Bitcoin Borsası Bittrex ABD’de İflas Başvurusunda Bulundu

Yine bir başka popüler kripto para borsası Bittrex, 8 Mayıs Pazartesi günü iflas ettiğini duyurdu. Bu duyuru, Bittrex’in düzenleyici bir baskının ardından geçen ay ABD’deki faaliyetlerini durdurmasının ardından geldi.

Geçen ay Nisan 2023’ün ortalarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bittrex’i kayıtsız bir menkul kıymetler borsası olarak faaliyet göstermek ve federal yasaları ihlal etmekle suçladı. Ancak, operasyonların bu tasfiyesi yalnızca ABD pazarı için.

Bittrex Global, ABD dışındaki müşteriler için faaliyetlerine normal şekilde devam edeceğini belirtti. Bittrex, borsadan varlıklarını çekmemiş ABD merkezli müşteriler için “mahkemeden bu hesapları mümkün olan en kısa sürede etkinleştirmesini istemeyi, böylece gerekli yasal gereklilikleri karşılayan müşterilerin varlıklarını geri çekebilmelerini” istediğini söyledi.

Bittrex, ABD SEC’in son birkaç aydır uyguladığı ağır düzenleyici baskının en son kurbanı oldu. Kasım 2022’de FTX’in düşüşünden sonra SEC, Coinbase gibi tüm büyük kripto ticaret platformlarının peşine düştü.

Bittrex Varlıkları ve Yükümlülükleri

Bittrex, Bölüm 11 ayrıntılarında her biri 1 milyar doları aşan varlıkları ve yükümlülükleri listeledi. Ayrıca mahkeme belgeleri, Desolation Holdings LLC, Bittrex Malta Holdings Ltd. ve Bittrex Malta Ltd. gibi Bittrex ile ilişkili kuruluşların da iflas ettiğini gösteriyor.

Geçen ay Bittrex’e yönelttiği suçlamalarda SEC, Bittrex’in 2017’den 2022’ye kadar düzenleyici kuralları çiğnediğini ve en az 1,3 milyar dolar gelir elde ettiğini söyledi. SEC, Bittrex’in düzenleyiciye kayıt olmadan aracılık ve takas kurumu olarak hareket ederek kuralları ihlal ettiğini söyledi. Bittrex, SEC’e karşı yasal işlem başlatma sözü vermesine rağmen, sonunda başarılı olamadı.

En son dosyalamada Bittrex, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin İran’daki ve yaptırım uygulanan diğer ülkelerdeki müşterilerin platformunu kullanmasını engelleyemediği için daha önceki bir anlaşmadan 24 milyon dolar borçlu olduğu en büyük teminatsız alacaklısı olduğunu söyledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Binance ve HTC'den Yeni Blockchain Cep Telefonu

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu