Bitcoin (BTC) Fiyatı Neden Düşüyor?

Çarşamba günü saat 10.00’da kripto piyasasında geniş çaplı bir satış dalgası başladı ve bir saat içinde 160 milyon doların üzerinde kripto varlık tasfiye edilirken son 24 saatte 250 milyon dolar tasfiye edildi.

Bitcoin fiyatı %5 düşerek 29.000 dolara geriledi ve şu anda 29.233 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatte BTC fiyatı sırasıyla 29.102 dolar ve 30.438 dolar seviyelerinde düşük ve yüksek değerler kaydetti.

Ethereum fiyatı da 2.000 doların altına keskin bir şekilde düştü. ETH fiyatı son 24 saatte %6’dan fazla düştü ve şu anda 1.978 dolar seviyesinde işlem görüyor. 24 saatlik düşük ve yüksek seviyeleri sırasıyla 1.967 ve 2.114 dolar olarak kaydedildi.

BNB, XRP, Cardano, Dogecoin, Polygon (MATIC) ve Solana dahil diğer altcoin’ler yaklaşık %5 oranında düşüş yaşadı. Küresel kripto para piyasası son 24 saatte %4.41 oranında düşerek 1,22 trilyon dolara geriledi.

Coinglass verilerine göre, bugün 19 Nisan’da long pozisyonların 175 milyon doların üzerinde tasfiyesi gerçekleşti. Son 24 saatte neredeyse 75 bin trader tasfiye edilirken, Binance’ın BTC/USDT çiftindeki en büyük tek tasfiye emri 3,02 milyon dolar değerindeydi.

Kripto Tasfiyeleri
Kripto Tasfiyeleri. Kaynak: Coinglass

İngiltere Bankası ve Avrupa Merkez Bankası Yeni Enflasyon Korkularını Artırıyor

Küresel hisse senedi piyasaları, enflasyonu hedeflenen oranlara getirmek için faiz oranlarını artırmayı düşünen İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın ardından düştü. ABD Fed yetkilileri James Bullard ve Raphael Bostic’in % 5,50 ila % 5,75 arasında daha yüksek bir terminal oranı ve Mayıs ayında başka bir 25 bps faiz artışı lehinde görüş bildirmesi nedeniyle traderlar tedbirli bir yaklaşım sergiliyor.

İngiltere tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık enflasyonu beklenen %9,8’e karşın %10,1 olarak gerçekleşti. Öte yandan, çekirdek Euro bölgesi enflasyonu yükselirken Mart ayındaki yıllık enflasyon oranı %6,9’a geriledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Warren Buffett'ın Müridi Bitcoin İçin En Kötünün Henüz Gelmediğini Söyledi

ABD Dolar Endeksi (DXY) etkili bir şekilde 102’ye yükseldi ve Bitcoin fiyatı ve Ethereum fiyatı buna sert bir düşüşle tepki verdi.

Popüler kripto analisti Michael van de Poppe, Bitcoin’in 29.700-29.800 dolar seviyesinde tutunamaması ve ardından sert bir şekilde düşmesiyle piyasada derin bir düzeltme gerçekleştiğini belirtti.

Miles Deutscher, Bitcoin fiyatının 30.000 doların altına düşmesiyle 200 saatlik fiyat hareketinin sadece 13 dakikada silindiğini söyledi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu