Bitcoin Destekçisi Jack Dorsey Twitter'daki Görevinden Ayrılıyor - BTC MAGAZİN

Bitcoin Destekçisi Jack Dorsey Twitter’daki Görevinden Ayrılıyor

CNBC, anonim bir kaynağa atıfta bulunarak, Bitcoin savunucusu Jack Dorsey’in Twitter CEO’su olarak görevinden ayrılacağını bildirdi.

Dorsey, 2006 yılında son derece etkili sosyal medya şirketini kurdu ve mikroblog hareketine öncülük ederek şirketin ilk CEO’su oldu.

2008 yılında, Dorsey görevinden ayrılıp yönetim kurulu başkanı olduktan sonra, kurucu ortak Evan Williams, Twitter’ın yeni patronu oldu.

2010 yılında, iş adamı Dick Costolo, Williams’ın yönetimini devraldı ve Dorsey, diğer girişimlere odaklanmak için Twitter’a ara verdi.

2013 yılında Twitter halka açık bir şirket haline geldi. Dorsey, sosyal medya devi ilk halka arzını (IPO) başlattıktan birkaç saat sonra milyardere dönüştü.

Dorsey, 2010’dan 2015’e kadar Twitter’ın CEO’su olarak görev yapan işadamı Dick Costolo’nun yerine 2015’te şirketin CEO’su olarak geri döndü. Mart 2020’de Elliott Management’ın kurucusu Paul Singer, Dorsey’i devirmeye çalıştı, ancak girişim başarısız oldu.

Bitcoin destekçisi

Dorsey, lider kripto para biriminin en etkili savunucularından biri olarak biliniyor. Twitter biyografisinde tek bir kelime var: #Bitcoin.

Dorsey’in gözetimi altında, sosyal medya platformu, Lighting Network tarafından desteklenen bir Bitcoin bahşiş hizmeti uyguladı.

Dorsey sadece Twitter CEO’su değil. Ayrıca, işi büyük ölçüde Bitcoin’e dayanan ödeme şirketi Square’in de başında.

Bu ayın başlarında Square, güneş enerjisiyle çalışan bir madencilik projesi başlatmak için blockchain şirketi Blockstream ile ortaklık kurduktan sonra merkezi olmayan bir Bitcoin borsası için bir protokol yayınladı.

Cash App, 2018’in üçüncü çeyreğinde 1.82 milyar dolar değerinde Bitcoin geliri elde etti.

Temmuz ayında Dorsey, her iki şirketini de tamamen Bitcoin’e odaklanmak için bırakmaya istekli olacağını söyledi:

Square veya Twitter’da olmasaydım, bitcoin üzerinde çalışıyor olurdum. Square ve Twitter’dan daha fazla yardıma ihtiyacı olsaydı, onları bitcoin için bırakırdım. Ancak her iki şirketin de oynayacağı bir rolü olduğuna inanıyorum ve kurumsal anlatı ile topluluğa açık anlatı arasında doğru kesişimi bulmaya yardımcı olmak için şirketler olarak yapabileceğimiz her şeyin en iyisi olduğunu düşünüyorum.

Dorsey’in halefi

İki şirketi birbirine karıştırdığı için hissedarlardan eleştiri alan Dorsey’den sonra Twitter’ın başında kimin olacağı belli değil. Ancak, milyarderin halefi konusunda yönetim kuruluyla zaten bir anlaşmaya vardı.

Dorsey, bomba etkisi yaratan CNBC raporundan sadece bir gün önce Twitter’ı sevdiğini tweetledi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu