Bitcoin 12.000 Dolara Düşer mi? Kripto Analistinden Çarpıcı İddia!

Kripto para uzmanı Ali, takipçilerine Twitter üzerinden çarpıcı bir soru yöneltti: “Bitcoin’in 12.000 dolara çakılmasını mı bekliyorsunuz?”

Geçtiğimiz yıl içerisinde sektörde likidite krizleri, iflaslar ve Terra ile FTX’in iflası gibi olaylar yaşandı ve Bitcoin’in fiyatının 12.000 dolara düşeceği iddiaları gündeme gelmeye başladı. Terra’nın 2022’nin Haziran ayında çökmesinin ardından CNBC’nin sunucusu Jim Cramer, Bitcoin fiyatının 12.000 dolara ineceğini tahmin etmişti.

Enflasyonun kontrol altına alınması için Fed, 2022’de faiz oranlarını sert bir şekilde artırmıştı. Bu durum, Bitcoin de dahil olmak üzere riskli varlıkları olumsuz yönde etkiledi. Tahminlere göre, düşen fiyatların etkisiyle tüm kripto para piyasasının değeri geçen yıl yaklaşık 1.4 trilyon dolar azaldı.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen olaylar ışığında, yılın başında yapılan bazı tahminler, Bitcoin’in tekrar yükselmeden önce 12.000 dolara kadar düşeceğini öngörüyordu. Ancak bu tahminler gerçeği yansıtmadı; çünkü Bitcoin, 2023’ün ilk yarısında 12.000 dolarlık hedefi aşamadan, yılın en yüksek seviyesi olan 31.000 dolara ulaştı.

Peki, Bitcoin 12.000 dolara düşer mi? Olağanın dışında beklenmeyen ve potansiyel olarak ağır sonuçları olan bir siyah kuğu olayını tamamen göz ardı etmeyen Ali, Bitcoin’in 12.000 dolara düşme olasılığının daha az olduğunu belirtiyor.

Zincir içi verilere dayanarak, Ali’ye göre, istatistikler boğaların lehine. Bu durum, 16.000 ile 30.000 dolar arasında alım yapan BTC sahiplerinin, 31.000 ile 42.000 dolar arasında alım yapanlardan daha fazla olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, boğalar, risklerin daha yüksek olduğu bu aralığı kıskançlıkla koruyacaklar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Analisti Thielen'den Kritik Bitcoin Tahmini: Zorlu Günler Kapıda!

Yazının yazıldığı sırada, Bitcoin son 24 saatte yüzde 0.60 düşüşle 30.593 dolar seviyesinde işlem görüyor.

On-chain analitik firması Glassnode, Bitcoin’in şu anda hangi seviyede işlem gördüğünün önemini vurguluyor. Firmanın verilerine göre, yaklaşık 592.000 Bitcoin’in alım fiyatı 30.200 dolara denk geliyor, bu da mevcut spot fiyatına yakın bir değer.

Bu durum, küçük fiyat değişikliklerinin dolaşımdaki toplam arzın yüzde 3.45’ini kar veya zarar durumuna getirebileceğine işaret ediyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu