Dijital Dolar Vakfı Kuruluyor - BTC MAGAZİN

Dijital Dolar Vakfı Kuruluyor

Eski Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı J. Christopher Giancarlo, eski LabCFTC Direktörü Daniel Gorfine ve yatırımcı Charles Giancarlo, ABD merkez bankası dijital para birimini (CBDC) tasarlamak için Accenture ile birlikte çalışan Dijital Dolar Vakfı’nı oluşturuyor.

Yeni kar amacı gütmeyen kuruluşun öncelikle potansiyel tasarımlar ve teklifler oluşturmak için çok parçalı bir planı var; ekonomistleri, avukatları, akademisyenleri, teknoloji uzmanlarını ve diğerlerini bu tasarımları değerlendirmek üzere toplamak ve dolar işlemlerini kısa mesaj kadar kesintisiz hale getirmek amacıyla yeni sistemi test etmek için bir çerçeve oluşturmak.

Eski CFTC genel başkanı Giancarlo Perşembe günü yaptığı açıklamada, analog rezerv para biriminin modern kullanıcılara hizmet etmediğini söyledi. 

Giancarlo:

“Dijital bir dolar, doların geleceğini kanıtlamaya yardımcı olacak ve bireyler ile küresel işletmelerin yer ve zamandan bağımsız olarak dolar olarak ödeme yapmalarına izin verecektir”

Önerilen dijital dolar, mevcut diğer Fed yükümlülükleriyle birlikte çalışacak, ancak bir dijital uzlaştırma aracı olarak hareket edecek olan ABD para biriminin tokenize bir formu olacak. 

Giancarlo:

“Dijital dolar yeni dijital dünyanın, daha ucuz, daha hızlı ve daha kapsayıcı bir küresel finansal sistemin taleplerini karşılayacak”

Accenture projenin baş mimarı ve teknoloji ortağı olacak. 

Accenture global blockchain lideri ve yönetici ortağı David Treat, yaptığı açıklamada, firmanın projeyi yürütmek için hem gerçek dünya deneyimini hem de yeni teknolojik yetenekleri birleştirmek için bazı paydaşları bir araya getireceğini söyledi.

Giancarlo, Accenture’un mevcut sistemler konusunda yenilik yapmak için Kanada Bankası, Singapur Para Otoritesi ve Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere bir dizi merkez bankası ile çalıştığını söyledi.

Özellikle, firmanın İsveçli Riksbank ile “eKrona”  tasarımı konusundaki çalışmalarını vurguladı.

Treat, yaptığı bir açıklamada, Accenture’ın özellikle CBDC ve “doğal değer kullanım durumları konusunda zaten çok fazla yatırım yaptığını söyledi. CBDC’lerin diğer dijital defter tabanlı projeleri de destekleyebileceğini söyledi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu