Birçok Borsa OTC Brokerlerinin Faaliyetleri Nedeniyle Yasadışı Bitcoin Alıyor - BTC MAGAZİN

Birçok Borsa OTC Brokerlerinin Faaliyetleri Nedeniyle Yasadışı Bitcoin Alıyor

Son Chainalysis raporunda, Binance ve Huobi‘nin, önemli bir marjla alınan yasadışı Bitcoin’de tüm borsalara öncülük ettigi bildiriliyor. Araştırmalara göre, 2019 yılı boyunca 2.8 milyar dolarlık yasadışı Bitcoin kripto para birimi borsalarına kadar takip edilirken, bunun %27,5’i Binance’a, %24,7’si Huobi’ye gitti. Ayrıca, bu borsalarda 300,000 bireysel hesaptan daha fazlası, suç kaynaklarından Bitcoin aldı.

Rapora karşılık olarak Binance CCO Samuel Lim Chainalysis’e şunları söyledi:

“Platformumuzun bütünlüğünü sağlamak ve kara para aklama hizmetleri sunan tüccarlar veya brokerler de dahil olmak üzere kötü aktörlerden korunmak için aldığımız sorumluluğun farkındayız. Küresel sermaye kriptoya akarken, yasadışı fonların artan eğilim ve hareketlerinin farkındayız ve mevcut sistemleri iyileştirmek ve bu endişeleri gidermek için Chainalysis gibi benzer düşünen ortaklarla çalışıyoruz.”

Kara para aklamanın Bitcoin ile olan ilişkisi, potansiyel yatırımcılar arasına şüphe tohumları da serpti. Araştırmacılar, borsalar her zaman yasadışı kripto para birimi için popüler bir çıkış yolu olsa da, rakamların 2019’un başından beri istikrarlı bir şekilde arttığını belirtti.

Rapora göre, “Binance ve Huobi’ye gönderilen yasadışı Bitcoin’in çoğunu küçük bir hesap bölümü aldı. 810 hesapta toplamda 819 milyon dolardan daha fazla toplandı ve toplamın %75’ini temsil etti.”

Chainalysis, OTC brokerlerinin bu aktiviteyi yönlendirdiğini öne sürdü. Binance ve Huobi gibi üst düzey borsaların KYC prosedürleri oluşturmasına rağmen, OTC masalarında düzenlemeler sınırlı.

Bu notu ele alan Chainalysis, bazı OTC’lerin bu gevşeklikten faydalandığını, suçluların aklamalarına ve fonları nakde çevirmelerine yardımcı olduğunu belirtti. Ayrıca, bunlar fiat’a para yatırmadan önce Bitcoin ve diğer kriptoları Tether ile değiştirerek para kazanmaya çalışıyorlar.

OTC pazarının tam büyüklüğü belirlenemese de, Chainalysis, Rogue 100 adı verilen kara para aklama araştırması deneyimine dayanarak OTC aracılarını bozdu. İlginçtir ki, bu listenin OTC brokerlerinin 70’i “yasadışı kaynaklardan” Bitcoin alan Huobi hesaplarında çalışıyor. Genel olarak, bu 70 kuruluş 2019 yılında Bitcoin’de 194 milyon dolar aldı. Ancak Rogue 100 OTC brokerlerinin hiçbirinin Binance platformunda faaliyette bulunmadığı görülüyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu