar yapıyoruz” dedi. “Ayrıca bu sınıfa yatırım yapmanın güvenlik ve düzenleyici yönlerini de düşünüyoruz.”

Rest’in kriptoya maruz kalma kararı, ülke genelinde bir dizi fondaki yöneticilerden bazı tereddütlerle karşılaştı. Ancak Rest Super, bu tür önlemleri ilk düşünenler arasında değil. New Kiwi Emekli Sandığı da benzer bir plan üzerinde çalışıyor. Aynı şey Virginia emeklilik fonu için de geçerli.

Avustralya’da, Queensland Investment Corporation (QIC) de benzer bir kriptoya maruz kalmayı düşünüyor. QIC’nin para birimi başkanı Stuart Simmons, “segment olgunlaştıkça”, süper fonların maruz kalma arayışında olma olasılığı var, ancak “muhtemelen bir selden ziyade bir damlamayı temsil edecek” dedi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Everdragons Tron Ağında Genişliyor

Rest Super’in kararı, Avustralyalı milletvekilleri kripto para birimini ülkenin finansal sisteminin bir parçası haline getirmeye istekli oldukları için geldi. Bu haftanın başlarında, Dijital Ekonomi Bakanı Jane Hume, dijital varlıkların bir heves olmadığını ve yakın zamanda gitmeyeceklerini söyledi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu