Bitcoin Halving Nedir? BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

Bitcoin halving (Bitcoin yarılanması olarak da bilinir), dört yılda bir gerçekleşen ve yatırımcılar tarafından genellikle hevesle beklenen bir durumdur. Bir sonraki yarılanmanın 4 Mayıs 2024’te gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu heyecanlı bekleyişin sebebi ne, Bitcoin Halving BTC fiyatını nasıl etkiler ve diğer şeyleri bu içerikte konuşacağız.

Bitcoin Yarılanması Nedir?

Bitcoin Halving Nedir? BTC Fiyatını Nasıl Etkiler? 2
Bitcoin Yarılanması Nedir?

Bitcoin yarılanması, Bitcoin blok zincirinde doğrulanan işlemler için blok ödülünün %50 oranında azaltıldığı süreçtir. Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen Bitcoin ağı, önceden tanımlanmış belirli çalışma ve madencilik kurallarına sahiptir. Bugün geçerli olan kurallardan biri de halving’dir. Arz ve talebin temel ilkelerine sahip olan Bitcoin halving, BTC enflasyonuyla mücadele etmek ve BTC değerini artırmak için gerçekleşmektedir.

Normal şartlarda madencilik ödülleri Bitcoin enflasyonunu etkilemektedir. Proof of Work (PoW) konsensüs mekanizmasıyla çalışan ağda madenciler bilgi işlem güçlerini yeni bloklar oluşturmak için kullanırlar. Oluşturulan her blok için BTC ödülleri kazanan madencilere ödenen ödül arza dahil olur. Ağda Bitcoin madenciliği ile kazanılan BTC oranını düzenleyen blok ödülleri, dolaşıma giren BTC’lerin hızını temsil eder.

Halving’den Sonra Blok Süresi Değişir mi?

Bitcoin Halving Nedir? BTC Fiyatını Nasıl Etkiler? 3
Halving’den Sonra Blok Süresi Değişir mi?

Bitcoin’in madencilik algoritmasında ortalama her 10 dakikada bir yeni blok eklenmesini sağlayan bir kodlama düzeni vardır. Toplam Bitcoin arzı 21 milyona ulaşacaktır ve madencilerin yeni blok oluşturmasıyla yeni BTC’ler kademeli olarak dolaşıma girecektir. Ortalama 10 dakikada bir yeni blok oluşturulduğu için dolaşıma giren BTC hızı normal şartlarda sabit kalmalıdır.

Ağa yeni madenciler katıldığında mantıken blok oluşturma süresi daha kısa olmalı. Ancak Bitcoin’in PoW algoritması, ne kadar çok madenci ve bilgi işlem gücü varsa blok oluşturma zorluğunu da o kadar zor şekilde ayarlayacak şekilde yazılmıştır. Bu sayede blok oluşturma hızı otomatik olarak hep 10 dakika ortalamada tutulmaktadır. Bitcoin halving her gerçekleştiğinde bir blok başına kazanılan BTC ödülü yarıya düşmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Metaverse İçin Bir Kripto Rehberi

Bitcoin Halving Kaç Yılda Bir Gerçekleşir?

Bitcoin Halving Nedir? BTC Fiyatını Nasıl Etkiler? 4
Bitcoin Halving Kaç Yılda Bir Gerçekleşir?

Bitcoin halving, her 210.000 blok oluşturulduğunda bir gerçekleşecek şekilde programlanmıştır. Ortalama 10 dakika olan blok süresi sayesinde 210.000 blok oluşturmak yaklaşık olarak 3,99 yıl sürmektedir. Madencilik yaparak çıkarılacak son BTC’ye kadar sürekli olarak 4 senede bir yarılanma gerçekleşmeye devam edecek. Şu an dolaşımda 19 milyon 120 bin BTC olduğu biliniyor, madencilik bu hızda devam ettiğinde son BTC’nin çıkarılma tarihi olarak kabaca 2140 senesi tahmin ediliyor.

Bitcoin halving, blok ödüllerini yarı yarıya azaltarak kripto para üzerinde deflasyonist bir baskı kurar. Daha fazla BTC çıkarıldıkça BTC daha kıt hale gelir ve değeri muhtemelen artar. Tarihsel grafiklere baktığımızda her halving’den sonra BTC fiyatının arttığını görüyoruz. 2020’de gerçekleşen BTC halving’den sonra BTC enflasyon oranı %3,6’dan %1,8’e düşmüştü. 2024’te %0,9’a düşecek orandan sonra 4 sene boyunca her sene BTC madenciliğiyle kabaca 190.000 civarı BTC çıkarılabileceği düşünülebilir.

Bitcoin Halving’den Sonra BTC Fiyatı Yükselir mi?

Bitcoin Halving Nedir? BTC Fiyatını Nasıl Etkiler? 5
Bitcoin Halving’den Sonra BTC Fiyatı Yükselir mi?

İlk Bitcoin yarılanması 28 Kasım 2012’de gerçekleşti ve BTC blok ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düştü. İkinci yarılanma 9 Temmuz 2016’da blok ödülünü 12,25 BTC’ye, üçüncü yarılanma ise 11 Mayıs 2020’de 6,25 BTC’ye düşürdü. Grafiklere baktığımızda yarılanmalardan sonra fiyatların genelde artış yaşadığını görsek de geçmiş performanslar hiçbir zaman gelecekteki sonuçları garanti etmez. Ancak yine de sonraki halving’e yaklaşırken nasıl bir tutum sergilememiz gerektiği hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu